Gündem

NASA’nın Güneş’e giden uzay aracı tehlike altında

NASA’nın Güneş’e giden uzay aracı tehlike altında , ekonomi haberleri bölümümüzde NASA’nın Güneş’e giden uzay aracı tehlike altında başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. NASA’nın Güneş’e giden uzay aracı tehlike altında  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

NASA’nın Güneş’e giden uzay aracı tehlike altında

NASA'nın Güneş'e giden uzay aracı tehlike altında

NASA’nın Parker Güneş Sondası yahut diğer adıyla Parker Solar Probe, 12 Ağustos 2018 tarihinde ABD’den fırlatılarak Güneş’e doğru yola çımıştı.

1371 derecelik sıcaklığa dayanabilecek malzemelerle tasarlanan uzay aracı, süpersonik parçacıklar ve kuvvetli radyasyondan da etkilenmeyecek biçimde geliştirildi.

24 TUR ATACAK

Bugüne dek Güneş’e en fazla yaklaşan insan yapımı nesne olan Paker aracı, 7 yıllık keşif yolculuğunda Güneş yörüngesinde 24 tur atacak.

Her turda Güneş’e daha yakın bir yörünge güzergahı izleyen uydu, 2025’teki tamamlayacağı son turunda Güneş’e 6 milyon kilometre yaklaşacak.

parker solar probe

BOMBARDIMANA TUTULDU

Colorado ve Johns Hopkins üniversitesilerinden bilim insanları, Güneş’e giderek yaklaşan uzay aracının karşı karşıya geldiğı tehlikelere değindi.

Açıklamaya gör,e Güneş’in etrafında son derece bi hayli hızlı dönen uzay aracı, yıldızın yörüngesindeki uzay tozuyla sürekli olarak çarpışıyor. Tanecikler aracın metalik gövdesine çarptıkça ısınıyor, iyonlaşıyor ve plazma haline geliyor.

Bu tozların Parker Solar Probe’a yanlış bir açıyla çarpması, uzay aracının ısı kalkanını kontrol etmesini engelleyerek, ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bilim insanları, uzay aracının şimdiye dek bu parçacıklara karşı dayanıklı inşa edildiğini ispatladığını ve uzay tozu aracılığıyla benzersiz gözlemler yaptığını söylüyor.

parker solar probe

Uzay aracının, 21 Kasım’da Güneş’e şimdiye dek ulaştığı en yakın mesafeden bakması bekleniyor. Araç bu noktaya ulaştığınd,a saniyede 163 kilometre hızla hareket ediyor olacak. Ayrıca Güneş yüzeyine 8,5 milyon kilometre kadar yaklaşacak.

Başa dön tuşu