Gündem

Online alışverişte dikkat edilmesi gereken 9 altın kural

Online alışverişte önemle üstünde durulması gereken 9 altın kural , ekonomi haberleri bölümümüzde Online alışverişte önemle üstünde durulması gereken 9 altın kural başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Online alışverişte önemle üstünde durulması gereken 9 altın kural  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Online alışverişte önemle üstünde durulması gereken 9 altın kural

Online alışverişte dikkat edilmesi gereken 9 altın kural

İnternet alışverişi artık yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda. Özellikle indirimlerin çokça yapıldığı şu zamanda, internet alışverişi yapılırken önemle üstünde durulması gereken bazı mühim kurallara dikkat etmekte yarar var.

Hemen her şeyde olduğu gibi online alışveriş hususunda da güvenliğe dikkat etmek son derece mühim. Kötü amaçlı bireylere detaylarını kaptırmak veya dolandırılmaktan korkan kullanıcılar, genelde online alışverişlerden uzak durmaya çalışıyor. 

Oysa ki tüketiciler, gerek Türkiye gerekse dünya çapındaki web sitelerinden alışveriş yaparken bazı hususlara dikkat ederek sorunsuzca alışveriş yapabilir.

İşte güvenli online alışveriş için önemle üstünde durulması gereken kurallar…

Online alışverişte önemle üstünde durulması gereken 9 altın kural #1

1-SSL SERTİFİKASI ÖNEMLİ

Alışveriş yaptığınız sitenin SSL sertifikasının yer alıyor olması en mühim kural. Kredi kartı güvenliği için bu sertifika, tüm online alışveriş sitelerinde bulunmalı. Bu sertifikanın bulunmadığı sitelerden kredi kartıyla alışveriş yapmaktan kaçınmalısınız.

Online alışverişte önemle üstünde durulması gereken 9 altın kural #2

2- 3D ÖDEME SİSTEMİNİ KULLANIN

3D ödeme sistemi (şifreli ödeme), e-ticaret işlemlerinin güvenliğinin artırılması maksadıyla belli bankalar aracılığıyla geliştirilmiş özel bir sistemdir. Diğer bir deyişle hem satıcı hem de alıcı için koruyucu bir güvenlik aşamasıdır. 3D ödeme seçeneği sunan siteleri tercih edin.

3- MESAFELİ SÖZLEŞMEYE DİKKAT EDİN

Online alışveriş siteleri mesafeli satış anlaşmasi ve ön bilgilendirme formu sunmak zorundadır. Eğer alışveriş yapılan e- ticaret şirketi bu anlaşmaleri sunmuyorsa, bu sitelerden alışveriş yapmayın.

Online alışverişte önemle üstünde durulması gereken 9 altın kural #3

4-KOLAY TAHMİN EDİLMEYECEK BİR ŞİFRE SEÇİN

Online alışveriş için bir siteye üye olurken oluşturduğunuz şifrenin güvenli olmasına ve kolay tahmin edilemeyecek bir şifre olmasına özen gösterin. Şifreniz doğum tarihiniz, adınız veya art arda aynı rakamı yazmakla oluşan bir şifre olmamalı.

5- KULLANICI YORUMLARINI OKUYUN

Ürünü almadan önce, kullanıcı yorumları varsa muhakkak hepsini okuyun. Olumlu olumsuz tüm yorumları okuyup, alışverişinizi öyle tamamlayın.

6-ORTAK BİLGİSAYARLARI KULLANMAYIN

Gerek iş yerinizde gerekse okulunuzda umumi kullanılan bir bilgisayardan, kart detaylarınızi ve kişisel detaylarınızi girerek kesinlikle alışveriş yapmayın.

7-ALIŞVERİŞİNİZİN KAYDINI TUTUN

Alışverişinizi bitirmeden önce çıktısını alın. Herhangi bir anlaşmazlık yaşadığınızda bu belgelere ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın.

8-FİYAT BİLGİLERİNİ KONTROL EDİN

Ürünün sitede görünen fiyatıyla, sepetinize eklediğiniz andaki fiyatının aynı olup olmadığına dikkat edin.

Online alışverişte önemle üstünde durulması gereken 9 altın kural #4

9-SİTE HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPIN

Alışveriş yapacağınız sitenin ne kadar süredir faaliyette bulunduğuna dair kısa bir araştırma yapın. Sitenin kurumsal olup olmadığına, iletişim detaylarının bulunup bulunmadığına dikkat edin. İletişim bilgileri net olmayan sitelerden, size güven vermeyen sitelerden alışveriş yapmayın.

Başa dön tuşu