Gündem

TESK Başkanı denetimlerin ardından market fiyatlarının hemen düştüğünü söyledi! Yeni gelecek yasa hakkında da bilgi verdi

TESK Başkanı denetimlerin ardından market fiyat aralıklarının hemen düştüğünü dile getirdi! Yeni gelecek yasa ile ilgili da bilgi verdi, gündemdeki haberler bölümümüzde TESK Başkanı denetimlerin ardından market fiyat aralıklarının hemen düştüğünü dile getirdi! Yeni gelecek yasa ile ilgili da bilgi verdi konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. TESK Başkanı denetimlerin ardından market fiyat aralıklarının hemen düştüğünü dile getirdi! Yeni gelecek yasa ile ilgili da bilgi verdi ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

TESK Başkanı denetimlerin ardından market fiyat aralıklarının hemen düştüğünü dile getirdi! Yeni gelecek yasa ile ilgili da bilgi verdi

Market, çarşı ve pazardaki fahiş gıda fiyat aralıkları tüketicinin kabusu olmuş durumda. Bu hususta yeni denetimler gerçekleştirilecek. Üreticiler ham madde, enerji ve diğer maliyetleri neden gösterirken, perakendeciler ise artışın nedenini enflasyona bağladı. Üretici kanadındaki bu sıkıntıların sonucu tüketiciye yansıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın git gide artan fiyatlar hususunda zincir marketleri işaret etmesi ve denetim yapacağını vurgulamasından sonra Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hafta sonu  için market fiyat aralıklarına bakmamız gerektiğini, denetimin bile düşüşe yol açtığunu dile getirdi. Zincir marketlerin fiyat düşürdüğünü, kampanyalar yaptığını dile getirdi.

“REKABET ORTAMINI BOZUYOR”

Palandöken fiyat istikrarının sağlanması için geç kalındığını söylerken, “Bu adım perakende ticaretinde yeni bir yasal düzenleme. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin hızla Meclis’ten geçmesi lazım. Bu geciktikçe fiyat istikrarı bozuluyor. Piyasayı kontrol altında tutanlar rekabet ortamını bozuyor. Anlık olarak ihtiyaç bir araya gelen ürünü tekellerinde topluyorlar” dedi.

Palandöken perakende piyasasında kalıcı adımların atılması gerektiğini belirtirken, yaşanacak perakende kanunuyla olabilecek değişimleri ve yeni yapılacak uygulamalara değindi.

TESK Başkanı denetimlerin ardından market fiyat aralıklarının hemen düştüğünü dile getirdi! Yeni gelecek yasa ile ilgili da bilgi verdi

BİR DÜĞMEYE BASARAK FİYAT BELİRLENİYOR

Zincir marketlerinin İstanbul’daki merkezlerinin bir düğmeye basarak istedikleri ürünün fiyatını değiştirebildiklerini dile getirdi. İstanbul’dan herhangi bir ildeki domatesin ve peynirin fiyatının belirlendiğini dile getirdi. Bütün marketlerin ortak hareket ettiğini fakat yasa ile bunların önüne geçileceğini dile getirdi.

Bu marketlerin günlük, haftalık ve mevsimlik olarak hangi gün nelerin satılacağını çok iyi bildiklerini ve bu ürünleri stokladıklarını dile getirdi. Misal verilecek olursa yazın kamp sandalyesi yahut şemsiye tüm ürünleri toplayıp kampanya ile satıyorlar. Böylelikle müşteri çekiyorlar. Yasa ile meslek odalarından izin almadan bunu yapamayacaklarını açıkladı.

365 gün yapılan indirimlerle tüketicinin kafasını karıştırdıklarını bunların önüne geçileceğini dile getirdi.

TESK Başkanı denetimlerin ardından market fiyat aralıklarının hemen düştüğünü dile getirdi! Yeni gelecek yasa ile ilgili da bilgi verdi

AĞIRLIK STANDARTI GELECEK

Ürünlerin gramajları ile oynandığını , çeşit çeşit ağırlıklarla satıldığını belirtirken, bunlara bir standart getirileceğini ve paketlerin net 250, 500, 1500, 2 bin ve 2 bin 500 gram gibi net, anlaşılır gramajlarla satılacağını açıkladı.

Zincir marketlerin istediği ürünü kafalarına göre sattığını ve diğer esnafların bundan mağdur olduğunu dile getirdi. Bunlara da standart getirileceğini ve her marketin her ürünü satamayacağının altını çizdi.

TESK Başkanı denetimlerin ardından market fiyat aralıklarının hemen düştüğünü dile getirdi! Yeni gelecek yasa ile ilgili da bilgi verdi

ÇALIŞMA SAATLERİ DE SINIRLI OLACAK

Çalışma saatleri ile de alakalı düzenlemeler yapıldığını, çok geç saatlerde açık olamayacaklarını dile getirdi.

Zincir marketlerin Türkiye’nin her yerinde şehir içinde olduğunu söyleyen Palandöken, artık dünya standartlarının getirileceğinin ve buna gerek kalmayacağını dile getirdi.

Başa dön tuşu