Ekonomi Haberleri

Sıfır atık uygulamalarının esas ve usulleri belirlendi

Sıfır atık uygulamalarının esas ve usulleri belirlendi , ekonomi haberleri bölümümüzde Sıfır atık uygulamalarının esas ve usulleri belirlendi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Sıfır atık uygulamalarının esas ve usulleri belirlendi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Sıfır atık uygulamalarının esas ve usulleri belirlendi

Sıfır atık uygulamalarının esas ve usulleri belirlendi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2019’daki Sıfır Atık Yönetmeliği’nde öngörülen “plastik kullanımının azaltılmasına, gıda ve tekstil atıklarının önlenmesine, kaynağında ayrı biriktirilmesine ve vatandaşların atıklarını bırakabilecekleri atık getirme merkezlerinin teknik donanımlarine” ilişkin kapsamlı ve açıklayıcı düzenlemeler yayınlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yayına giren “Atık Getirme Merkezlerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Sıfır Atık Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar” kapsamı içinde, tek kullanımlık bardak, tabak gibi ürünler ile plastik kullanımının azaltılması amaçlanıyor.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE VE ATIK SORUNUNA ENGEL OLMAK İSTENİYOR

Çevre kirliliği ve atık sorununa engel olmak maksadıyla hayata geçirilen düzenlemeler kapsamı içinde, tek kullanımlık bardak, tabak, çatal, kaşık, bıçak gibi ürünler ile pipet ve ıslak mendil kullanımının azaltılması, kargo ve mesafeli satışlarda gereğinden fazla ambalaj kullanımının engellenmesi, plastik kullanımının azaltılması, gıda ve tekstil atıklarının önlenmesi ve kaynağında ayrı biriktirilmesi amaçlanıyor.

Sıfır atık uygulamalarının esas ve usulleri belirlendi #1

DÜZENLEME TOPTANCI HALLERİNİ DE KAPSIYOR

Düzenleme ile toptancı hallerinde ve pazar yerlerinde oluşan gıda atıklarının kaynağında ayrıştırılmasını sağlamak maksadıyla “biyobozunur atıklar” için ayrı biriktirme teçhizatı yerleştirilmesi, site, apartman ve villa tipi müstakil konutlarda geri kazanılabilir atıklar için ayrı ekipman bulundurulması zorunluluğu getirildi.

ATIK BİRİKTİRME EKİPMANI TÜRE GÖRE RENKLENDİRİLECEK

Bu bağlamda, vatandaşların atıklarını bırakabilmeleri için kurulacak “Atık Getirme Merkezleri”nin teknik donanımlarine ilişkin usul ve esaslar da belirlendi. Uygulamayla atık biriktirme teçhizatı renginin seçiminde “geri kazanılabilir atıklar” için mavi, “diğer atıklar” için koyu gri, “biyobozunur atıklar” için kahverengi, “cam atıklar” için yeşil, “plastik atıklar” için sarı, “metal atıklar” için gri, “kağıt atıklar” için mavi, “kompozit atıklar” için turkuaz, “bitkisel atık yağ” için koyu mavi, “atık ilaçlar” için beyaz, “tekstil atıkları” için pembe, “atık elektrikli ve elektronik eşyalar” için mor renk kullanılacak veya mevcut biriktirme ekipmanlarında atık türüne uygun renkte etiketleme, giydirme, renklendirme yapılabilecek.

Sıfır atık uygulamalarının esas ve usulleri belirlendi #2

SIFIR ATIK ÖĞRENCİ KULÜPLERİ OLUŞTURULACAK

Sıfır atık bilinci ile farkındalığın artırılması ve uygulamanın yaygınlaştırılması için mahalli idareler aracılığıyla süreli kampanyalar düzenlenmesi, vatandaşların atıklarını ayrı biriktirmesini teşvik edici organizasyonların yapılması, eğitim kurumlarında ise Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde “Sıfır Atık Öğrenci Kulüpleri”nin oluşturulmasına ilişkin konular da düzenleme ile belirlendi.

BUGÜNE KADAR 24,2 MİLYON TON ATIK GERİ KAZANDIRILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkları kontrol altına alma, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir dünya bırakma amacı taşıyan Sıfır Atık Projesi ile şimdiye kadar 24,2 milyon ton atık geri kazanılarak ekonomiye 30 milyar lira katma değer sağlandı.

Sıfır atık uygulamalarının esas ve usulleri belirlendi #3

265 MİLYON AĞAÇ KURTARILDI

Proje kapsamı içinde, atık geri kazanımıyla 265 milyon ağaç kurtarılırken, 3 milyon ton sera gazı salımı önlendi, 437 milyon metreküp su ve 356 milyon kilovatsaat enerji tasarrufu sağlanarak iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunuldu.

Başa dön tuşu