Ekonomi Haberleri

TOBB’dan bankalara kradi çağrısı

TOBB’dan bankalara kradi çağrısı , ekonomi haberleri bölümümüzde TOBB’dan bankalara kradi çağrısı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. TOBB’dan bankalara kradi çağrısı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

TOBB’dan bankalara kradi çağrısı

TOBB'dan bankalara kradi çağrısı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla gerçekleşen Müşterek Konsey Toplantısı’nda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bankalara hitap etti.

“TÜRK LİRASI’NIN DEĞERLENMESİNİ OLUMLU BULDUK”

Hisarcıklıoğlu, son haftalarda Türk Lirası’nda yaşanan olağan dışı değer kaybının büyük ölçüde geri alınmış olmasını olumlu bulduklarını ve piyasalarda istikrarın teminine yönelik her adımı desteklediklerini vurgulayarak, “Yüksek faiz yükünden kurtulmanın bunun yanında mali piyasalarda istikrar ve öngörülebilirlik sağlanmasının, ekonominin büyüme sürecine büyük destek yer alacağına inanıyoruz. Ayrıca kamuda bekleyen özel sektör alacaklarının ödenmesine yönelik olumlu ve somut adımlar başladığını da tatminiyetle takip ediyoruz.” diye konuştu.

TOBB dan bankalara kradi çağrısı #1

“BANKALAR ARTIK DAHA VİCDANLI DAVRANMALI”

Tüm bu gelişmelerin, reel sektördeki moralleri yükselttiğini, çalışma şevklerini artırdığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

BANKALAR SON GÜNLERDE KREDİ FAİZLERİNİ OLAĞANÜSTÜ ARTIRDI

“Elbette bazı konularda da sıkıntılar sürüyor. Özellikle bankalarımızın, Merkez Bankasından fonlama maliyetleri yüzde 14’e düşmesine rağmen son haftalarda kredi faizlerini müthiş biçimde artırdıklarını göze çarpıyor. Bazı bankaların yüzde 25-30’lar düzeysinde, hatta kredili mevduat hesaplarına 35 civarında kredi faizleri uyguladıklarını duyuyoruz. Ülkemiz ekonomisini büyütecek, üretimi, yatırımı, istihdamı ve ihracatı artıracaksak, hepimiz elimizi taşın altına koymalı ve fedakarlık yapmalıyız.

BANKALAR ARTIK DAHA VİCDANLI DAVRANMALI

Feda reel sektörde, kar mali sektörde şeklinde bir paylaşım olamaz. Bankalarımızın artık daha vicdanlı davranmasını bekliyoruz.”

TOBB dan bankalara kradi çağrısı #2

“FİNANSMAN MALİYETİ KALICI BİR ŞEKİLDE DÜŞÜRÜLEBİLİR”

Güçlü büyümeyi sürdürebilmek için kredi faizlerinde ve enflasyonda düşüş, döviz kurlarında istikrar sağlanması gerektiğini ve geçmişte olduğu gibi bunun yine başarılabileceğini düşündüğünü dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Piyasalarda istikrarın teminiyle birlikte finansman maliyetlerinin de kalıcı bir biçimde düşürülebileceğini öngöze çarpıyor. Sizin, iş dünyasını, ticareti ve ihracatı destekleyici politikalarınızın önemine inanıyoruz. Sizinle birlikte ilk defa, küresel ticaretten aldığımız pay yüzde 1’in üzerine çıktı.” dedi.

Başa dön tuşu