Ethereum Haberleri

Son 5 yılda yasa dışı kripto işlemlerinden 320 milyon pound ele geçirildi

Son 5 yılda yasa dışı kripto işlemlerinden 320 milyon pound ele geçirildi, kripto haberleri bölümümüzde Son 5 yılda yasa dışı kripto işlemlerinden 320 milyon pound ele geçirildi başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Son 5 yılda yasa dışı kripto işlemlerinden 320 milyon pound ele geçirildi ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Son 5 yılda yasa dışı kripto işlemlerinden 320 milyon pound ele geçirildi

Birleşik Krallık’ta son 5 yılda yasa dışı biçimde elde edilen kripto paraların toplam değerinin 322 milyon pound (hemen hemen 440 milyon dolar) olduğu belirtilirken, ele geçirilen paraların yüzde 99’unun ise Bitcoin olduğu bilgisi verildi. Ele geçirilen diğer coin’lerin içinde ise Ethereum, ZCash, Monero ve Dash gibi bilindik kripto paralar da mevcut.

Yatırımcıların tecrübeli olmayanliğinden faydalandılar

İngiliz medyasında bulunan haberlerde konuyla alakalı konuşan bir devlet görevlisinin verdiği bilgiler de yazılırken, ismi söylenmeyen kişi, çoğu kripto paranın organiza suç örgütlerinden ele geçirildiğini dile getirdi. Örgütlerin genelde, konuyla alakalı fazla bilgisi bulunmayan tecrübeli olmayan yatırımcıları kandırarak bu varlıkları elde ettikleri altı çizildi.

Dorset adlı devlet kurumundan yapılan bilgilendirmede, 5 sene öncesine göre çalışanların kripto paralar hususunda çok daha balakalı oldukları fakat alınacak daha fazla yol olduğu, bunun nedeninin ise kripto paraların takibinin zor olmasından kaynaklandığı yazıldı.

“Hacker’lar yasa dışı kripto işlerinde uzman oldular”

Başka bir görevli ise, dijital dünya çapındaki suç oranının her gün arttığını, bunun nedeninin ise 2021 senesinde kripto paralarda yaşanan büyük artış olduğunu dile getirdi. Hacker’larla alakalı hemen hemen her gün bir operasyon yapıldığını söyleyen görevli, bu bireylerin illegal kripto para işlemlerinde de artık uzmanlaşmaya vardıklarının görüldüğünü dile getirdi.

Görevli bunun bunun yanında hacker’ların, güvenlik güçlerinin kendilerini aradıklarını çok iyi bildiklerini bu yüzden de, taktiklerini düzenli olarak değiştirdiklerini aktardı.

İngiliz medyasından cryptopolitan adlı web sitesinin haberinde bunun bunun yanında, Birleşik Krallık’ta 48 tane bu konuyla ilgilenen kolluk kuvveti kurumunun olduğu fakat açıklanan 322 milyon pound’luk rakamın ise yalnızca 12 kurumun ele geçirdiği kripto para rakamını kapsadığı altı çizildi ve rakamın çok daha yüksek olabileceği yazıldı.

Chainalysis raporu endişelerin tersini dile getiriyor

Kripto paralarla alakalı senelerdir yapılan “Yasa dışı işlemlerde kullanılıyor” iddiaları ise uzman kişiler aracılığıyla artık abartılı bulunmaveya başlandı. Dün yayımlanan Chainalysis raporunda, 2021 senesinde yapıaln tüm kripto para işlemlerinde yasa dışı olanalrın oranının %0.15 olduğu gösterilmişti. En yüksek rakama ise 2019 senesinde ulaşılmış burada da oran %3.37 olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu