Ekonomi Haberleri

Türkiye’de biyokütle santralleri, elektrik üretiminin yüzde 2,3’ünü karşıladı

Türkiye’de biyokütle santralleri, elektrik üretiminin yüzde 2,3’ünü karşıladı , ekonomi haberleri bölümümüzde Türkiye’de biyokütle santralleri, elektrik üretiminin yüzde 2,3’ünü karşıladı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Türkiye’de biyokütle santralleri, elektrik üretiminin yüzde 2,3’ünü karşıladı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Türkiye’de biyokütle santralleri, elektrik üretiminin yüzde 2,3’ünü karşıladı

Türkiye'de biyokütle santralleri, elektrik üretiminin yüzde 2,3'ünü karşıladı

Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Konsepti Projesi (INDEPENDENT) kapsamı içinde hayata geçirilen Avrupa’nın ilk ve tek karbon negatif biyorafineri tesisinin açılışı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin katıldığı merasimle yapıldı.

Bakan Dönmez, açılışta yaptığı konuşmada, iklim değişikliğiyle karşılaşmada en büyük sorumluluğun enerji sektörü üzerinde olduğunu kaydetti.

“KÜRESEL SERA GAZI EMİSYONLARININ YÜZDE 72’SİNİN ENERJİ SEKTÖRÜ KAYNAKLI”

Küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 72’sinin enerji sektörü kaynaklı olduğunu dile getiren Dönmez, şöyle konuştu:

“Bu durum her ülkeye sorumlu enerji üretimi adına mühim görevler yüklüyor. Bundan sonra eylem ve icraat zamanı. Türkiye adına mühim bir ar-ge projesi hayata geçiyor. Fosil yakıtlara bağımlı olmadan tamamen alg dediğimiz yani yosun tabanlı doğal kaynaklar üreteceğiz. Biyojet ve biyodizel yakıtların üretimine yönelik yürütülen Ar-Ge projesinde mühim bir yol kat edildi. Jet yakıtı projesinin Ar-Ge çalışmaları tamamlandı. Bugün açacağımız tesisle birlikte büyük ölçeküretime geçiliyor. 2022’nin ikinci çeyreğinde bütün testleri ve sertifikasyon işlemleri tamamlanacak.

Türkiye de biyokütle santralleri, elektrik üretiminin yüzde 2,3 ünü karşıladı #1

“İLK DEMO UÇUŞUMUZU BU YIL İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

İnşallah ilk demo uçuşumuzu bu sene içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Biyoyakıt kullanan bir uçağa bindiğinizde yüzde 80 daha az sera gazıyla dünyanın dengesine zarar vermeden yolculuk yapmış olacaksınız.”

“YATIK ÜRETİMİNDE YAĞLAR KULLANILDIKTAN SONRA KALAN YOSUN POSASINDAN KATMA DEĞERLİ ÜRÜN ÜRETİLECEK”

Dönmez, yakıtların üretimi için gerekli yağlar kullanıldıktan sonra geriye kalan yosun posasından da farklı katma kıymetli ürünler üretileceğini anlattı.

Tarım için biyogübre üretiminin bunlardan biri olduğunu aktaran Dönmez, tesisin bütün enerji gereksinimini rüzgar enerjisinden karşıladığını dile getirdi.

Dönmez, üretimde kullanılan yosunların karbon tutma özelliği olduğunu ifade ederek, “Yosunlar, bulundukları yerdeki havayı ve suyu temizleme özelliğine sahip. Bir nevi doğal hava temseyirci. Bu tesisimizi dünya çapındaki benzerlerinden ayıran mühim özelliği tam bu nokta. Tesisimiz Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk karbon-negatif entegre biyorafinerisi. Sadece enerjiyle sınırlı olmayacak buradaki üretim. Sağlık, gıda, tarım, hayvancılık ve çevre gibi sektörlerimiz için 11 farklı yosun tabanlı bir biyoekonomi modelini hayata geçireceğiz.” diye konuştu.

