Ekonomi Haberleri

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı , ekonomi haberleri bölümümüzde Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı

Siverek ilçesine bağlı Söylemez Kırsal Mahallesi’nde yaşayan ve her sene ortalama 500 dönüm arazide pirinç eken Aytar kardeşler, pirinç ekilen tarlanın sert kayalıklardan oluşması sebebiyle biçerdöverin giremediği bölgelerde, atalarından kalan yüzlerce yıllık gelenekle, oraklarla pirinç hasadı yapıyor.

KIZGIN GÜNEŞİN ALTINDA ÇALIŞIYORLAR

Sabah saat 07.00 saatleri civarında işe başlayan işçiler akşam saat 17.00’ye kadar kızgın güneşin altında çalışırken, işçiler içinde ailelerine destek olmak için çalışan üniversiteli gençler de yer alıyor.

MESLEK BABADAN MİRAS KALDI

Pirinç yetiştirmenin babasından kendisine miras kaldığını söyleyen 73 yaşındaki Hüseyin Aytar, 50 yıldan fazladır bu işi yaptığını dile getirdi. Aytar, “Benim rahmetli babam bu işi yapmaktaydı, o rahmetli oldu, biz halen bu işi yapmaya devam etmekteuz.” dedi.

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı #1

6 AYDA YETİŞİYOR

Dördüncü ayda pirinç tohumunu attıklarını ve zorlu sürecin 6 ay devam ettiğinü söyleyen Hüseyin Aytar, “Tohumu attıktan sonra sallama su veriyoruz, arazi taşlıktır, hep el gücüyle çalışıyoruz. 6 ay sonra pirinç yetişiyor. Ondan sonra arazimiz taşlı olduğundan, orak ve elle, düz yerler olursa biçerle biçiyoruz. Ondan sonra harmanda kurutuyor ve Diyarbakır’a fabrikaya yolluyoruz. Orda torbalara koyduktan sonra, satışa paylaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı #2

BU SENE İŞÇİLER KAHRAMANMARAŞ’ TAN GELDİ

Bu yıl işçi sıkıntısı yaşadıklarından dolayı işçilerin bir bölümünü Kahramanmaraş’tan getirdiklerini söyleyen Aytar, “Bu sene su azdı 300 dönüm ektik, normalde her sene ortalama 500 dönüm ekiyoruz. Geçen yıl fiyatlar iyi değildi, bu sene halen satmadık ama bu sene fiyat aralıkların iyi yer alacağını umut ediyoruz. 25 kilogramın 350-400 TL arası gideceği bilgisi yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı #3

OKULLAR AÇILANA KADAR AİLESİNE YARDIM EDİYOR

Bu yıl Aksaray Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü’nü kazanan Mihriban Aytar, ailesine katkı maksadıyla tarlada çalışıyor. Mihriban Aytar, “Burada hem aileme katkı sağlamak ve hem de üniversite harçlığımı çıkartmak için çalışıyorum. Aslını söylemek gerekirse bu çalışma zor gözükse de biz gençler için çok güzel bir aktivite oluyor, akrabalarımın birçoğunu burada görüyorum, hep birlikte burada çalışıyoruz, tarlanın çok fazla taşlık olması biraz zor ama yine de yaptığımız işi seviyorum.” ifadelerine yer verdi.

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı #4

“ZORU GÖRDÜM BAŞARILI OLDUM”

Küçüklüğünden beri zor koşullarda çalıştığını ve zoru gördüğü için başarılı olmayı kafana taktığını söyleyen Aytar, “Ben zoru gördükçe okuma hevesim arttı, annem rahatsız olduğu için açık öğretimden okulu bitirdim, açık öğretimden üniversiteyi kazandım. Bu, köydeki diğer kızlara da örnek oldu. Birçoğu 27 yaşlarında ablalar da kendilerini açık öğretime yazdı.” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı #5

“ORTALAMA 15 GÜN ÇALIŞACAĞIM”

Kahramanmaraş’tan ailesiyle birlikte çalışmaya geldiğini söyleyen Fatma Değeri ise “Ailemle birlikte 10 gündür burada çalışıyoruz, ortalama 15 gün daha çalışacağız. Sabah erkenden başlıyor, akşam saat 3 yahut 4 ‘te işi bırakıyoruz, bana zor gelmiyor, ekmeğimizi buradan kazanıyoruz. Sıkıntımız yok çok şükür.” diye konuştu.

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı #6

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı #7

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı #8

Şanlıurfa’da Karacadağ pirincinin zorlu hasadı #9

Başa dön tuşu