Kripto Haberleri

Tesla, Bitcoin yüzünden 140 milyon dolar zarar etti

Tesla, Bitcoin yüzünden 140 milyon dolar zarar etti, kripto para haberleri bölümümüzde Tesla, Bitcoin yüzünden 140 milyon dolar zarar etti başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Tesla, Bitcoin yüzünden 140 milyon dolar zarar etti ile alakalı tüm yanıtlar yazımızda..

Tesla, Bitcoin yüzünden 140 milyon dolar zarar etti

Tesla, Bitcoin yatırımından 140 milyon dolar zarar etti
Otomobil üreticisi Tesla, 2021’de yapmış olduğu yüklü Bitcoin yatırımıyla dikkat çekmişti. Lakin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun güncel bilgilerine göre Tesla, 2022 yılı içinde Bitcoin varlıklarında büyük çaplı zarar elde etti.

Borsa verilerine göre Tesla, Bitcoin varlıklarının değerinde 2022 yılı içinde 204 milyon dolarlık bir değer düşüşüyle yüz yüze geldi. Firma, alakalı dönem içinde ise kripto para ticaretinden 64 milyon dolar gelir elde etti. Sonuç olarak ise 140 milyon dolarlık net zarar ortaya çıkmış durumda.

Tesla’nın Bitcoin yatırımı iyi sonuçlanmadı

Bunun yanı sıra Tesla’nın Bitcoin ve dijital para birimi yatırımı Şubat 2021’de gerçekleşmişti. Firma tam 1,5 milyar dolarlık varlık satın almış ve bu varlıkları bi hayli hızlı nakit ihtiyacıyla birlikte ödeme yöntemi olarak kullanacağını duyurmuştu. Lakin Tesla, Bitcoin ve kripto para varlıklarını uzun vadeli olarak elinde tutmadı. Tesla CEO’su Elon Musk, Haziran 2021’de Bitcoin varlıklarının yüzde 10’unu sattığını açıkladı. Takvimler Temmuz 2022’yi gösterdiğinde ise Tesla, Bitcoin varlıklarının dörtte üçünü sattığını açıkladı.

31 Aralık 2022 itibariyle Tesla’nın elinde piyasa değeri 191 milyon dolar olan Bitcoin yer alıyor. Bunun yanında Tesla’nın kripto paraları ödeme aracı olarak kullanma isteği Bitcoin yatırımlarından da kısa sürdü. Tesla, Mart 2021’de Bitcoin’i ödeme aracı olarak kullanılmasını sağlamış fakat iki ay sonra bu sistemi iptal etmişti.

Kripto piyasası ise geçen sene dramatik bir düşüş yaşadı. Bugün Bitcoin, tüm zamanların en yüksek düzeysi olan 69 bin dolar düzeysinin hemen hemen yüzde 66 altında, 23 bin dolardan işlem görüyor. Son haftalarda Bitcoin’in toparlanma süreci sürdürmekte ve bazı uzman kişiler 2023’ü “toparlanma yılı” olarak görüyor.

Google News Abone Ol Butonu

Eposta ile ın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.


:

Başa dön tuşu