Ethereum Haberleri

Porsche’den NFT dünyasına kötü başlangıç: Yüksek fiyat tepki çekti

Porsche’den NFT dünyasına kötü başlangıç: Yüksek fiyat tepki çekti, kripto haberleri bölümümüzde Porsche’den NFT dünyasına kötü başlangıç: Yüksek fiyat tepki çekti başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Porsche’den NFT dünyasına kötü başlangıç: Yüksek fiyat tepki çekti ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Porsche’den NFT dünyasına kötü başlangıç: Yüksek fiyat tepki çekti

Porsche, 23 Ocak’ta popüler Porsche 911 spor otomobilini içeren 7 bin 500 adet NFT’yi piyasaya sürdü. NFT projesi, Alman tasarımcı ve 3D sanatçısı Patrick Vogel aracılığıyla geliştirildi.

Beklenen ilgiyi göremedi

Sanatçının beyaz bir Porsche 911’i merkez alarak tasarladığı dijital koleksiyonlar, hayranlar aracılığıyla beğenildi fakat birçoğu NFT koleksiyonunun basım engeline takıldı.

Porsche, lansman sırasında yatırımcıların 0.911 ETH, yani hemen hemen bin 490 dolarlık bir basım fiyatı karşılığında toplam üç NFT basmasına izin verdi. Birçok Twitter kullanıcısı basımın yüksek maliyetleri ve agresif pazarlama tekniğinin Web3 ruhuna ters düştüğünden dolayı şikâyet etti.

Basım durduruldu, tekrar açıldı

Yoğun tepkilerin ardından NFT’lerin basım işlemleri Porsche aracılığıyla durduruldu ve arzın azaltılması kararı alındı. Açıklamada, “Özel bir topluluk oluşturmak için en iyi deneyimi yaratma yolunda ilermemek maksadıyla arzımızı azaltacağız ve basım işlemlerini durduracağız. Önümüzdeki saatlerde daha fazla bilgi verilecek.” denildi. Yaklaşık iki saat sonraki bilgilendirmede ise basım işlemlerinin açıldığı ve 25 Ocak TSİ 14.00’e kadar açık bulunacağı bildirildi.

Porsche NFT’si

Taban fiyat, birkaç saat sonra düştü

Bunun yanı sıra ikincil piyasadaki satışların daha kötü seyrettiği gözlemlendi. NFT pazar yeri OpenSea’den alınan veriler, gece geç saatlerde koleksiyonun taban fiyatı 0.89 ETH’ye düştüğünü gösterdi. Bu da basım süreci devam ederken NFT koleksiyonunun OpenSea gibi ikincil pazarlarda 50 dolar daha ucuza satıldığını gösteriyor.

Bunun yanı sıra, bu haberin yazıldığı sırada Porsche’nin resmî web sitesi üzerinden yalnızca bin 821 NFT’nin satıldığı görülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu