Gündem

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye’nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye’nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı , ekonomi haberleri bölümümüzde Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye’nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye’nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye’nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye'nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı

Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy’de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca 1000 hektarlık alanda projelendirilen Rize-Artvin Havalimanı’nın temeli, 3 Nisan 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla atıldı.

TÜRKİYE’NİN YÜZ ÖLÇÜMÜ ARTTI

Projede, mendireğin iç alanı ortalama 2 milyon metrekare ve toplam 2 milyon 800 bin metrekarelik deniz dolgusu şeklinde planlandı.

Ortalama derinliği 16,5 ile 18 metre içinde olan deniz dolgu alanında 28 metre derinliğe kadar dolgu yapıldı. Dolgu çalışmaları için deniz altında sismik cihazlarla ölçüm gerçekleştirildi.

Bu ölçümlerin ardından akıntı ve dalga hesaplamalarına göre, dalgıçların denetiminde çalışmalar yürütüldü. 10 katlı bina yüksekliğine eş değer yapılan ve 100 milyon ton taş kullanılan deniz dolgusu 4,5 yılda tamamlandı.

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı #1

DEĞİŞİM UYDU FOTOĞRAFLARINDA

Yılda 3 milyon yolcu aracılığıyla kullanılması beklenen ve altyapı çalışmaları, 1 milyar 78 milyon liraya mal olan Rize-Artvin Havalimanı deniz dolgusu, Türkiye’nin 783 bin 562 kilometrekare olan yüz ölçümünü de değiştirdi.

Ülkenin yüz ölçümü 2,8 kilometrekare daha artarken, deniz dolgusu ile yaşanan kara parçasının oluşumu da her ay çekilen uydu fotoğraflarına yansıdı. Fotoğraflarda deniz dolgusu ile birlikte gittikçe artan kara parçasının değişimi de görüldü.

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı #2

“BÖLGENİN HEYECANLA BEKLEDİĞİ BİR PROJE”

Havalimanı inşaatını büyük heyecanla takip ettiklerini söyleyen Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, “İlk günkü heyecanımız neyse bugünkü heyecanımızda aynı biçimde devam etmekte. Yapılan işleri gördüğümüz zamanda ülkemiz, ilimiz adına iftihar ediyoruz. Şu anda deniz dolgusu tamamen bitmiş. Üstyapı çalışmaları devam etmekte, inşallah kısa bir sürede apron binalarının da devreye girmesiyle 3-4 ay gibi bir zaman zarfında tamamen bitmiş olacak. Tüm bölgemizin heyecanla beklediği bir proje” dedi.

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı #3

“TİCARETE ÇOK CİDDİ KATKI YAPACAK”

Havalimanının bölgenin ticaretine çok ciddi katkı yapacağını söyleyen Karamehmetoğlu, “Rize ve Artvin için çok mühim bir ihtiyaçtı. Bölgemiz için oldukça önemli altyapı tesisine kavuşuyoruz. Ne kadar altyapı o kadar iş, aş, çekim merkezi demek. Bizim için çok mühim bir cazibe merkezi. Havalimanı altyapı olanakları ile birlikte en büyük kargo uçaklarının, yolcu uçaklarının inip kalkabileceği ülkeler arası bir havalimanı şeklinde planlandı. İlimizin, bölgemizin ticaretine çok ciddi anlamda katkılar yapacak. Özellikle kargo uçaklarıyla birlikte ihracatımız bu bölgeden ciddi anlamda artacak. Biz de istiyoruz ki havaalanının getireceği nimetlerden ilimiz, bölgemiz insanı istifade etsin. O yönde çabalarımız var inşallah umduğumuzu bulacağız” diye konuştu.

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı #4

“İSTİHDAM KAPISI OLACAK”

Rize- Artvin Havalimanı’ndan büyük beklentilerinin olduğunu kaydeden Karamehmetoğlu, “Yapılan havalimanı ülkeler arası bir havalimanı. Gümrüğünden depolama alanlarına, kargo taşımacılığına kadar bir çok üniteyi bünyesinde içinde yer alıyor. İlimiz yönünden da bölgemiz yönünden da yöre insanına ciddi anlamda istihdam sağlayacak, istihdam kapısı olacak. Beklentilerimiz büyük. Sadece ilimizin bölgemizin de değil İnşallah ülkemizin tanıtımında da katkılar sunacaktır” dedi.

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı #5

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı #6

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı #7

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı #8

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı #9

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye nin yüz ölçümünü 2,8 kilometrekare artırdı #10

Başa dön tuşu