Gündem

Pitbull saldırısına uğrayan minik Asiye’nin sağlık durumu belli oldu! Doktoru son durumunu açıkladı!

Pitbull saldırısına uğrayan minik Asiye’nin sağlık durumu belirlendi! Doktoru son durumunu açıkladı!, gündemdeki haberler bölümümüzde Pitbull saldırısına uğrayan minik Asiye’nin sağlık durumu belirlendi! Doktoru son durumunu açıkladı! konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Pitbull saldırısına uğrayan minik Asiye’nin sağlık durumu belirlendi! Doktoru son durumunu açıkladı! ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Pitbull saldırısına uğrayan minik Asiye’nin sağlık durumu belirlendi! Doktoru son durumunu açıkladı!

22 Aralık 2021’de oturdukları sitenin bahçesinde oyun oynayan 4 yaşındaki Asiye Ateş, pitbull cinsi iki köpeğin kendisine saldırması neticesinde çevredeki çevredeki insanlar aracılığıyla kurtarılmış ve ağır yaralı olarak Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilmişti. Pazar günü ameliyat edilen Asiye ile ilgili Prof. Dr. Özlenen Özkan açıklamalarda bulunarak minik kızın son durumu ile ilgili bilgi verdi.

AMELİYATI BAŞARILI GEÇTİ

Pazar günü 4 saatlik bir doku nakli cerrahi operasyonu geçiren Asiye’nin sırtından ve bacağından alınan dokular nakledildi. Ardından çocuk yoğun bakım servisine alınan Asiye, cerrahi operasyonun 50. saatinde uyandırılma sürecine başladı. Tamamen uyandırılan ve bilinci yerinde olan Asiye, yoğun bakımdaki cihaz desteğinden de ayrıldı ve servise alındı.

Pitbull saldırısına uğrayan minik Asiye'nin sağlık durumu belirlendi! Doktoru son durumunu açıkladı!

“ENFEKSİYON RİSKİ SÜRÜYOR”

Yeniden eski günlerine kavuşturulması hedeflenen minik Asiye’nin sağlık durumu ile ilgili bilgilendirmede bulunan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Yaptığımız ilk cerrahi operasyonun amacı; aslında dokuları kurtarmak ve daha hayati organlarını korumaktı. Şu an yapılan ameliyatla bunu sağladık. Lakin enfeksiyon yönünden takip ediliyor. Hala enfeksiyon riskinin sürdüği günlerdeyiz. Çok ciddi enfeksiyonu yok ama olma ihtimali var. Eğer enfeksiyon riski gerilerse bundan sonraki zamanda başka ameliyatlar onu bekliyor.” diye konuştu.

Pitbull saldırısına uğrayan minik Asiye'nin sağlık durumu belirlendi! Doktoru son durumunu açıkladı!

“İKİNCİ BİR AMELİYATA ALINABİLİR”

Prof. Dr. Özkan, “Asiye’nin kafasında saçlı doku yok. Bunu onarmaya çalışacağız ama öncesinde ne yazık ki köpekler hem çene kemiğini hem de yüz sinirlerine tahribat vermiş. Öncelikli tamir edilmesi gereken yüz sinirleri. Gözü korumamız, ağzının simetrisini sağlamamız gerekiyor, bu da yüz sinirleriyle oluyor. Bunu onarmamız gerekiyor. Eğer her şey yolunda giderse 10 gün içinde ikinci bir ameliyat yapılabilir” ifadelerine yer verdi.

“YÜZ SİNİRLERİNDE TAHRİP VAR”

Asiye’nin kulağının koptuğu iddialarına da açıklık getiren Özkan, “Yüzün sinirleri birkaç dala ayrılıyor. Gözü koruyan, ağız köşesine giden sinirler var. Ağıza dal veren sinirlerde ne yazık ki tahribat olduğu görülüyor. Şu an hala ödemden dolayı net bir şey söylemek kolay değil. 1-2 gün içinde daha çok netleşecek ama hissiyat bu yönde. Ağız köşesinin simetrisini sağlamak anlamında ameliyat yapılması gerekiyor. Kulağında tahribat vardı ama şu an için iyi.” dedi.

Pitbull saldırısına uğrayan minik Asiye'nin sağlık durumu belirlendi! Doktoru son durumunu açıkladı!

“ENFEKSİYON İÇİN TETİKTEYİZ”

Asiye’nin ailesiyle olmasından dolayı mutlu olduğunun dile getiren Prof. Dr. Özkan, “Balonla saçlı derisine yönelik girişim yapacağız ama enfeksiyon için tetikteyiz. Bunu yapmak için beklememiz gerekiyor. Yüz sinirleri için sinir yaması gerekecek. Sinir yamasıyla eğer arada defekt varsa onarmamız gerekecek. Asiye’nin anne ve babasıyla olması onun için yeterli. Biliyorsunuz çok ufak bir çocuk. Yabancılardan hoşlanmadığı bir zamanda ama genel durumu iyi. Anne ve babasıyla birlikte olmaktan mutlu. Herhangi bir sıkıntısı yok” ifadelerini kullandı.

Pitbull saldırısına uğrayan minik Asiye'nin sağlık durumu belirlendi! Doktoru son durumunu açıkladı!

Başa dön tuşu