Gündem

Sıfır arabaların ardından İkinci el araba fiyatları da düşüyor! Neredeyse yüzde 50 düşüş bekleniyor!

Sıfır arabaların ardından İkinci el araba fiyat aralıkları da düşüyor! Neredeyse yüzde 50 düşüş bekleniyor!, gündemdeki haberler bölümümüzde Sıfır arabaların ardından İkinci el araba fiyat aralıkları da düşüyor! Neredeyse yüzde 50 düşüş bekleniyor! konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Sıfır arabaların ardından İkinci el araba fiyat aralıkları da düşüyor! Neredeyse yüzde 50 düşüş bekleniyor! ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Sıfır arabaların ardından İkinci el araba fiyat aralıkları da düşüyor! Neredeyse yüzde 50 düşüş bekleniyor!

Yılın son haftasında döviz kurundaki gerilemeyle otomobil sektörü hareketli günler geçiriyor.

Özellikle sıfır otomobillerdeki fiyat düşüşü sürerken ikinci araç piyasasında halen bir gelişme olmadı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “2022 hem sıfır hem de ikinci el arabalar için daha hareketli, fiyat aralıkların bugünküne göre daha makul seyrettiği bir yıl olacak. Döviz kurunun da gerilemesiyle 1 ay sonra ikinci el araba fiyat aralıklarında yüzde 50’lik bir düşüş öngöze çarpıyor” dedi.

İkinci el araç fiyatlandırma ve otomotiv data şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, döviz kurundaki gelişmelerin ve uzun süredir devam eden çip krizinin otomobil sektörüne etkilerini değerlendirdi. 2022 senesinin sektör yönünden daha iyi bulunacağını söyleyen Yalçın, sıfır otomobillerin bollaşacağını ve ikinci el araç fiyat aralıkların makul düzeyye geleceğini açıkladı.

15 OTOMOBİL FİRMASI FİYAT DÜŞÜRDÜ

3 ay içinde sıfır otomobil fiyat aralıklarının yüzde 40 artığına dikkat çeken Yalçın, “Lakin geçen hafta döviz kurunun geri gelmesiyle 15 otomobil markası fiyat aralıklarını düşürdü. Bu hafta fiyat aralıklarını güncelleyen otomobil şifrketinın 22’ye çıkacağını düşünüyoruz. Sıfır kilometre araçların fiyat aralıklarındaki gerileme yüzde 15’lere yaklaştı. İndirimin devam etmesini bekliyoruz. Şu anda sıfır kilometre araç fiyat aralıklarıyla ikinci el otomobil fiyat aralıkları içinde uçurum var. Sıfır otomobillerde yüzde 40 gibi fiyat artışı olmuştu bu ikinci elde yüzde 200’leri buldu. Hatta model bazında yüzde 300-400’lerde fiyat artışlarını gördük” diye konuştu.

Sıfır arabaların ardından İkinci el araba fiyat aralıkları da düşüyor! Neredeyse yüzde 50 düşüş bekleniyor!​​​​​​​

“İKİNCİ ELDE DE FİYATLAR GEVŞEYECEK”

Döviz kurunun gerilemesinin araç fiyat aralıklarına etkisine dikkat çeken Yalçın, “Markalar sıfır otomobillerin fiyat aralıklarını bi hayli hızlıca geri çekebiliyor ama ikinci el piyasasında öyle olmuyor. Bu piyasadaki araç fiyat aralıkları genelde biniciler, esnaf dediğimiz galericiler, yetkili satıcılar aracılığıyla belirleniyor. Yaz aylarında yüksek maliyetli ikinci el araç alan bireyler, fiyat aralıkları sıfır otomobillerdeki gibi gevşetemiyor. Ama gevşetmek zorunda kalacaklar. Tabi döviz kurunun belli bir miktarda sabit kalması mühim bir kriterdir. Ocak ayında döviz kurundaki geri gelme devam ederse ikinci el arabalarda fiyatlar 1 ay sonra daha düşük düzeylere gelecektir diye öngöze çarpıyor. Yüzde 50 oranında fiyatlarda düşüş bulunacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Sıfır arabaların ardından İkinci el araba fiyat aralıkları da düşüyor! Neredeyse yüzde 50 düşüş bekleniyor!​​​​​​​​​​​​​​

“ONLİNE İLAN SİTELERİNDE FİYATLAR ÇOK ŞİŞTİ”

Hüsamettin Yalçın, “Yüzde 50 indirim oldukça önemli oran çünkü fiyatlar çok şişti. Bunun en büyük nedeni binincilerin online ilan sitelerinde fiyat aralıkları artırıyor olmalarıdır. Aynı model araç biri 200 bin lira yazıyor, diğeri ‘benim arabam daha iyi’ diyerek 250 bin lira yazıyor. Böyle çığ etkisiyle sayılar yükseldi ve belli bir düzeyye geldi. Döviz kurunun gerilemesiyle böyle bir şeyin olmaması lazım” dedi.

Sektördeki en mühim sorun sıfır otomobillerdeki çip krizi olmasına dikkat çeken Yalçın, “Bu krizden kaynaklı araç tedariğinde bolluk oluşmadı. 2022’de eğer piyasada sıfır araçlar artarsa ikinci ele talep kaymaz ki bu yönde sinyaller de alıyoruz. Çip krizinin biraz daha hafifleyeceği, ülkemizde ve globalde araç üretiminin artacağını düşünüyoruz. Böylelikle olunca talep daha fazla ikinci el otomobillere kaymayacak ve sıfır araçlarla aralarında bu kadar fiyat uçurumu olmayacak. Ama ne sıfırda ne de ikinci el araçlarda fiyatlar eskiye döner. Çünkü döviz kuru belli bir düzeyye çıktı. Otomobil üreticilerinin masrafları dövizle çıktı” diye konuştu.

Sıfır arabaların ardından İkinci el araba fiyat aralıkları da düşüyor! Neredeyse yüzde 50 düşüş bekleniyor!​​​​​​​

Eski fiyatlara dönüş olmayacağını söyleyen Yalçın, “Ama 1 ay önceki fahiş fiyatlar da olmaz. Şu anda sıfır kilometre araç almak için doğru zaman. Eğer bulabilirlerse hemen almalarını tavsiye ederim. Lakin ikinci el otomobillerde öyle değil. Fiyatların düşmesi için 1,1 buçuk ay var. İkinci el araç almak isteyenlerin biraz daha beklemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu