Ekonomi Haberleri

Rekabet Kurulu koronavirüs sürecinde fiyatı artan ürünleri takibe aldı

Rekabet Kurulu koronavirüs sürecinde fiyatı gittikçe artan ürünleri takibe aldı , ekonomi haberleri bölümümüzde Rekabet Kurulu koronavirüs sürecinde fiyatı gittikçe artan ürünleri takibe aldı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Rekabet Kurulu koronavirüs sürecinde fiyatı gittikçe artan ürünleri takibe aldı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Rekabet Kurulu koronavirüs sürecinde fiyatı gittikçe artan ürünleri takibe aldı

Rekabet Kurulu koronavirüs sürecinde fiyatı artan ürünleri takibe aldı

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, kurul aracılığıyla soruşturma açılmasına karar verildikten sonraki süreçlerin son derece şeffaf olduğunu, Rekabet Kurumu’nun internet sitesinden hem yürüyen soruşturmaların konusunun, taraflarının ve kapsamının hem de geçmiş kararların takip edilebildiğini anımsattı.

REKABET KURULU ÇİMENTO SEKTÖRÜNDEKİ KARTEL İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Çimento sektöründeki kartel iddialarına ilişkin değerlendirmede bulunan Küle, “Çimento sektörüne gelince, ne yazık ki bazı eksik ve yanlış bilgiler var kamuoyunda. Çimento sektöründe bu seneın dördüncü ayında başlamış kapsamlı bir inceleme devam ediyor. Gerek tarafların savunma haklarının etkin kullanılması gerekse de sağlıklı analizlerin yapılması adına biliyorsunuz soruşturma süreçleri sözlü savunma toplantısı ve nihai karara kadar gizli sürüyor.” diye konuştu.

ŞİKAYET DOSYALARI ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA KARARA BAĞLANACAK

Tarımsal girdiler ve diğer bazı tüketici ürünleri alakalı bir soruşturmalarının da gündemlerinde olduğunu kaydeden Küle, “Yine koronavirüs sürecinde temel ihtiyaç ürünleri ve organize perakende başta olmak üzere, yoğun şikayetler sonucu başlatılan dosyalar da önümüzdeki aylarda nihai karara dönüşecek ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.” ifadesini kullandı.

Rekabet Kurulu koronavirüs sürecinde fiyatı gittikçe artan ürünleri takibe aldı #1

TÜRKİYE’NİN REKABET ALANI SÜRECİ DÜNYAYLA UYUMLU

Küle, küreselleşmeye tam entegre bir ülke otoritesi olarak kurumun faaliyetlerinin dünya çapından kopuk algılanması halinde yanlışa düşülmüş yer alacağını bildirirdi. Rekabet hukuku bölgesindeki tarihsel gelişime işaret eden Küle, geçmişte “piyasa aksaklığı bir biçimde düzelir; yanlış müdahalelerin toplumsal maliyeti yüksek olur.” yaklaşımının benimsendiğini anlattı. Küle, bu biçimdeki politika reçetelerinin son 40 yıl boyunca hiç arzulanmayan bazı vahim sonuçlara yol açtığına dikkati çekti.

Türkiye’nin rekabet bölgesindeki kanun yapma ve kurumsal dizayn sürecinin birebir dünya ile uyumlu olduğunu bildiren Küle, bugün ABD’de Başkan Joe Biden yönetiminin rekabet hukukunu tekrar gölge bir düzenlemenin ötesine taşıdığını dile getirdi.

İNCELEME KAPSAMINDAKİ SEKTÖRLER

Kurumun ceza uygulamasının oransal ve mutlak olarak arttığını, bunda tespit kapasitesinin artmasının da etkili olduğunu söyleyen Küle, “Dosya sayımız artarken başta gelen sektörler şunlar oldu: Hızlı tüketim ürünleri, organize perakende, çimento, gıda, otomotiv, gübre, liman hizmetleri, dijital hizmetler, tıbbi cihaz, lojistik, emtia ve istihdam. Her bir sektör farklı aksaklıklara konu olabilen, bir yandan da toplumsal refah için ciddi önem arz eden sektörler.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu