Gündem

T.C. Kimlik No kısıtlama özelliği e-Devlet’e geldi

T.C. Kimlik No kısıtlama özelliği e-Devlet’e geldi , ekonomi haberleri bölümümüzde T.C. Kimlik No kısıtlama özelliği e-Devlet’e geldi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. T.C. Kimlik No kısıtlama özelliği e-Devlet’e geldi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

T.C. Kimlik No kısıtlama özelliği e-Devlet’e geldi

T.C. Kimlik No kısıtlama özelliği e-Devlet'e geldi

Türkiye’de çalınan yahut kaybolan T.C. kimlik kartları sebebiyle bazı vatandaşlar, istemeden de olsa şirketlere ortak yahut yetkili olabiliyor.

Genelde dolandırıcılık maksadıyla yapılan bu girişimlerde art niyetli olan bireyler, çalınan bilgileri tercih ederek vatandaşları mağdur edebiliyor.

Şimdiye kadar vatandaşlar, ticaret sicili müdürlüklerine başvuru yaparak kimlik numaralarını herhangi bir şirket ortaklığı veya yetki için kullanılmasını kısıtlayabiliyordu.

KISITLAMA ÖZELLİĞİ E-DEVLET’E GELDİ

Bu işlem için ticaret sicili müdürlüklerine gitmek ve süreçle uğraşmak istemeyen vatandaşlara iyi bilgi geldi.

Yukarıda bahsettiğimiz T.C. Kimlik No kısıtlama özelliği e-Devlet platformuna entegre edildi.

edevlet

Yeni özelliğin hem kısıtlama yapmak için hem de kısıtlamayı kaldırmak için kullanılabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç“Bugüne kadar vatandaşlarımız çalıntı, sahte kimlik ve benzeri durumlarda bireylerin iradeleri dışında şirket yahut ticari işletmelere ortak/yetkili olarak eklenmelerinin engellenmesi için ticaret sicili müdürlüklerine başvurmakta ve müdürlüklerce MERSİS’teki kimlik numaraları üzerine kısıt konulmaktaydı.

e-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlarımıza sunulan yeni hizmetimiz olan ‘Şirket yahut Ticari İşletmelerde Ortak / Yetkili Olunmasının Engellenmesine Yönelik Kısıtlama İşlemleri’ aracılığıyla bireyler e-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numaraları üzerine kısıt koyarak şirket ortağı/işletme sahibi yahut bir şirket yahut işletmede yetkili olarak eklenmesini engel olabilecekler. ifadelerini kullandı.

T.C. KİMLİK NO KISITLAMA NASIL YAPILIR

  • e-Devlet hesabınızla oturum açın.
  • Kurumlar” menüsünden Ticaret Bakanlığı’na ulaşın.
  • “Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlamaİşlemleri (MERSİS)” seçeneğine tıklayın.
  • Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayın.
  • Bilgileri doldurun ve onaylayın.

Başa dön tuşu