Gündem

Online yılbaşı alışverişinde dolandırıcılardan korunmak için ipuçları

Online yılbaşı alışverişinde dolandırıcılardan korunmak için ipuçları , ekonomi haberleri bölümümüzde Online yılbaşı alışverişinde dolandırıcılardan korunmak için ipuçları başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Online yılbaşı alışverişinde dolandırıcılardan korunmak için ipuçları  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Online yılbaşı alışverişinde dolandırıcılardan korunmak için ipuçları

Online yılbaşı alışverişinde dolandırıcılardan korunmak için ipuçları

Pandemiyle birlikte yaygınlaşan online alışveriş, yılbaşının gelmesi ile daha da artmış durumda.

Birçok alışveriş sitesi yılbaşına özel indirimlerle kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışıyor. Lakin bu durum, dolandırıcıların ekmeğine yağ sürüyor.

Online alışveriş dolandırıcılıkları para ve zaman kaybına neden olabilir. İnsanların olası dolandırıcılık faaliyetlerine karşı web sitelerine, ürünlere ve ödeme altyapılarına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Küresel siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketi Kaspersky, yeni yıl için internetten alışveriş yapacak bireyler için ipuçları paylaştı.

Online yılbaşı alışverişinde dolandırıcılardan korunmak için ipuçları #1

YILBAŞI ALIŞVERİŞLERİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

E-posta yoluyla harika bir teklife giden bir bağlantı alırsanız, bağlantıya tıklamadan önce kontrol ettiğinizden emin olun. Varsa, internet sayfasına doğrudan yasal web sitesi üzerinden erişin.

Çevrimiçi alışverişler için kendinize özel bir kart alın ve üzerinde büyük meblağlar tutmayın. Bankaların sanal kart hizmetini de kullanabilirsiniz.

Yalnızca resmi sitelerden alışveriş yapın ve diğer açılış sayfalarından onlara yönlendirilirseniz web adreslerine dikkat edin.

Resmi satıcıdan farklılarsa, yeniden yönlendirildiğiniz teklife resmi web sayfasından bakarak kontrol edin.

Bir kimlik avı web sayfasını ziyaret etmeye çalıştığınızda sizi bilgilendirecek olan davranış tabanlı anti-phishing teknolojilerine sahip güvenlik çözümleri kullanın.

Aynı parolayı farklı web siteleri yahut birden fazla hizmet için asla kullanmayın. Çünkü biri çalınırsa tüm hesaplarınız savunmasız hale gelecektir.

Hatırlama zorluğuyla yüzleşmek zorunda kalmadan kuvvetli şifreler oluşturmak için şifre yöneticileri kullanın.

Ödeme sırasında hırsızlık ve sahtekârlık hadiselerinın önüne geçebilmek için 3D Secure adı verilen ödeme sistemlerini tercih edin.

Alışveriş yapılacak sitenin SSL yahut SET gibi güvenlik standartlarına sahip olduğundan emin olun.

Başa dön tuşu