Gündem

Türkiye Uzay Ajansı, ROSCOSMOS ile iş birliği yaptı

Türkiye Uzay Ajansı, ROSCOSMOS ile iş birliği yaptı , ekonomi haberleri bölümümüzde Türkiye Uzay Ajansı, ROSCOSMOS ile iş birliği yaptı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Türkiye Uzay Ajansı, ROSCOSMOS ile iş birliği yaptı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Türkiye Uzay Ajansı, ROSCOSMOS ile iş birliği yaptı

Türkiye Uzay Ajansı, ROSCOSMOS ile iş birliği yaptı

Türkiye Uzay Ajansı aracılığıyla hazırlanan ‘Milli Uzay Programı’ Tanıtım Toplantısı, bu seneın başlarında gerçekleşmiş ve Türkiye’nin uzay hedefleri açıklanmıştı.

Kurulduğundan bu yana, ülkemizin uzayda söz sahibi ülkeler içinde yer alması için çalışmalarını sürdüren Türkiye Uzay Ajansı, Rus uzay ajansı ROSCOSMOS ile iş birliği yapacak.

ROSCOSMOS, TUA’YI DAVET ETTİ

ROSCOSMOS’un davetiyle Rusya’ya giden Türkiye Uzay Ajansı ve TÜBİTAK Uzay heyeti, Rusya’da sürdürülen uzay çalışmalarına yönelik bir dizi ziyarette bulundu.

Heyet, ROSCOSMOS ile uzay alanında iş birliğini geliştirmek ve ileride yapılabilecek potansiyel iş birlikleri üzerine görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye Uzay Ajansı, ROSCOSMOS ile iş birliği yaptı #1

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ve bununla birlikteki heyet, MİR Uzay İstasyonu modülünü ve kozmonotların modül dışında çalışma şartları simüle etmek için dev bir havuz içinde birebir aynısı inşa edilen uzay modülünü de yerinde inceleme fırsatı buldu.

İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI YAPILDI

Gerçekleştirilen görüşmelerde ise her iki heyet; iki ülkenin insanlı uzay araştırmaları, uzay teknolojisi kullanımı, uzayda bilimsel araştırmalar, gezegen araştırması, uzay izleme, uydu navigasyonu, telekomünikasyon ve iletişim alanlarında iş birliği yapılması hususunda mutabık kaldı.

TUA

JAPONYA İLE DE ANLAŞMA SAĞLANMIŞTI

Türkiye Uzay Ajansı, bundan öncekilerde Dubai’de tertip edilen Uluslararası Uzay Konferansı (IAC) 2021’de Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA) ile iş birliğine imza atmıştı.

İmzalanan anlaşmayla, Türkiye ve Japonya içindeki mevcut iş birlikleri çerçevesinde, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda başarıyla gerçekleştirilen deney ve küp uydu fırlatma çalışmalarını daha da ileriye taşımak, uzay teknolojileri ve uygulamaları, uzay ortamından yararlanma ile uzay bilimi ve uzayın keşfi konularında iş birliklerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

TUA

Başa dön tuşu