Kripto Haberleri

Şok Karar: Şeriat Yasalarına Göre, Kripto Para Yasaklandı!

Şok Karar: Şeriat Yasalarına Göre, Kripto Para Yasaklandı!, kripto para takipçileri için Şok Karar: Şeriat Yasalarına Göre, Kripto Para Yasaklandı! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Şok Karar: Şeriat Yasalarına Göre, Kripto Para Yasaklandı! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Şok Karar: Şeriat Yasalarına Göre, Kripto Para Yasaklandı!

Endonezya’nın en üst düzey dini organı, Şeriat yasalarına göre kripto para birimlerinin kullanımını yasakladı. Ülkenin en üst düzey İslam alimi organı olan Endonezya Ulema Konseyinden çıkan karar, kripto para birimlerini Şeriat yasalarına göre haram olarak kabul ediyor.

Asrorun Niam Soleh: Müslümanlara kripto para haramdır

Endonezya Ulema Konseyi (MUI) kripto paraların resmen haram ilan etti. Karar 11 Kasım erken saatlerde Ljtime Ulama Forumu’nda alındı. Kararla alakalı olarak MUI başkanı Asrorun Niam Soleh, Konseyin kararı çeşitli nedenlere dayandırdığını dile getiriyor:

Belirlenen müzakerelerden üç hukuki hüküm var. Yani kripto paranın yasal para birimi olarak kullanılması gharar (tehlike, şans yahut risk) ve dharar (bireyin bir başkasına verdiği zarar) olduğu için haramdır ve 2019 tarihli 7 Sayılı Kanun ve 17 Sayılı BI Yönetmeliğine aykırıdır.

Milyarderlerin Altcoin Seçimleri

İslami finansta ve kripto para birimleri bağlamında, “gharar”, “dharar” ve “qimar”, kripto para işlemlerinin doğası gereği belirsizlik yahut risk, zarar ve spekülasyon unsurlarını içerdiği manasına gelmektedir ve bunların tümü Şeriat kanunları kapsamı içinde yasaklanmıştır. Başkan Soleh, kripto paraların fiziksel bir şekli, gerçek değeri olmadığı, kesin miktarı bilinmediği ve mülkiyet haklarının alıcıya devredilebileceği için İslam’a uygun olmadığını da kelimelerine ekledi.

MUI’nın kararları etkili olabilir

MUI, dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna ev sahipliği yapan Endonezya’daki en üst düzey İslam alimi ve Şeriat uyumu hususundaki dini otoriteyi temsil ediyor . Konseyin kararları yahut “fetvaları” yasal olarak bağlayıcı olmasa da, Müslümanları kripto paralara yatırım yapmaktan caydırabilir ve yerel kurumların kripto paralarla ilişkilerini yeniden gözden geçirmesini sağlayabilir.

Kripto paraların İslami öğretilerle uyumu, İslam dünyasının geri kalanında hala hararetle tartışılan bir konudur. Birçok İslam alimi, kripto paraların Şeriat yasalarına göre “helal” yahut izin verilebilir olarak görüyor, hatta bazı camiler Bitcoin bağışlarını bile kabul ediyor. Kriptosite.com olarak aktardığımız, Çin hükümetinin kripto kararlarına buradan inceleyebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu