Ekonomi Haberleri

Rüzgar ve güneşten elektrik üretimi ithal kömürle üretimden daha ucuz

Rüzgar ve güneşten elektrik üretimi ithal kömürle üretimden daha ucuz , ekonomi haberleri bölümümüzde Rüzgar ve güneşten elektrik üretimi ithal kömürle üretimden daha ucuz başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Rüzgar ve güneşten elektrik üretimi ithal kömürle üretimden daha ucuz  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Rüzgar ve güneşten elektrik üretimi ithal kömürle üretimden daha ucuz

Rüzgar ve güneşten elektrik üretimi ithal kömürle üretimden daha ucuz

Londra merkezli düşünce kuruluşu Ember aracılığıyla hazırlanan analize göre, küresel ölçekte geçen yıl daha rekabetçi hale gelen güneş ve rüzgar enerjisinde maliyetler Türkiye’de de düşüş gösterdi.

TÜRKİYE’DE RÜZGAR VE GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ KURULUMU MALİYETLERİ DÜŞTÜ

Türkiye’de rüzgar enerjisi santrali kurulumu maliyeti 5 yıl öncesine göre yüzde 32, güneş enerjisi santrali kurulumu maliyeti ise yüzde 50 geriledi.

DÜNYADA KÖMÜR FİYATLARI ARTIŞTA

Rüzgar ve güneş enerjisindeki bu eğilimin gelecek senelerda da devam etmesi beklenirken, dünya çapında kömür fiyat aralıkları büyük çapta artış gösterdi.

Rüzgar ve güneşten elektrik üretimi ithal kömürle üretimden daha ucuz  #1

KÖMÜRÜN MALİYETİ ELETRİK ÜRETİMİ MALİYETİNİ ARTIRIYOR

Türkiye’deki mevcut kömürlü termik santrallerin yüzde 45’inin (ortalama 9 bin megavat) ithal kömürle çalışması sebebiyle kömür fiyat aralıklarındaki artış elektrik üretim sermayesine de yansıyor. Kömür fiyat aralıklarındaki artışla ithal kömürle çalışan mevcut termik santraller için ortalama maliyet megavatsaat başına 73 dolara ulaştı.

MEGAVATSAAT BAŞINA MALİYETLER

Türkiye’de yeni kurulacak bir rüzgar santralinde elektrik üretim maliyeti megavatsaat başına 40,8 dolar, güneş santralinde ise megavatsaat başına 51,9 dolar olarak hesaplandı.

Böylelikle, karbon fiyatlandırması olmadan dahi yeni kurulacak rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinde megavatsaat başına elektrik üretim maliyetleri, mevcut ithal kömür santrallerinin elektrik üretim maliyetlerinden daha ucuz duruma geldi.

RÜZGAR VE GÜNEŞİN ELEKTRİK ÜRETİMİNDEKİ PAYI YÜZDE 13

Türkiye’nin son senelerda temiz enerji dönüşümünü hızlandırmasıyla güneş ve rüzgar enerjisinin elektrik üretimindeki payı yüzde 13’e ulaştı fakat Türkiye’nin özellikle güneş enerjisindeki potansiyelini gerçekleştirebilmesi için daha fazla büyük ölçekli güneş enerjisi santralinin devreye alınmasına ihtiyaç duyuluyor.

Rüzgar ve güneşten elektrik üretimi ithal kömürle üretimden daha ucuz  #2

İTHAL KÖMÜRÜN ELEKTRİK ÜRETİMİNDEKİ PAYI YÜZDE 21

Bunun yanı sıra, ithal kömür santrallerinin ise geçen yıl elektrik üretimindeki payı yüzde 21 olarak hesaplandı. Mevcut kömür fiyat aralıkları dikkate alındığında, ithal kömür santrallerinin yüksek kapasitede çalışmaya devam etmesi halinde kömür ithalatının bu sene 5 milyar dolara ulaşabileceği, bunun 3 milyar dolarlık kısmının elektrik üretimi için harcanacağı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu