Ethereum Haberleri

Tornado Cash üzerine inşa edilen protokol Proof of Innocence nedir?

Tornado Cash üzerine inşa edilen protokol Proof of Innocence nedir?, kripto haberleri bölümümüzde Tornado Cash üzerine inşa edilen protokol Proof of Innocence nedir? başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Tornado Cash üzerine inşa edilen protokol Proof of Innocence nedir? ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Tornado Cash üzerine inşa edilen protokol Proof of Innocence nedir?

Tornado Cash, kullanıcıların alıcı ve hedef adresler içindeki on-chain bağlantıyı kırarak gizliliğini koruyan işlemler yapmasına izin veren, Ethereum üzerinde çalışan popüler bir protokoldür. Lakin, bir aktif üyenin Tornado Cash kullanımının kanunlara aykırı olmadığını ve yaptığı işlemin herhangi bir yasa dışı faaliyetle ilişkilenmediğini göstermek istediği durumlar olabilir. Proof of Innocence tam burada burada devreye giriyor. Proof of Innocence, kullanıcıların Tornado Cash’ten çektikleri paranın, belirli bir para yatırma listesinden olmadığını ispatlamasına olanak tanıyan bir araçtır. Kullanıcı belirtilmiş para yatırma listesindeki adreslerden biri olmadığını ispatlamak için bu adresleri seçer ve çektiği paranın listedeki adreslerden biri olmadığını ispatlar. Bu işlem, kullanıcıların kimliklerini bilgilendirmeden kendilerini temize çıkarmalarına ve masumiyetlerini ispatlamalarına olanak tanır. Proof of Innocence’ı çalışırken görmek için poi.chainway.xyz adresindeki demo uygulamasını inceleyebilirsiniz.

Tornado Cash, kullanıcıların anonim işlemler yapmasına izin veren Ethereum ağında hizmet veren popüler bir gizlilik koruma protokolüdür. Ağustos ayında, Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), bu hizmetin milyarlarca doları aklamak için kullanıldığına dair endişelerini gerekçe göstererek Tornado Cash ile ilişkili cüzdan ve akıllı anlaşma adreslerine yaptırımlar uygulamıştı. Bu durum, sistemin güvenliği ve itimadı hususundaki endişeleri artırırken, kötü niyetli bireylerin sistemi yasa dışı amaçlarla kullanmasını önlemek için ek önlemlere duyulan ihtiyacın da altını çizdi.

Proof of Innocence protokolü burada devre giriyor. Bu yenilikçi araç, Tornado Cash’in mevcut teknolojisini temel alır ve aktif üyenin para yatırma adresinin yaptırım uygulanan yahut kara listeye alınmış adreslerden olmadığını ispatlamasını olabilecek kılar. Buna ek olarak, Tornado Cash’e para yatıran herhangi bir adresten başka nedenlerde de kendinizi ayırmanızı sağlar. Kullanıcılar bu ispatı sağlayarak, hacker olmadıklarını yahut sistemi kötü niyetle kullanmadıklarını gösterebilir ve Tornado Cash’ten güvenle para çekebilirler. Böylelikle sistemin güvenliğini ve itimadını yükseltmekla yetinmeyip, Proof of Innocence bunun yanı sıra masum kullanıcıları gizliliklerinden ödün vermeden yasa dışı faaliyetlerle ilişkilenmediklerini ispatlamaya ve bu kullanıcıları korumaya yardımcı olmaktadır.

Protokol nasıl çalışıyor?

Kullanıcılar, Tornado Cash’ten para çekerken taahhütlerinin (yani yatırdıkları fonların) Tornado Cash sisteminde güvenli bir biçimde tutulduğunu ve geri çekilmediğini göstermek için sıfır bilgi ispatı sunar. Bu ispat Merkle Ağacı veri yapısını kullanmaveyayanır. Bu veri yapısı aracılığıyla, kullanıcılar kendilerini yahut işlem geçmişleri ile ilgili herhangi bir tanımlayıcı bilgiyi ifşa etmeden yatırdıkları fonların varlığını ve durumunu doğrulayabilirler. Bu nedenle sıfır bilgi ispatı, aktif üyenin fonlarının gizliliğini ve güvenliğini sağlarken bunun yanı sıra gerektiğinde fonlarına erişmesini ve geri çekmesini sağlar.

Proof of Innocence protokolü, kullanıcıların yatırdıkları fonların belirli bir taahhüt listesinde olmadığını ispatlamasına izin vererek bu sürece ek bir katman ekler. Böylelikle aktif üyenin yasa dışı faaliyetler sebebiyle yaptırım uygulanan yahut fişlenen bir hacker yahut başka bir kötü niyetli kullanıcı olmadığından emin olunur.

Bu ispatı oluşturmak için, kullanıcı kara listeye alınan taahhütleri seçer ve bu kara listenin bir Sparse Merkle Ağacı’nı oluşturur. Böylelikle kullanıcı taahhüdünün kara listede olmadığını basit bir şekilde ve verimli bir biçimde ispatlama olanağına erişir. Bu ispat ardından herkes aracılığıyla doğrulanabilir.

“Proof of Innocence” protokolü açık kaynaktır ve Github‘da mevcuttur.

Son söz

Lütfen Proof of Innocence kullanımının kendi sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Chainway, açık kaynak projelerini bi hayli mühim bulmaktadır ve Proof of Innocence ile alakalı her türlü geri bildirime değer vermektedir. Proof of Innocence’ı kullanmadan önce kapsamlı bir biçimde değerlendirmenizi tavsiye ediyor ve kullanıcıları özel anahtarlarını ve Tornado Cash notlarını dikkatli bir biçimde kullanmaya teşvik ediyoruz.

*Chainway ekibinin katkılarıyla hazırlanmıştır.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu