Gündem

Türk Silahlı Kuvvetleri ‘Gezgin’ ile haberleşecek

Türk Silahlı Kuvvetleri ‘Gezgin’ ile haberleşecek , ekonomi haberleri bölümümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri ‘Gezgin’ ile haberleşecek başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Türk Silahlı Kuvvetleri ‘Gezgin’ ile haberleşecek  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Türk Silahlı Kuvvetleri ‘Gezgin’ ile haberleşecek

Türk Silahlı Kuvvetleri 'Gezgin' ile haberleşecek

Taktik sahada ateş desteği, manevra kontrol, istihbarat/elektronik harp, hava savunma ve lojistik destek gibi farklı haberleşme servisleri ve cihazlarının bir arada kullanılmasını gerektiren komuta kontrol fonksiyonlarının eş zamanlı icrası gerekiyor. Bu da fakat taktik sahadaki bi hayli hızlı ve güvenilir bilgi aktarımıyla sağlanabiliyor.

UYDU HABERLEŞME SİSTEMLERİ ASKERİ BİRLİKLERİN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

Ufuk ötesi haberleşmeye imkan sağlaması ve coğrafi koşullardan çok az etkilenmesi sebebiyle uydu haberleşme sistemleri, diğer haberleşme vasıtalarının olmadığı yahut kabiliyetlerinin sınırlı kaldığı durumlarda etkin kullanılıyor.

Operasyonel ihtiyaçların karşılanması yönünden kritik öneme sahip bu sistemler, askeri birliklerin vazgeçilmez haberleşme araçları içinde yer alıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri  Gezgin  ile haberleşecek #1

ASELSAN, GEZGİN’İ TSK’NIN HİZMETİNE SUNDU

ASELSAN başta uydu haberleşme sistemleri kara platform çözümleri olmak üzere farklı ihtiyaçlar için yüksek teknolojiye dayalı çözümler üretiyor.

Bunun yanında, her türlü coğrafi koşulda ve taktik operasyonda, sahadaki askeri birliklerle bağlı bulunulan komuta merkezlerinin, karargahlarla savaş bölgesindeki komutanlıkların taktik gereksinimlerini karşılamak, komuta kontrol sistemlerinin birer parçası olan emniyetli ve bi hayli hızlı ses, görüntü ve veri haberleşmesi yapmak olabilecek oluyor.

Genelkurmay Başkanlığı Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Tatbikatı’nda, kabul faaliyetleri Kasım 2021’de sona eren X-Bant Uydu Muhabere Sistemi’nin (TUMSİS) ilk Gezgin Uydu Terminali kullanıldı. Tatbikat faaliyetleri kapsamı içinde ASELSAN Macunköy yerleşkesinden hareket halinde görüntülü görüşme gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri  Gezgin  ile haberleşecek #2

ZIRHLI ARAÇLAR ÜZERİNE ENTEGRE EDİLDİ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde geliştirilen Gezgin Uydu Terminali, Otokar aracılığıyla üretilen Cobra II 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç üzerine entegre edildi.

Terminalle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine hareket halinde uydu haberleşme kabiliyetine sahip ilk kara aracı kazandırıldı.

Araç üzerine monte edilen anten otomatik olarak seçilen uyduya yönlenebiliyor ve hareket halinde IP tabanlı, açık ve/yahut kapalı ses, veri, video telekonferans ve faks haberleşmesi gerçekleştirilebiliyor.

Başa dön tuşu