Gündem

Trabzon’da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu

Trabzon’da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu , ekonomi haberleri bölümümüzde Trabzon’da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Trabzon’da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Trabzon’da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu

Trabzon'da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu

Trabzon’un Arsin beldesinde yaşayan 64 yaşındaki Mustafa Tiryaki, 1977-1978 senelerında vatani görevini yaptığı Şanlıurfa’da, terhisine 2 ay kala, Suriye sınırında silah kaçakçılarıyla çıkan silahlı çatışmada ağır yaralı olarak kurtuldu.

Bir süre Gaziantep ve Ankara’da tedavi gören Tiryaki, taburcu edildikten sonra döndüğü memleketi Trabzon’da, gazi unvanı alabilmek için çeşitli zamanlarda girişimde bulundu fakat sonuca ulaşamadı.

Trabzon’da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu VİDEO

7 YIL ÖNCE BAŞINDA MERMİ ÇEKİRDEĞİ TESPİT EDİLDİ

7 yıl önce gittiği hastanede başında mermi çekirdeği kaldığı tespit edilen Tiryaki, 1,5 yıl önce açtığı davayla çok arzu ettiği unvanına ve madalyasına kavuştu.

5 çocuk babası Tiryaki, girdiği çatışmada vücudunun çeşitli yerlerinden yaralı olarak kurtulduğını, yüzünden 4 kurşun ve kurşun parçaları çıkartıldığını dile getirdi.

Trabzon da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu #1

”PEŞİNİ HİÇ BIRAKMADIM”

Tedavisinin ardından gazilik unvanı için başlattığı mücadeleyi anlatan Tiryaki, “Alay komutanı dava açmamı önerdi, 1979 senesinde ilk davayı açtım ama sonucunu takip edemedim. Danıştay 30 bin lira tazminat almam için karar vermiş fakat devlet yetkililerinden kimse beni bulamayınca 10 yıl sonra o para zaman aşımından Hazine’ye gidiyor. Gaziliğim verilmiyor. Lakin hastalıklarım devam etti. Peşini hiç bırakmadım.” dedi.

Trabzon da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu #2

”ÖMÜR BOYU TAŞIYACAĞIM BÜYÜK BİR ŞEREF OLDU”

Tiryaki, hastaneden rapor alarak avukatı aracılığıyla ortalama 1,5 yıl önce açtığı davayı kazandığını altını çizerek, şöyle devam etti:

“Yaklaşık 5 ay önce neticelendi. Avukatım müjde verdi. Kimliğim geldi, gazilik haklarıma, onuruma kavuşmuş oldum. Bu anlatamayacağım bir onur. O kadar mücadele etmişsiniz, yüzünüz tahrip olmuş, hala mermilerle yaşam sürdürüyorsunuz, o sonucu almak çok mutluluk verici. Gazilik onurunun ne olduğunu bildiğim için, ömür boyu taşıyacağım büyük bir şeref oldu benim için. Hiç peşini bırakmayarak, o mücadelenin sonunda Allah nasip eyledi, gazilik onuruma kavuşmuş oldum.”

Trabzon da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu #3

”VATAN İÇİN HER ZAMAN HAZIRIZ”

Gazi dostlarıyla her zaman devletin yanında olduklarını vurgulayan Tiryaki, “Bugün savaş olsa yahut aynı terör hadiseleri olsa vatan için her zaman hazırız, cephede yer almaya hazırız, bütün gazi dostlarım da aynı düşüncededir.” ifadelerini kullandı.

Trabzon da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu #4

Trabzon da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu #5

Trabzon da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu #6

Başa dön tuşu