Ethereum Haberleri

Türk kripto para borsası için ‘Akbank’ iddiası: Resmi başvuru tamam

Türk kripto para borsası için ‘Akbank’ iddiası: Resmi başvuru tamam, kripto haberleri bölümümüzde Türk kripto para borsası için ‘Akbank’ iddiası: Resmi başvuru tamam başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Türk kripto para borsası için ‘Akbank’ iddiası: Resmi başvuru tamam ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Türk kripto para borsası için ‘Akbank’ iddiası: Resmi başvuru tamam

Bankaların kripto para sektörüne olan ilgisi, dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de de büyük. Bunun son emsallarinden biri ise Akbank’ın iştiraki olan Ak Yatırım’ın kripto para borsası Stablex’in ana hissedarı olmak için resmi kurumlara başvuru yapması.

Dünya‘dan Kerim Ülker’in haberine göre Ak Yatırım, Stablex’e ortak olmak için resmi adımı attı. Bilindiği üzere, Akbank’ın Stablex’i satın alacağı iddiaları, geçen sene ortaya çıkmıştı. Görüşmelerin o zamandan şimdiye kadar sürdüği ve resmi onayların çıkması halinde Ak Yatırım Menkul Değerler’in Stablex Bilişim Teknoloji A.Ş.’nin çoğunluk hissesini devralacağı kayıt edildi.

Stablex, 2020 senesinin Mayıs ayında Orion Investment Menkul Değerler A.Ş. ve Noor Capital Market Menkul Değerler A.Ş.’de üst düzey yöneticilik yapan Jihad Shannak aracılığıyla kuruldu. 7.6 milyon TL sermayeli şirketin merkezi ise İstanbul.

Ripple entegrasyonuyla dikkat çekmişti

Akbank, şimdiye kadar kripto para ekosistemiyle alakalı attığı adımlarla gözleri üstüne topluyordu. Banka, 2018 senesinde Ripple ağı üzerinden para transferlerini başlatmıştı fakat bu özellik bir süre sonra mobil uygulamadan kaldırıldı. Şirket, kripto para borsalarına mobil uygulaması üzerinden doğrudan para yatırmaya imkan tanıyan ilk Türk bankası olmuştu. Ayrıca, ağustos ayında tertip edilen onarıcı finans temalı Akbank ReFi Hackethon için Avalanche ile iş birliğine gitmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu