Ekonomi Haberleri

TMO girdi maliyetlerini dikkate alarak alım fiyatı açıklayacak

TMO girdi maliyetlerini dikkate alarak alım fiyatı açıklayacak , ekonomi haberleri bölümümüzde TMO girdi maliyetlerini dikkate alarak alım fiyatı açıklayacak başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. TMO girdi maliyetlerini dikkate alarak alım fiyatı açıklayacak  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

TMO girdi maliyetlerini dikkate alarak alım fiyatı açıklayacak

TMO girdi maliyetlerini dikkate alarak alım fiyatı açıklayacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, TMO’nun özellikle hububat ve bakliyat piyasalarında düzenleyici, istikrarı sağlayıcı rolü olduğuna dikkati çekerek, kuraklığın sektörde mühim ölçüde etkili olduğunu sözlerine ekledi.

“REKOLTE KAYIPLARININ YAŞANDIĞI BİR YIL GERİDE KALDI”

Güldal, tarımsal üretimin devam ettiği ama kuraklık bundan dolayı yüzde 30’a varan Rekolte kayıplarının meydana geldiği bir yılın geride bırakıldığını dile getirdi.

GEÇEN SENEDEN BU YANA FİYATLAR ÜRETİCİ LEHİNE GELİŞTİ

Artan maliyetleri ve kuraklık tesirini dikkate alarak alım fiyat aralıkları açıkladıklarına işaret eden Güldal, “2021 yılı hasat dönemi başlangıcı olan mayısta hububat alım fiyat aralıklarımızı üreticilerimizin beklentilerine göre yüzde 36 artırarak açıkladık. O zamanda 2 bin 250 lira ekmeklik buğday, 2 bin 450 lira makarnalık buğday için alım fiyatı açıkladık. Kuraklığın tesirinin belirginleşmesiyle birlikte piyasada bu fiyat aralıkların üzerinde üretici lehine fiyat aralıkların geliştiğini göze çarpıyor.” diye konuştu.

TMO girdi maliyetlerini dikkate alarak alım fiyatı açıklayacak #1

“STOK VE ARZ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN  SORUN YOK”

Güldal, TMO’nun görevlerinden birisinin de üreticileri üretim zamanında korumak kollamak, tüketim zamanında de tüm halkın gıda güvenliği için tedbir almak olduğunu vurgulayarak, bunun için TMO’nun stoklarına sürekli olarak takviye yapıldığını açıkladı. Güldal, “Geldiğimiz gün saygınlığıyla şunu rahatlıkla aktarabiliriz, Türkiye’de hububat üretiminde her ne kadar olumsuz tesirlerden dolayı azalma olsa da stok ve arz güvenliği yönünden herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir.” dedi.

“ALIM FİYATLARINI ÜRETİMİ ETKİLEYEN TÜM MALİYETLER ÜZERİNDEN HESAPLAYACAĞIZ”

Güldal, TMO olarak ekim zamanında yeni hasat döneminin çalışmalarını yaptıklarını altını çizerek şunları kaydetti:

“Ekim ve kasım aylarında hep şu mesajı verdik, tabi ki girdi fiyat aralıkları yükseldi, tohum, gübre, ilaç mazot gibi bazı girdilerin fiyat aralıklarında yükselişler söz konusu oldu. Gelecek yıl da üretimi etkileyen tüm maliyet unsurlarını hesaba katarak buğday, arpa ve diğer tarım ürünlerinin alım fiyat aralıklarını açıklayacağız, ilan edeceğiz ve o fiyatlar üzerinden de alım yapma taahhüdünde bulunacağız. Dolayısıyla üreticilerimizin maliyetlerinin artmasından dolayı ürünlerinin değerinin azalacağı yahut değerini bulamayacağı gibi bir endişeye kapılmalarına gerek yoktur.”

Başa dön tuşu