Ekonomi Haberleri

Tüketicilerden yüzde 53,2’si yüksek bilinçli çıktı

Tüketicilerden yüzde 53,2’si yüksek bilinçli çıktı , ekonomi haberleri bölümümüzde Tüketicilerden yüzde 53,2’si yüksek bilinçli çıktı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Tüketicilerden yüzde 53,2’si yüksek bilinçli çıktı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Tüketicilerden yüzde 53,2’si yüksek bilinçli çıktı

Tüketicilerden yüzde 53,2'si yüksek bilinçli çıktı

Ticaret Bakanlığı’nca 2020 yılı için hazırlanan “Tüketici Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırma Raporu”na göre, tüketicilerin yüzde 53,2’sinin “yüksek bilinç” düzeyinde olduğu tespit edildi.

Araştırmaya göre, tüketicilerin harcamalarında en fazla artış “gıda ürünlerinde” gerçekleşti.

ARAŞTIRMA 26 İLDE YAPILDI

Bakanlık aracılığıyla sona eren 2020 yılına ilişkin Tüketici Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırması, Türkiye genelinde 26 ilde, 18 yaş üstü 2 bin 250 tüketiciyle yapılan anket verilerine dayanılarak hazırlandı.

Tüketicilerden yüzde 53,2 si yüksek bilinçli çıktı #1

RAPORUN SONUÇLARI

Hazırlanan raporda yer verilen bulgu ve yorumlardan bazıları şöyle sıralandı:

Tüketicilerin yüzde 53,2’sinin yüksek bilinç düzeyinde, yüzde 31,4’ünün orta bilinç düzeyinde, yüzde 15,4’ünün düşük bilinç düzeyinde olduğu belirlendi.

Tüketicilerin yüzde 52,4’ünün oturduğu konutun mülkiyeti kendisine ait yer alıyor.

Tüketicilerin yüzde 58,8’i günlük ortalama 2-4 saat televizyon izlerken buradaki programlardan etkilenerek satın alınan ürün gruplarının başında GSM operatörü geliyor. Bunu sırasıyla giyim eşyası ve teknolojik ürünler izliyor.

HER 2 TÜKETİCİDEN 1’İ YERLİ ÜRETİMİ TERCİH ETTİ

Her 2 tüketiciden ortalama 1’i yerli üretim ürünlerini tercih ediyor. Yerli üretimin en fazla tercih edildiği ürün grupları sırasıyla gıda ve giyim ürünleri oldu.

İnternet yahut internet dışında diğer mesafeli metotlarla alışveriş yapma sıklığı ortalama olarak ayda 1,3 olarak belirlendi. İnternet yahut internet dışında diğer mesafeli metotlarla en fazla satın alınan ürünler giyim ve gıda kişisel bakım ürünleri olarak belirlendi.

Başa dön tuşu