Gündem

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın ağabeyi Fatih Aydın Çiftlikbank soruşturmasında tutuklandı

Son dakika | Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın ağabeyi Fatih Aydın Çiftlikbank soruşturmasında tutuklandı, gündemdeki haberler bölümümüzde Son dakika | Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın ağabeyi Fatih Aydın Çiftlikbank soruşturmasında tutuklandı konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Son dakika | Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın ağabeyi Fatih Aydın Çiftlikbank soruşturmasında tutuklandı ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Son dakika | Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın ağabeyi Fatih Aydın Çiftlikbank soruşturmasında tutuklandı

Son dakika… Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Çiftlikbank soruşturma kapsamı içinde Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın ağabeyi Fatih Aydın’ın dava kapsamı içinde tutuklanmasına karar verdi.

Açıklamalar gelecek…

NE OLMUŞTU?

Aydın, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca 5 Kasım’da alınan ifadesinde, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdiğini, yurt dışına çıkmadan önce Bursa Nilüfer’de yaşadığını, 2017’de de Uruguay’a gittiğini anlattı.

Çalışma ve oturma izni aldığı Uruguay’da 1 Kasım’a kadar yaşadığını dile getiren Aydın, Türkiye’de resmi nikahlı eşinden çocuğu olmadığını, Uruguay’da yaşadığı sürede de bu ülkenin vatandaşı bir kadınla evlendiğini ve 3 çocuklarının olduğunu kaydetti.

Aydın, Garanti Bankası’ndaki hesabının kapandığını, başka bir bankada hesabı olmadığını dile getirerek, herhangi bir şirkette de hissesinin bulunmadığını, “Çiftlik Bank” şirketine de sermeye yatırmadığını dile getirdi.

“NE KADAR GELİR ELDE EDİLDİĞİ HUSUSUNDA BİLGİM YOKTUR”

“Çiftlik Bank” isimli oyun sitesinin nasıl kurulduğuna ilişkin bilgisinin olmadığını iddia eden Fatih Aydın, “Bu oyuna ve sisteme başkalarının üye olması için ne tür vaatler verildiği, kar vaadiyle ne kadar gelir görülmektedirıldıği hususunda herhangi bir bilgim yoktur. Çalışma alanım şarküteriyle alakalıydi. Mehmet Aydın bana bu işlerden bahsetmezdi. Yönetim birimi ve şarküteri farklı yerdeydi. 2017’de ben de dahil olmak üzere şarküteride çalışanların maaşlarını ödememeye başladılar. Ben gidip geldikçe maaşların yatmadığını dile getiriyordum. Kardeşim Mehmet Aydın da bana ‘Ödeme ilk kezrimiz var, sen ve şarküteri çalışanları bu durumu biraz idare edin.’ diyerek bizi geçiştiriyordu.” şeklinde konuştu.

Aydın, bir gün yine yemek için gittiği ofise İstanbul Bayisi Savaş Yıkılmaz’ın geldiğini, şirketin müdürü Cengiz Samur olmadığı için 30 bin liralık ödemeyi kendisine yapmak istediğini anlatarak, “Bu nedenle kardeşimi arayarak, ‘Cengiz Samur ofiste yok, parayı ağabeyin Fatih’e bırakıyorum.’ dedi. Mehmet Aydın ise kendisine, “Sen o parayı ağabeyime verirsen, o parayı senden tekrar tahsil ederim.’ dedi. Ben de bu lafı duyunca kardeşim Mehmet Aydın ile ilişkilerim bozulmaya başladı. Bu olaydan sonra şarküteriye gitmemeye başladım.” ifadelerini kullandı.

20211105-2-50742597-70340098.jpg

Fatih Aydın, Mehmet Aydın’ın geçmişte ufak bir işletmeyle başladığında ofisine girebildiğini, fakat işleri büyüttükten sonra kendisine korumalar tuttuğunu, bundan dolayı de ona ulaşmasının zorlaştığını, korumaların kardeşinin masasına bile kendisini oturtmadığını savunarak, “Bu nedenle Çiftlik Bank oyun sistemine kaç birinin üye olduğunu, bu üyelerden para alınıp alınmadığını, para alındıysa ne biçimde, nerede kullanıldığını bilmem olabilecek değildir.” dedi.

