Gündem

Şifresi unutulan, kapatılan ya da silinen Instagram hesabını kurtarma yöntemi

Şifresi unutulan, kapatılan veya silinen Instagram hesabını kurtarma yöntemi , ekonomi haberleri bölümümüzde Şifresi unutulan, kapatılan veya silinen Instagram hesabını kurtarma yöntemi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Şifresi unutulan, kapatılan veya silinen Instagram hesabını kurtarma yöntemi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Şifresi unutulan, kapatılan veya silinen Instagram hesabını kurtarma yöntemi

Şifresi unutulan, kapatılan ya da silinen Instagram hesabını kurtarma yöntemi

Bir sabah uyandınız ve dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunan, en popüler sosyal platform platformlarından birisi olan Instagram hesabınıza ulaşamadınız.

Yıllar boyu adeta ilmek ilmek işlediğiniz, kendinizi en iyi yansıtacak biçimde oluşturduğunuz Instagram hesabınıza ulaşamamanın düşüncesi bile korkunç değil mi? Bu durum, bir çok birinin özellikle ‘influencer’ olarak adlandırılan sosyal platform fenomenlerinin kabusu.

Instagram hesabınıza ulaşamıyor olmanızın şifre unutma gibi basit bir nedeni olabilir. Bunun bunun yanında ele geçirilme gibi daha büyük boyutlu nedenlerden dolayı da Instagram hesabınıza ulaşamıyor olabilirsiniz. Neyse ki Instagram hesap kurtarma işlemi için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler yer alıyor.

Şifresi unutulan, kapatılan veya silinen Instagram hesabını birkaç basit yöntemle kurtarmak olabilecek. Peki, Instagram hesap kurtarma nasıl yapılır? Gelin hep birlikte göz atalım.

İLK ÖNCE NEDENİNİ ÖĞRENİN

Instagram hesabınızı kurtarmak için ilk olarak hesabınıza neden ulaşamadığınızı bilmeniz gerekiyor. Çünkü uygulanacak yöntem, hesaba erişememe nedenine göre değişiklik gösteriyor.

Sizin için bazı temel hesaba erişememe nedenlerini ve Instagram hesap kurtarma işlemi için uygulayabileceğiniz metotları sıra sıra anlattık.

Instagram hesap kurtarma nedeniniz hangisi?

 • Instagram hesap şifrenizi unutmuş olabilirsiniz.
 • Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmış (dondurmuş) olabilirsiniz.
 • Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmiş olabilirsiniz.
 • Hesabınız, Instagram aracılığıyla devre dışı bırakılmış olabilir.
 • Instagram hesabınız ele geçirilmiş olabilir.

Şifresi unutulan, kapatılan veya silinen Instagram hesabını kurtarma yöntemi #1

ŞİFRESİNİ UNUTTUĞUNUZ INSTAGRAM HESABINI KURTARMA

Şifresi unutulan Instagram hesabını kurtarmak, Instagram hesap kurtarma işlemleri içinde en kolayıdır çünkü birden fazla kullanıcı, mobil uygulamada ve giriş yaptığı tarayıcılarda şifresini kaydettiği için gerekli olduğu zaman hatırlayamayabiliyor. Aşağıdaki adımları izleyerek şifresi unutulan Instagram hesabını kurtarmak olabilecek.

 • Instagram mobil uygulamasını veya internet sitesini açın.
 • Giriş ekranındaki ‘’Şifreni mi Unuttun?’’ butonuna tıklayın.
 • Hesabınızın adını yahut hesabınıza ait telefon numarasını veya e-posta adresinizi yazın.
 • Ardından ‘’Giriş Bağlantısı Gönder’’ yazısına tıklayın.
 • Almış olduğunuz giriş bağlantısını açın.
 • Buradan kendinize yeni bir şifre oluşturun.

Şifresi unutulan, kapatılan veya silinen Instagram hesabını kurtarma yöntemi #2

GEÇİCİ OLARAK KAPATILAN INSTAGRAM HESABINI KURTARMA

Kullanıcıların birçoğu, arada bir Instagram kullanmaktan sıkıldığı için veya başka bir sebepten dolayı bir süre hesabını kapatmayı tercih edebiliyor.

Instagram’a ara verdiğinizde, hesabınızda herhangi bir değişiklik yapılmıyor ve hiçbir veriniz silinmiyor. Yalnızca hesabınız kapalı kaldığı sürece Instagram hesabınız silinmiş gibi görünüyor.

