Gündem

Starlink uyduları, Çin uzay istasyonunu tehdit ediyor

Starlink uyduları, Çin uzay istasyonunu tehdit ediyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Starlink uyduları, Çin uzay istasyonunu tehdit ediyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Starlink uyduları, Çin uzay istasyonunu tehdit ediyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Starlink uyduları, Çin uzay istasyonunu tehdit ediyor

Starlink uyduları, Çin uzay istasyonunu tehdit ediyor

Çin, 15 yıl boyunca görev yapacak uzay istasyonunun çekirdek modülünü geçtiğimiz aylarda uzaya fırlatmıştı.

Ardından kargo ikmal uzay aracı Tianzhou-2’yi fırlatarak çekirdek modüle entegre eden Çin, ardından taykonotları istasyona göndererek çalışmalara başlamıştı.

STARLINK UYDULARI ÇİN’İ RAHATSIZ ETTİ

Daha önce Çin’deki sorunlu Tesla otomobilleriyle tepki alan Elon Musk, şimdi de Starlink uyduları sebebiyle eleştiriler alıyor.

Çin hükümeti aracılığıyla yapılan açıklamalarda, SpaceX aracılığıyla işletilen Starlink isimli uyduların Çin Uzay İstasyonu (Tiangong) için risk oluşturduğu belirtildi.

UZAY

İKİ KEZ ÇARPIŞMA TEHLİKESİ YAŞANDI

İddialara göre, 1 Temmuz ve 21 Ekim tarihlerinde Çin uzay istasyonu, iki kez Starlink uydularıyla çarpışma tehlikesi yaşadı.

Çin hükümetinin, Elon Musk ve SpaceX’i Birleşmiş Milletler Uzay Ajansı’na şikayet ettiği de gelen bilgiler içinde.

ÇİN, ABD’Yİ SUÇLADI

Çin, bunun bunun yanında ABD’yi uzay anlaşmaları kapsamı içindeki yükümlülükleri göz ardı ederek astronotları tehlikeye atmakla suçluyor.

Sosyal paylaşım platformu Twitter gibi platformlarda Starlink uydularını “çöp yığını” olarak nitelendiren Çinli kullanıcılar,  Elon Musk için de “ABD hükümetinin ve ABD ordusunun yarattığı yeni bir silah.” ifadeleri kullanılıyor.

SpaceX, Starlink ağının bir parçası olarak şimdiden ortalama 1.900 uydu fırlattı ve binlercesini daha uzaya göndermeyi planlıyor.

Görünüşe göre söz konusu uydular, gelecekte de dünyanın gündeminde yer almaya devam edecek.

elon musk starlink

Başa dön tuşu