Kardeşine ait şirketlerin kar edip etmediğini bilmediğini anlatan Fatih Aydın, çevreden duyduğu kadarıyla büyüyen bir şirket olduğunu, kardeşinin genç atılımcı iş adamı olarak tanıtıldığını kelimelerine ekledi.

BİTCOİN ÜRETTİĞİNİ HABERLERDEN ÖĞRENMİŞ

Aydın, üyelerden temin edilen paraların akıbetine ilişkin herhangi bir bilgisi olmadığını altını çizerek, şöyle sürdü:

“Kardeşim Mehmet Aydın’ın Manisa’da bir çiftlik açtığını ve çiftlikte bitcoin üretim cihazları ile bitcoin üretmeye başladığını herkes gibi ben de haberlerden öğrendim. Kardeşim Mehmet Aydın’ın bitcoin ürettiğini kendisinden hiç duymadım. Kendisi bana bitcoinle ilgilendiğini de söylememişti. Lakin 2020’de kardeşim beni telefonla aradığında bitcoinle alakalı haberlerin doğru olup olmadığını sordum. Bana ‘Evet bitcoin cihazlarımız vardı. Osman Naim Kaya Türkiye’de bulunan bu cihazları Paraguay’a getirecekti, üretim yapıp işimize devam edecektik, fakat kendisi beni dolandırdı’ demişti. Uruguay adli makamlarınca kardeşim Mehmet Aydın ve Osman Naim Kaya ile ilgili kara para aklama suçundan soruşturma başlatılınca bu ülkede bulunan tüm mal varlıklarına el konuldu. Lakin Paraguay’da bitcoin üretim tesisinin kurulup kurulmadığına dair herhangi bir bilgim yoktur.”

“KORKTUĞUM İÇİN DÖNÜŞ YAPMAK İSTEMEDİM”

Fatih Aydın’ın, teslim alındığı esnada yapılan üst taramasında üzerinde bulunan ve incelenmek üzere yetkili mercilere teslim edilen SD kartı, Uruguay’da hapishanede olduğu sırada Brezilyalı bir mahkumun kendisine verdiğini ve içinde Portekizce müziklerin olduğu öne sürdü.

Fatih Aydın, kardeşinin daveti üzerine Uruguay’da kurduğu şirkette çalışmaya gittiğini, fakat kardeşinin ekibiyle ters düşmesi üzerine şirkette çalışmadığını söyleyerek, “Çiftlik Bank ile alakalı soruşturmaların başladığını görünce diğer şüpheliler ile ilgili 17 bin yıl hapis cezası talep edildiğini duyunca korktuğum için dönüş yapmak istemedim. Aynı zamanda o zamanda Uruguay vatandaşı olan eşim hamileydi. Çocuğum olacaktı ve çocuğumun dünyaya geldiğunu görmek istedim.” ifadelerini kullandı.

FATİH AYDIN’IN TÜRKİYE GETİRİLME SÜRECİ

“Çiftlik Bank” sistemine ilişkin soruşturma kapsamı içinde “Bankacılık Kanunu’na aykırılık”, “suç işlemek maksadıyla örgüt kurma”, “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama”, “bilişim sistemleri, banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçlarından firari olarak aranan Fatih Aydın, temmuz ayında Uruguay’da tertip edilen operasyonla yakalanmıştı.

Aydın için Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamı içinde iade talebinde bulunulmuş, ardından 2 Kasım’da Türkiye’ye getirilmişti.

Emniyetteki işlemlerinin ardından Anadolu Adalet Sarayına sevk edilen Fatih Aydın, burada çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Fatih Aydın, “Çiftlik Bank” sistemine ilişkin açılan davada da sanık olarak yer alıyor.

 

Başa dön tuşu