Geçici olarak kapatılan, askıya alınan Instagram hesabınızı kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Instagram mobil uygulamasını veya internet sitesini açın.
 • Geçici olarak kapattığınız Instagram hesap detaylarınızle giriş yapın.
 • İki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyorsanız kimliğinizi doğrulamanız gerekecektir.
 • Uzun süre uzak kaldıysanız yeni koşulları kabul etmeniz istenecektir.

Şifresi unutulan, kapatılan veya silinen Instagram hesabını kurtarma yöntemi #3

SİLİNEN INSTAGRAM HESABINI KURTARMA

Instagram topluluk kaideleri silinen hesap hususunda son derece katıdır. Bu nedenle kalıcı olarak sildiğiniz Instagram hesabınızı kurtarmak için herhangi bir yöntem yer almıyor.

Bu hususta, Instagram ile iletişime geçilerek bir çözüm yöntemi bulunmaya çalışılabilir fakat şu an için silinen bir Instagram hesabını kurtarma yöntemi ne yazık ki ki yok.

Şifresi unutulan, kapatılan veya silinen Instagram hesabını kurtarma yöntemi #4

DEVRE DIŞI BIRAKILMIŞ INSTAHRAM HESABINI KURTARMA

Instagram, bir hesabı genelde topluluk kaidelerina uygun olmayan davranışlar sebebiyle kapatmaktadır. Gerçekten Instagram topluluk kaidelerinın ihlali söz konusuysa hesabın kurtarılma ihtimali yoktur.

Eğer Instagram hesabınızın doğru olmayan nedenlerle, farkında olmadan devre dışı bırakıldığını kafanızı yoruyorsanız itiraz metninizde bu durumu açıkça ifade edebilirsiniz. İtirazınız incelendikten sonra gerçekten bir yanlışlık varsa hesabınız geri verilecektir.

Instagram aracılığıyla dondurulan, devre dışı bırakılan Instagram hesabını kurtarmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • ‘’Instagram Yardım Merkezi’’ sayfasını açın.
 • Kimliğinizde yazılı olan tam adınızı ve soyadınızı yazın.
 • Devre dışı bırakılmış Instagram hesabınıza ait e-posta adresinizi yazın.
 • Devre dışı bırakılmış Instagram kullanıcı adınızı yazın.
 • Devre dışı bırakılmış Instagram hesabınıza ait telefon numarasını yazın.
 • Devre dışı bırakılma kararına itiraz etmenizin nedenini yazın.
 • Ardından ‘’Gönder’’ butonuna tıklayın.
 • Birkaç gün içinde itirazınıza yanıt alırsınız.

Şifresi unutulan, kapatılan veya silinen Instagram hesabını kurtarma yöntemi #5

ELE GEÇİRİLMİŞ INSTAGRAM HESABINI KURTARMA

Diyelim ki, Instagram hesabınızın ele geçirildiğini düşünüyorsunuz. Böyle bir durumda bakmanız gereken ilk yer, e-posta gelen kutunuz olmalıdır. Eğer Instagram aracılığıyla gönderilen ‘’Instagram hesabınıza kayıtlı e-posta adresinin değiştirildiğine’’ dair bir e-posta varsa e-posta içinde bulunan bir bağlantı üzerinden bu duruma itiraz edebilirsiniz.

Diyelim ki, herhangi bir e-posta almadınız ama hesabınızın ele geçirildiğini düşünüyorsunuz. Böyle bir durumda ise Instagram giriş sayfasında bulunan ‘’Şifreni mi Unuttun?’’ butonuna tıklayın ve telefon numaranıza bir giriş bağlantısı göndermelerini isteyin. Ardından şifrenizi öncekiyle benzemeyecek biçimde kuvvetli bir şifre ile değiştirin.

Ne yaparsanız yaptınız ama hesabına bir türlü erişemediniz. Böyle bir durumda ise yapmanız gereken son adım, ele geçirilmiş hesabınızı silmek olmalıdır. Bunun için Instagram ile iletişime geçin ve kendi kimliğinizi doğrulayarak hesabın silinmesini isteyin. Kimliğinizi başarıyla doğruladığınızda, silme işlemi birkaç gün içinde gerçekleştirilecektir.

Şifresi unutulan, kapatılan veya silinen Instagram hesabını kurtarma yöntemi #6

Başa dön tuşu