Gündem

Sıvıyla temas eden telefonu 4 adımda kurtarmanın yolu

Sıvıyla temas eden telefonu 4 adımda kurtarmanın yolu , ekonomi haberleri bölümümüzde Sıvıyla temas eden telefonu 4 adımda kurtarmanın yolu başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Sıvıyla temas eden telefonu 4 adımda kurtarmanın yolu  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Sıvıyla temas eden telefonu 4 adımda kurtarmanın yolu

Sıvıyla temas eden telefonu 4 adımda kurtarmanın yolu

Hayatımızın her anında, uyurken bile yanımızdan ayırmadığımız hatta hiç kapatmadığımız telefonlarımızın sıvıyla temas etmesi, hepimizin korkulu rüyası…

Sıvıyla temas eden telefonlara bilmeden gerçekleştirilen ilk müdaheledeler, cihazlarda kalıcı hasarlara yol açabileceğinden böyle bir durumla karşı karşıya geldiğınızda sakın paniğe kapılmayın.

Sıvıyla temas eden telefonları kurtarmak için bi hayli hızlıca yapmanız gereken bazı işlemler mevcuttur. Lakin telefonunuza kalıcı bir hasar vermemek için atılacak her adımda çok dikkatli olmanızda yarar var.

Peki sıvıyla temas eden telefonlar nasıl kurtarılır? İşte sıvıya maruz kalan telefonların sağlığı için yapılması ve yerine getirilmemesi gerekenleri 4 adımı siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik.

SIVIYLE TEMAS EDEN TELEFON NASIL KURTARILIR?

En ufak bir dikkatsizlik, ufak kazalara neden olmaktadır. Diyelim ki, eliniz masada duran su dolu bardağa çarptı ve bir bardak su telefonunuzun üzerine döküldü. Ya da yağmurlu bir havada yürürken elinizden kayan telefonunuz bir su birikintisinin içine düştü. Hatta havuz kenarında fotoğraf çekerken telefonunuz su dolu havuza düştü.

Böyle bir durumla yüz yüze kaldığınızda ilk olarak sakin olmanız gerekiyor çünkü telefonlara en büyük zararı, panik anında yaptığımız yanlış işlemler sebebiyle kendimiz veriyoruz. Bu hatalar içinde en yaygın olanı ise telefonu saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmak.

TELEFONUNUZU SUDAN HEMEN ÇIKARIN VE KURULAYIN

Suya düşen yahut sıvıyla temas eden telefonu, en kısa bir sürede bulunduğu yerden kuru bir yere almalısınız. Ardından telefonu kalın bir havlu ile kurulayın. Telefonun sıvıyla teması ne kadar az olursa kurtarılma şansı o kadar fazla olur.

TELEFONUNUZU KURULAYIP KAPATIN VE AÇMAYIN

Telefonunuzu kuruladıktan hemen sonra kapatmalısınız. Kesinlikle açmayın ve tuşlarına basmayın. Telefonu hemen açtığınızda belki düzgün çalışıyor gibi görünebilir. Lakin sıvı teması olduğundan telefonun açık kalması doğru olmaz.

BATARYAYI, SD KARTI VE SIM KARTINI ÇIKARIN

Telefonunuzu kurulayıp kapattıktan sonra izlemeniz gereken bir sonraki adım, elektriksel hasar olasılığını ortadan kaldırmak için çıkarılabilen bir batarya varsa onu çıkarmaktır. Ardından içinde takılı olan SD kart ve SIM kart çıkartılmalıdır. Böylelikle kartların içindeki bilgilerin kurtarılma ihtimali yüksek olur.

Lakin günümüzde çoğu mobil cihaz modelinde bataryanın çıkarılması uzman bir el değmeden pek de olabilecek değil…

EN SIK YAPILAN 4 HATA

Telefonunuzu açmaya çalışmayın

Sıvıyla temas eden telefon, kısa devre yapabileceğinden açmaya çalışmayın. Eğer açarsanız telefon içindeki parçalar kısa devreden dolayı hasar görebilir.

Telefonu sarsmayın

Telefonu, içindeki sıvı dışarı çıksın diye kesinlikle sarsarak sallamayın. Bunu yaparsanız telefonun içine sızan sıvı dışarı çıkmak yerine içeriye doğru ilerler ve bunun neticesinde parçalara zarar verir.

Kurutma makinesini kullanmayın

Sıvıyla temas eden telefonunuzu, kesinlikle mikrodalga fırına koyarak yahut saç kurutma makinesini tercih ederek kurutmaya kalkmayın. Çünkü bu işlem, bazı parçaların aşırı ısınmasına neden olmaktadır ve bu da geri dönüşü olmayan zararlara neden olabilir.

Telefonunuzu pirinç dolu kaseye koymayın

Telefonu pirincin içine koymak, en sık uygulanan yöntemlerden biri olsa da aslında tam anlamıyla faydalı bir çözüm değildir. Çünkü sıvı ile temas eden telefonun içerinde kalan sıvı parçacıkları oksitlenme yapabilir. Bunun neticesinde da anakart ve devreler zarar görür.

EĞER KURUTAMAZSANIZ…

Yüksek miktarda sıvı temasına maruz kalan telefonları kurtarmanın en iyi ve mantıklı çözümü, profesyonel yardım almaktan geçer. Bu etapta cihazın içi açılır, anakart ve diğer ekipmanların içi iyice kurulanır. Ardından yapılması gereken voltaj testidir. Eğer işin uzmanı değilseniz kendi kendinize tamir yapmaya çalışmanız cihaza daha büyük hasar verebilir.

Özellikle SIM ve SD karttaki detaylarınızin sağlıklı olarak kurtarılmasını istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden telefonunuzu en yakınınızdaki bir servise bırakmalısınız.

Başa dön tuşu