Ekonomi Haberleri

TMO ocak ayı hububat satışlarına önceki fiyatlarla devam edecek

TMO ocak ayı hububat satışlarına önceki fiyatlarla devam edecek , ekonomi haberleri bölümümüzde TMO ocak ayı hububat satışlarına önceki fiyatlarla devam edecek başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. TMO ocak ayı hububat satışlarına önceki fiyatlarla devam edecek  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

TMO ocak ayı hububat satışlarına önceki fiyatlarla devam edecek

TMO ocak ayı hububat satışlarına önceki fiyatlarla devam edecek

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fiyat politikasına ilişkin internet sitesinde paylaştığı açıklamada ocakta fiyat artışı yapılmayacağını açıklayarak, kamuoyunda oluşacak fiyat artışının ekmek fiyat aralıklarını yükselteceği endişesine son verdi.

EKMEK FİYATINDA ARTIŞA NEDEN OLMAMAK İÇİN

TMO, açıklamada son haftalarda kurumun ocak ayı hububat satış fiyat aralıklarına ilişkin kamuoyunda özellikle ekmek fiyat aralıklarında aşırı artışa neden yer alacağına yönelik değerlendirilmeler yapıldığının gözlemlendiği altı çizildi.

TÜKETİCİLERİN OLUMSUZ ETKİLENMESİ ÖNLENMEYE ÇALIŞILIYOR

Duyuruda, TMO’nun hasat başından bu yana ham madde fiyat aralıklarının tüketiciler ile hayvan yetiştiricilerini olumsuz etkilemesini önlemek maksadıyla un ve yem regülasyonu kapsamı içinde piyasa fiyat aralıklarının bi hayli altında bir düzeyden alakalı sektörlere satış yaptığına dikkati çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

TMO

2021 YILI KASIM VE ARALIK AYI FİYATLARIYLA DEVAM EDİLİYOR

“TMO kasım ve aralık aylarında buğday, arpa ve mısır satış fiyat aralıklarını değiştirmemiş, stoklarındaki ekmeklik buğdayları un üreticilerine, ekmeklik un satış fiyat aralıklarının peşin, 185-200 lira/çuval aralığında olması şartıyla satışa sunmuştur. Her yıl olduğu gibi 2022 yılı Ocak ayında da TMO satış fiyat aralıklarında güncelleme yapılarak, alakalı un ve ekmek sektörleriyle paylaşılmıştır. Yapılan bu fiyat değişikliği bahane edilerek ekmek fiyat aralıklarında yüksek miktarda artış yapılması gerektiği gibi kamuoyunu yanıltıcı değerlendirmeler ve iç piyasa hububat fiyat aralıklarındaki gerilemeler de dikkate alınarak, TMO’nun 2022 yılı ocak ayı hububat satışlarına, 2021 yılı Kasım ve Aralık ayı fiyat aralıklarıyla devam edilmesi kararı alınmıştır.

EKMEKLİK BUĞDAY SATIŞLARI TON BAŞINA 2 BİN 650 LİRA

Bu bağlamda ekmeklik buğday satışlarına önceki aylarda olduğu gibi 2 bin 650 lira/ton, ekmeklik un satış fiyat taahhütlerine 185-200 lira/çuval, arpa satışlarına 2 bin 50 lira/ton, mısır satışlarına ise 2 bin 500 lira/ton fiyatlarla devam edilecektir. TMO ocak ayında 1 milyon 220 bin ton hububatı aralık ayı fiyat aralıklarıyla satacaktır.”

ekmek

GIDA ENFLASYONUNDAKİ ETKİN MÜCADELEYE KATKI

TMO olarak alakalı sektörlerle iş birliği içinde gıda enflasyonuyla etkin mücadeleye devam edileceği vurgulanan açıklamada, un üreticilerine, kanatlı, büyükbaş ve ufakbaş hayvan yetiştiricilerine yönelik ürün temininin yeni hasat dönemine kadar kesintisiz devam edeceği kayıt edildi.

Başa dön tuşu