Ekonomi Haberleri

Perakendeciler 1 ay içinde fiyatların yüzde 40 ineceğini düşünüyor

Perakendeciler 1 ay içinde fiyat aralıkların yüzde 40 ineceğini düşünüyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Perakendeciler 1 ay içinde fiyat aralıkların yüzde 40 ineceğini düşünüyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Perakendeciler 1 ay içinde fiyat aralıkların yüzde 40 ineceğini düşünüyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Perakendeciler 1 ay içinde fiyat aralıkların yüzde 40 ineceğini düşünüyor

Perakendeciler 1 ay içinde fiyatların yüzde 40 ineceğini düşünüyor

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Kaya, market raflarındaki ürünlerde ilk etapta yüzde 20-30 indirim olduğunu altını çizerek, “Bir ay sonra yüzde 40 fiyat aralıkların aşağı ineceğini tahmin ediyoruz ve ineceğini iddia ediyorum.” şeklinde açıklama yaptı.

“YEREL MARKETLERİN BİRÇOĞU FİYATLARI İNDİRDİ”

Ekonomide son haftalardaki gelişmelere yönelik değerlendirme yaptıklarını ifade eden Kaya, “Cumhurbaşkanımızın çağrısı ve rafta fiyat aralıkların geri gelmesiyle alakalı değerlendirmede yer alıyoruz. Şu an zaten yerel marketlerin birçoğu fiyat aralıkları indirdi. Fabrikaları da zorluyoruz bu hususta.” diye konuştu.

Perakendeciler 1 ay içinde fiyat aralıkların yüzde 40 ineceğini düşünüyor #1

“YÜZDE 30’A VARAN İNDİRİMLER YAPILDI”

Kaya, şu an yüzde 30’a varan indirimler yapıldığını altını çizerek şöyle devam etti:

“Bu zincirleme oluyor. Bir market düşüşe girdiğinde rekabet oluyor. Biri yağın fiyatını indirdiğinde diğeri de indirmeye başlıyor. Bu zincirleme, Türkiye’deki tüm marketler ister istemez indirmek zorunda kalıyor çünkü müşteri kaybına uğruyor. Bu hususta Konya öncü oldu. İlk fiyat aralıkları azaltan Konya oldu. Markette raftaki ürünlerin fiyatı ilk etapta yüzde 20-30 indi. Yani bir ay sonra yüzde 40 fiyat aralıkların aşağı ineceğini tahmin ediyoruz ve ineceğini de iddia ediyorum. Şu anda yüzde 30’a yakın fiyatlar indi ve inmeye devam edecek. Çünkü inmek indirmek zorunda. Yeni fiyatlı ürünler daha bitmediği için ilk başta yüzde 30 ile başladı. Bir aylık zamanda kurun böyle devam etmesiyle yüzde 40 daha iner. Buna temel gıda ve temizlik dahil.”

“ZARARINA BİLE FAALİYET GÖSTERDİ”

Fiyatların kur ve stokçuluktan dolayı fahiş biçimde yükseldiğini dile getiren Kaya, tüketicilerin çok zarar görmemesi için sektörün “zararına bile” faaliyet gösterdiğini dile getirdi.

Perakende

“OCAK AYINDAKİ SİPARİŞLERİMİZİ İPTAL ETTİK”

Kaya, kurun dengelenmesi ve geriye gelmesiyle piyasada bahar havası meydana geldiğinı altını çizerek, “Ocak ayındaki siparişlerimizi iptal ettik, yani onlara da tepki gösterdik. Fiyatlarımızı yeni fiyata uyarlasınlar.” ifadelerini kullandı.

5 LİTRELİK AYÇİÇEĞİ YAĞI 125 LİRADAN 90 LİRAYA DÜŞTÜ

Ayçiçeği yağı fiyat aralıklarının mutfaktaki ateşi en fazla gösteren ürün olduğunu vurgulayan Kaya, “Bu zamanda 116 liraya tedarik ettiğimiz ayçiçeği yağını 125’e satıyorduk. Şimdi Konya’da 28 şubesi olan marketlerimizde 90 liraya satılıyor. Çünkü piyasanın fiyat aralıkları düşürme adına ilk azaltan biz olduk.” dedi.

Başa dön tuşu