Ethereum Haberleri

Polkadot DeFi platformu Acala’ya 12 milyondan fazla DOT kilitlendi

Polkadot DeFi platformu Acala’ya 12 milyondan fazla DOT kilitlendi, kripto haberleri bölümümüzde Polkadot DeFi platformu Acala’ya 12 milyondan fazla DOT kilitlendi başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Polkadot DeFi platformu Acala’ya 12 milyondan fazla DOT kilitlendi ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Polkadot DeFi platformu Acala’ya 12 milyondan fazla DOT kilitlendi

Polkadot merkeziyetsiz finans platformu Acala, kitle yatırımı toplamaya sürdürmekte. Polkadot blok zinciri sistemini inşa edecek olan yerlerden kazanmak isteyen projeler için yapılacak açık artırma Perşembe günü ekranlara gelecek ve Acala şu ana kadar 12 milyondan fazla DOT token (hemen hemen 610 milyon dolar) toplamayı başarmış durumda… . Acala’nın topladığı DOT’lar, dolaşımdaki tüm DOT rakamının da yüzde 1.1’ine denk geliyor.

Bilindiği üzere parazincir slot’larından hangi projenin yer kapacağına DOT token yatırımcıları karar veriyor. Token sahipleri DOT’larını bir projeye (2 yıllığına) kilitliyorlar ve ardından da projenin token’ıyla ödüllendiriliyorlar. Bundan dolayı yapılan bu uygulamaveya “kitle yatırımı” deniyor.

“Polkadot’ta stake süresi bitiyor, DOT’lar projelere geçebilir”

Acala, 7 günlük açık artırma bittiğinde yani 18 Kasım günü, büyük ihtimalle ilk slotun galibi olacak. Acala’nın proje büyümesinden sorumlu yöneticisi Dan Reecer, Acala’ya kilitlenen DOT rakamının artmasını beklediklerini belirtirken, bunun sebebi olarak da, coin’lerini Polkadot’ta “stake eden” kullanıcıların 28 günlük sürisinin sona ermesini ve bundan dolayı DOT’ların stake işleminden çıkarılıp kitle fonlaması için istediğimiz projelere yatırılma beklentisini gösterdi:

“Kilidi açılacak olan çok fazla DOT var. Dolayısıyla projelere girecek bir miktar daha DOT olduğunu düşünüyorum. Heyecan verici bir hafta olacak. Sonunda nerede olduğumuza inceleyeceğiz. Ama görünen o ki, evet, ilk slotu biz kazanacakmışız gibi bir durum söz konusu…”

Acala’nın DeFi plânları içinde Polkadot üzerinde bir sabit coin çıkarmak ve bir merkeziyetsiz borsa yaratmak da yer alıyor. Acala’nın “kardeş” DeFi projesi Karura, sene başında Polkadot’un “Kanarya ağı” olarak da adlandırılan Kusama açık artırmalarında bir parachain slot’u kazanmayı başarmıştı.

Reecer bunun bunun yanında, Kusama’da hizmet vermeye başlamış olmanın, gelecek yılın ilk çeyreğinde biteceğinı dile getirdiği Polkadot’taki geliştirme çalışmalarına ciddi biçimde yardımcı bulunacağını dile getirdi.

ACA ve IcDOT kazanılacak

Acala kitle yatırımına katılanlar, Acala’nın kendi token’ı olan ACA ile ödüllendirilecekler. ACA, ağ fiyatları, stake etme, yönetişim gibi işlemleri için kullanılabilecek. Katılımcılar ACA’nın bunun yanında, ağda teminat olarak kullanılabilecek olan “likit kitle fonlaması token”ını (IcDOT) da kazanacaklar.

Bu ödül mekanizmasını da yorumlayan Reecer, katılımcıların iki senelik uzun kilitleme süresinden yakındıklarını ve kendilerinin de bu biçimde bir çözüm bulduğunu dile getirdi:

“İnsanlardan aldığımız en büyük şikayet, DOT’ların iki yıllık kilitlenme süresi ile ilgiliydı. Bu süre çok uzun yer alıyordu. Biz de basitçe, kitle yatırımının bir türevini yaratmış olduk. Dolayısıyla şu anda katılımcılar ACA’nın bunun yanında, kilitledikleri DOT’un likit bir formu olan IcDOT da kazanacaklar.

Katılımcı sayısı da git gide artıyor

Projelerine yapılan yatırımın getirdiği fonun mühim olduğunu söyleyen Reecer, bunun yanı sıra katılımcı rakamının da önemine değindi:

“İlk slotu açık farkla kazandığımız Kusama açık artırmasında 20 bin tekil katılımcımız vardı. O dönem bu rakamın çok fazla olduğunu düşünmüştük. Lakin şimdi incelediğimizde 60 bin rakamını da geçmiş yer alıyoruz ve açık artırma henğz başlamadı bile. Dolayısıyla 100 bini geçersek de şaşırmayacağım”

Haberin yazıldığı dakikalarda Acala’ya kilitlenen DOT sayısı 12 milyon 746 bin 483 olarak gözüküyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu