Gündem

TCDD o gerçeği ortaya çıkardı! İBB kafasına göre zam yapıyor!

TCDD o gerçeği ortaya koydu! İBB başına göre zam yapıyor!, gündemdeki haberler bölümümüzde TCDD o gerçeği ortaya koydu! İBB başına göre zam yapıyor! konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. TCDD o gerçeği ortaya koydu! İBB başına göre zam yapıyor! ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

TCDD o gerçeği ortaya koydu! İBB başına göre zam yapıyor!

2022 yılına girilmesiyle birlikte zamlar da peş peşe gelmeye başladı. Marmaray’a yönelik yapılan yüzde 36’lık zam da tartışma konusu haline gelirken TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü’nün açıklaması ise tartışmayı körükledi. Yapılan bu zamdan sorumlu olmadığını ifade eden TCDD, İBB’yi suçladı. Zammı zorla yaptıklarını söyleyen TCDD, konuyla alakalı hukuki süreci başlatacaklarını da açıklamasına ekledi.

YÜZDE 36’LIK ZAM

Marmaray’ın 2022 tarifesine yüzde 36 zam geldi. 2022 yılıyla birlikte Marmaray Tam Parkur ücreti 9,91’den 12,12 liraya, öğrenci ücreti 4,03’ten 5,48 liraya, öğretmen/yaşlı ücreti 6,21’den 8,45 liraya çıkarıldı. En kısa taşıma ücreti tam 4,03’ten 5.48 liraya, öğrenci-indirimli 1,96’dan 2.67 liraya, öğretmen/yaşlı 2,88’den 3.92 liraya yükseldi.

TCDD o gerçeği ortaya koydu! İBB başına göre zam yapıyor!

MARMARAY’DA YENİ TARİFE

Marmaray’daki yeni tarifede durak fiyat aralıklarına göre alınacak ücretler ise şu biçimde belirlendi:

1-7 istasyon tam bilet 5.48 lira. Öğrenci 2.67 lira

8-14 istasyon tam bilet 7.04 lira. Öğrenci 3.29 lira

15-21 istasyon tam bilet: 8.13 lira. Öğrenci 3.92 lira

2-28 istasyon tam bilet: 9.38 lira. Öğrenci 4.46 lira

29-35 istasyon tam bilet: 10.95 lira. Öğrenci 5.24 lira

36-43 istasyon tam bilet: 12.12 lira. Öğrenci 5.48 lira

TCDD o gerçeği ortaya koydu! İBB başına göre zam yapıyor!

TCDD, İBB’Yİ SUÇLADI

İBB’nin hukuksuz bir biçimde bu zammı uyguladığını öne süren TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü, konuyla alakalı yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “01.01.2022 tarihi itibariyle Marmaray hattında uygulanmaya başlayan zamlı tarife, İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla kurumumuzun tüm itirazlarına rağmen hukuksuz bir biçimde yürürlüğe konulmuştur” ifadelerini kullandı.

“ZAM TEKLİFİ YÜKSEK BULUNDU”

Açıklamanın tamamında ise şu ifadelere yer verildi:

” 2 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’daki tüm Toplu Ulaşım hatlarına %15 zam yapılmışken İstanbul Büyükşehir Belediyesi 5 ay sonra UKOME Kuruluna tekrar zam yapma teklifi getirmiştir. 16.12.2021 tarihinde UKOME gündemine İBB aracılığıyla getirilen %36’lık zam teklifi UKOME Kurulunca yüksek bulunarak reddedilmiştir. 24.12.2021 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla İETT, Metrobüs, Metro dâhil tüm Toplu Ulaşım hatlarına %36’lık zam teklifi tekrar gündeme getirilmiş ve TCDD temsilcilerimiz ile birlikte UKOME Kurulu üyelerinin çoğunluğu ile zam teklifi yüksek bulunarak %20,28 zam yapılması yönünde yazılı şerh konulmuştur.”

TCDD o gerçeği ortaya koydu! İBB başına göre zam yapıyor!

“HUKUKİ DAYANAĞI YOK”

Lakin İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UKOME Kurulunun çoğunluk itiraz şerhine ve kurumumuzca Başkan onaylı UKOME kararının tarafımıza iletilmeden uygulama yapılamayacağının İBB yetkililerine yazılı ve sözlü olarak bildirilmesine rağmen hukuki dayanağı olmayan %36 oranındaki zamlı tarifeyi yürürlüğe koymuştur. UKOME kararlarının yürürlüğe girmesi için, UKOME üyesi kurumların üyelerinin imza sürecinin tamamlanması ve kararın Büyükşehir Belediye Başkanı aracılığıyla onaylanmış olması gerekmektedir.

KARARA DAVA AÇILACAK

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise halen imza süreci tamamlanmamış ve Başkan aracılığıyla onaylanmamış tarifeyi UKOME Üyesi kuruluşlara göndermeden, hukuksuz biçimde uygulamaya başlamıştır. Yapılan zammın imza süreci tamamlanmadan ve Başkan onaylı kararı kurumumuza iletilmeden Teşekkülümüz aracılığıyla işletilen Marmaray hattına yüklenmemesi için Belediye yetkilileriyle defalarca görüşülmüş olmasına ve yazılı itiraz ve ikazlarımıza rağmen zamlı tarife, Belediye Şirketi Belbim AŞ aracılığıyla Marmaray turnikelerine yüklenmiştir. UKOME Kurulu aracılığıyla onaylanmamış ve imza süreci tamamlanmamış %36’lık bu zammın Teşekkülümüz aracılığıyla işletilen Marmaray hattında yürürlüğe konulmasından sorumlu olmadığımızı ve en kısa bir sürede hukuki süreci başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla açıklamaruz

Başa dön tuşu