Ekonomi Haberleri

TKBB: Ekonomi 2022’de hızla iyileşecek

TKBB: Ekonomi 2022’de hızla iyileşecek , ekonomi haberleri bölümümüzde TKBB: Ekonomi 2022’de hızla iyileşecek başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. TKBB: Ekonomi 2022’de hızla iyileşecek  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

TKBB: Ekonomi 2022’de hızla iyileşecek

TKBB: Ekonomi 2022'de hızla iyileşecek

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanı İkram Göktaş, “Bankacılık Söyleşileri” kapsamı içinde 2022 yılına ilişkin öngörülerini paylaştı.

BANKACILIK SEKTÖRÜ SALGIN DÖNEMİNDE HIZLI REAKSİYON GÖSTERDİ

Türk bankacılık sektörünün salgın zamanında bi hayli bi hayli hızlı reaksiyon gösterdiğini söyleyen Göktaş, “Teknolojik altyapı olarak aslında hazır olduğumuzu gördük. Pandemi öncesinde tüm bankaların ve finansal şirketin müşterilerini dijital taraflara yönlendirme hususunda ciddi gayretleri vardı. Dijitalleşme istediğimiz hızda ilerlemiyordu. Pandemiyle bunun değiştiğini gördük. İnsanlar işlerini evden yapar duruma geldiler. Bankacılık işlemlerinin de evden yapılabildiği, QR kodla ATM’den el değmeden para çekilebildiğini gördükçe bunları uygular duruma geldiler. Bu manada bankacılık sektörünün pandemiden avantajlı çıktığını düşünüyorum.” dedi.

“PAZAR PAYI YÜZDE 7,5’LERE TAŞINDI”

İkram Göktaş, salgının bununla birlikte getirdiği ekonomik durgunluk ve kredi üyelerinin yaşadığı darboğazın 2021 senesinde sektörü en fazla zorlayan konulardan birisi olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Katılım bankacılığı sektörü, 2021 yılı Ekim ayı saygınlığıyla aktif ne kadar büyük olduğunu 555,2 milyar liraya ulaştırdı. Yılbaşında yüzde 7,16 olan sektör içindeki pazar payını ekim saygınlığıyla yüzde 7,5’lere taşındığını göze çarpıyor. Yılın 12 aylık zamanında nakdi finansman hacmi yılbaşına kıyasla yüzde 23 arttı ve 313,1 milyar liraya geldi. Toplanan fon hacmi yüzde 31 artışla 419,1 milyar liraya yükseldi. Yılın son zamanında yaşanan kurdaki artışın etkisi, bilanço kalemlerindeki nominal büyümelere yansıyacaktır. Bu minvalde, yıl sonu saygınlığıyla katılım bankacılığının nakdi finansmanlarının geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 50’ye yakın; toplanan fonların ise yüzde 65’in üzerinde büyüme kaydetmesi beklenmektedir.

TKBB: Ekonomi 2022 de hızla iyileşecek #1

YÜZDE 20’NİN ÜZERİNDE BİR BÜYÜME BEKLENTİSİ

2022 senesinde salgının etkilerinin azalmasıyla ekonomik sistemde hızla iyileşme yer alacağını düşünüyoruz. Ekonomik indikatörlerin kaydettiği pozitif ivmenin sürdürülmesi, üretim ve yatırım koşullarının iyileşmesi, reel sektör aktivitesindeki canlanmanın etkileriyle, katılım bankalarının 2022 senesinde hem nakdi finansman hem de toplanan fon kalemlerinde ortalama yüzde 20’nin üzerinde bir büyüme kaydedeceğini öngörüyorum.”

“ÜLKEMİZİ KATILIM FİNANSIN MERKEZİ HALİNE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Salgının itici gücüyle birlikte 2020 yılı üçüncü çeyrek sonu saygınlığıyla 3,1 milyon olan aktif dijital müşteri sayısının, 2021 yılı üçüncü çeyrek sonu saygınlığıyla 3,6 milyona yükseldiğini aktaran Göktaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İstanbul Finans Merkezi, Türkiye’nin global finans merkezi olması yolunda mühim bir proje. Önümüzdeki dönem için gerekli olan büyümeyi yakalayarak ülkemizi finans merkezi ve özellikle katılım finansın merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Bütün bunları yakalayabilmek için fintek iş birliklerini çoğaltacağız. Finansal okuryazarlığı artıracağız, insan kaynağımızın konuyla alakalı yeterli donanımda olmasına dikkat edeceğiz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili üyelerimize etkin bir bilgi akışı sağlayacağız. Açık bankacılık üzerine daha fazla odaklanacağız.”

Başa dön tuşu