Ekonomi Haberleri

Sakarya’nın Taraklı ilçesinin rengarenk tahta kaşıkları ilgi çekiyor

Sakarya’nın Taraklı ilçesinin rengarenk tahta kaşıkları ilgi çekiyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Sakarya’nın Taraklı ilçesinin rengarenk tahta kaşıkları ilgi çekiyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Sakarya’nın Taraklı ilçesinin rengarenk tahta kaşıkları ilgi çekiyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Sakarya’nın Taraklı ilçesinin rengarenk tahta kaşıkları ilgi çekiyor

Sakarya'nın Taraklı ilçesinin rengarenk tahta kaşıkları ilgi çekiyor

Sakarya’nın Taraklı beldesinde eskiden yaygın biçimde yapılan fakat şimdi bir yalnızca bir ailenin son temsilcisinin yaşatmaya çalıştığı kaşık süsleme sanatı ilgi çekmede devam etmekte.

YAPIMINI ÇOCUK YAŞLARDA ÖĞRENDİ

Çocuk yaşlarında büyüklerinden öğrendiği kaşık boyama geleneğini yarım asırdır sürdüren Ayşe Atabey, rengarenk desenlerle süslediği kaşıkları beğeniye sunuyor.

ANNESİNDEN EL ALDI

Hacımurat Mahallesi’nde yaşayan bir çocuk annesi Atabey (60), çocukluğunda annesinden “el aldığı” kaşık boyama geleneğini yok olmaması için ilerleyen yaşına rağmen sürdürüyor.

Sakarya nın Taraklı ilçesinin rengarenk tahta kaşıkları ilgi çekiyor #1

ÇAM SAKIZI KALIPLARI BÜYÜKLERİNDEN MİRAS KALDI

Dedesi ve anneannesinden miras kalan çam sakızından yapılma kalıpları senelerdır kullanan Atabey, vernik kullanmadan çam yağıyla parlattığı kaşıkları desenlerle süsleyip özenle boyuyor.

Sakarya nın Taraklı ilçesinin rengarenk tahta kaşıkları ilgi çekiyor #2

İLÇEDE SADECE KENDİSİ KAŞIK SÜSLÜYOR

Ayşe Atabey, bu işi ilçede yalnızca kendisinin yaptığını altını çizerek, “Eskiden anneannem ve annem başta olmak üzere Taraklı’da herkes yapardı. Baskılar anneannemden ve dedemden kaldı, onları kaybolmasın diye altın gibi elimde tutuyorum.” dedi.

Sakarya nın Taraklı ilçesinin rengarenk tahta kaşıkları ilgi çekiyor #3

MESLEĞİN YOK OLMAMASI İÇİN ÇABALIYOR

Mesleği yok olmaması için devam ettirdiğini anlatan Atabey, “Kış aylarında kaşıkların zımparasını, baskısını ve boyamasını hazırlıyorum, yazın da güneşli havada yağlamasını yapıyorum. El alışkanlığı olan biri günde 300 ila 500 kaşık yapabilir. Babamlar Bolu taraflarına panayıra giderdi, dönüşte ellerinde bir tane bile kaşık kalmazdı.” diye konuştu.

Sakarya nın Taraklı ilçesinin rengarenk tahta kaşıkları ilgi çekiyor #4

“ESKİDEN KULLANIRDIK ŞİMDİ HEDİYE VERİYORUZ”

Atabey, işini yaparken rahatladığını da altını çizerek, “Daha önce evlerimizde, düğünlerde yer sofraları olurdu, hep bu kaşıklarla yemek yenilirdi. Günümüzde ise armağan amaçlı kullanılıyor.” dedi.

Sakarya nın Taraklı ilçesinin rengarenk tahta kaşıkları ilgi çekiyor #5

Başa dön tuşu