Yenilenebilir enerji

TÜRKİYE’NİN ELEKTRİK KAPASİTESİNİN YÜZDE 54’Ü YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLI

Türkiye’nin enerji gereksinimini karşılamada üretimden tüketime kadar yeşil enerjiyi merkeze aldıklarını dile getiren Dönmez, biyokütle enerjisinin de son senelerda ivme kazanan bir alan olduğunu kaydederek şu bilgileri aktardı:

“Biyokütle kurulu gücümüz 71 kat artarak 2021 sonunda 2 bin megavatı aştı. Toplam kurulu gücümüz ise şu an 99 bin 800 megavata ulaştı. İnşallah önümüzdeki 1-2 ay içinde toplam 100 bin megavat kurulu güce ulaşacağız. Tabii bunun daha sevindirici olan tarafı ise kurulu gücümüzün ortalama yüzde 54’ü yenilenebilir enerji kaynaklı olması. 2021’de biyokütle santrallerimiz 7 bin 600 gigavatsaat elektrik üretti. Bu toplam üretimimizin yüzde 2,3’üne karşılık geliyor.” bilgisini paylaştı.

“ATIKLARIN TEORİK ENERJİ EŞDEĞERİ YILLIK 34 MİLYON TON”

Biyokütle yatırımlarının artması için yatırımcılara yol haritası niteliğinde olan Biyokütle Enerji Potansiyel Atlası’nı paylaştıklarını söyleyen Dönmez, “Türkiye’de atıkların teorik enerji eşdeğeri yıllık 34 milyon ton eşdeğer petrol (TEP). Ekonomik enerji eşdeğeri karşılığı ise ortalama yıllık 4 milyon TEP. Bunun parasal karşılığı ise ortalama 1,5 milyar dolar diyebiliriz. Bu potansiyeli neden harekete geçirmeyelim? Teknolojimiz, insan kaynağımız, potansiyelimiz bi hayli fazla var.” dedi.

HAYVAN ATIKLARINDAN ELEKTRİK ÜRETİMİ

Başka bir teknoloji geliştirme projesinin de bakanlığın kuruluşu TEMSAN aracılığıyla yürütüldüğünü aktaran Dönmez, şunları kaydetti:

“1 metreküp gaz üretme kapasiteli mini biyogaz ünitesi üretildi. BİOTEM adını verdiğimiz ünite organik atıkları kullanıyor. BİOTEM, 1 ila 3 büyükbaş hayvan atığından ürettiği gazla, bir hanenin 3 öğün yemeğini pişirebilecek kapasiteye sahip. Sistem, hayvan atıklarının bunun yanında yemek atıklarından da enerji üretebiliyor. Biyojeneratör vasıtasıyla 1 metreküp biyogazdan, 1 saat süreyle elektrik de üretilebiliyor. Bazı noktalarda halen proje geliştirme çalışmaları sürüyor. 12 farklı lokasyonda sistemin kurulumu devam etmekte. Yaygınlaştırılması için dostlarımız çalışmalarını sürdürüyor.”

Türkiye de biyokütle santralleri, elektrik üretiminin yüzde 2,3 ünü karşıladı #3

UYGULAMALAR AKARYAKIT İTHALATINI ÖNLER NİTELİKTE

Dönmez, bunun bunun yanında benzine biyoetanol ve motorine biyodizel eklenmesi yönündeki uygulamalarla mühim miktarda akaryakıt ithalatının engellendiğini ifade ederek, “2020 içinde 74 bin 800 tonu biyodizel ve 46 bin 500 tonu etanol olmak üzere toplam 121 bin 300 ton biyoyakıt ülkemizde üretildi. Yaklaşık 50 milyon doların üzerinde bir ithalatı da bu biçimde engellemiş olduk. Sadece finansal getirisi yok bu işin. Çevre kirliliğinin önlenmesi ve kaynak çeşitliliğinin artırılmasını da projemizin diğer artıları olarak kazanç hanemize ekledik.” diye konuştu.

Başa dön tuşu