Gündem

Qualcomm, BMW’den sonra Volvo, Honda ve Renault ile ortak oldu

Qualcomm, BMW’den sonra Volvo, Honda ve Renault ile ortak oldu , ekonomi haberleri bölümümüzde Qualcomm, BMW’den sonra Volvo, Honda ve Renault ile ortak oldu başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Qualcomm, BMW’den sonra Volvo, Honda ve Renault ile ortak oldu  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Qualcomm, BMW’den sonra Volvo, Honda ve Renault ile ortak oldu

Qualcomm, BMW'den sonra Volvo, Honda ve Renault ile ortak oldu

Son zamanlarda otomotiv sektöründe yaşanan çip tedarik poblemleri, aylar geçmesine rağmen çözülebilmiş değil.

Başta ABD ve Japonya’da üretim yapan markalar olmak üzere, dünyanın bir çok ülkesinde otomotiv üretimlerinde yetersiz çip tedariki sebebiyle kesintiler var.

Yarı iletken çip arzı sıkıntısı sebebiyle bazı modellerinde dokunmatik ekran işlevini kaldıracağı açıklanan Alman otomobil markası BMW, bir önceki günlerde Qualcomm ile ortak olmuştu.

ORTAKLIKLAR GENİŞLİYOR

Özellikle mobil cihazlar için çip tedarik eden dev şirket Qualcomm, şimdi de Volvo, Honda ve Renault gibi otomobil devleriyle anlaşmaya vardı.

Qualcomm, CES 2022’de önümüzdeki zamanlarda Volvo, Honda ve Renault modelleri için donanım ve yazılım sağlama planlarının açıkladı.

otomobil

Toplu olarak Qualcomm Digital Chassis olarak adlandırılan bu araçlar içinde Snapdragon Ride, Snapdragon Cockpit, Snapdragon Auto Connectivity ve Snapdragon Car-to-Cloud Services gibi hizmetler yer alıyor.

Bunların her biri, sürüş yardımı ve multimedya gibi değişik bir teknolojik alanı kapsıyor.

Misal verilecek olursa Volvo, yakında zamanda çıkacak olan elektrikli otomobil grubunda Qualcomm’un birden fazla ekrana ve ses sistemlerine güç sağlayan yazılımı olan Snapdragon Cockpit‘i kullanacak.

Benzer bir biçimde Honda da Qualcomm’un gelişmiş infotainment teknolojisini 2022’nin ikinci yarısında ve küresel olarak 2023’ün başlarında ABD’ye gelecek otomobillerde kullanacak.

Başa dön tuşu