Ethereum Haberleri

Türkiye’de kripto paraya yüzde 40 vergi iddiasına yalanlama

Türkiye’de kripto paraya yüzde 40 vergi iddiasına yalanlama, kripto haberleri bölümümüzde Türkiye’de kripto paraya yüzde 40 vergi iddiasına yalanlama başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Türkiye’de kripto paraya yüzde 40 vergi iddiasına yalanlama ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Türkiye’de kripto paraya yüzde 40 vergi iddiasına yalanlama

Türkiye, kripto para düzenlemesini tartışmaya sürdürmekte. Geçen günlerde, kripto paralara yüzde 40’a varan miktarda vergi getirileceği iddiaları yatırımcıları tedirgin etmişti. Bu iddialar, AK Parti kaynakları aracılığıyla yalanlandı.

Milliyet‘ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, ismi belirtilmeyen kaynaklar, kripto paranın vergilendirilmesine ilişkin olarak “Devlet %40 vergi getirecekmiş gibi iddialar, yatırımcıyı tedirgin etmeye yönelik söylemler. Özel olarak vergi yok. Ama ortada bir işlem hacmi varsa diğer işlemler nasıl vergilendiriliyorsa bunda da durum aynı olacak” dedi.

Haberde bunun bunun yanında, AK Parti’nin kripto paraya yasal çerçeve kazandıracak çalışmayı hızlandırdığı; İngiltere, Japonya ve ABD’nin bu alanda yaptığı regülasyonların incelendiği kayıt edildi. Habere göre, kripto paraya iki ayaklı bir yasal çerçeve oluşturulacak. Bu iki ayağın ilki, yerel borsaların şeffaf, güvenli ve denetlenebilir hale getirilmesi ve orada işlem yapan kullanıcıların devlet aracılığıyla muhafaza edilmesi, ikincisi ise bu işlemlerin niteliğine uygun finans zeminin hazırlanması olacak.

Kaynaklar, herhangi bir yasağın söz konusu olmayacağını da ifade ediyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Burada herhangi bir yasak söz konusu olmayacak. Pandemi öncesi kripto para piyasasının büyüklüğü 400 milyon dolar iken şu anda 2 trilyonu aşmış durumda ve Türkiye işlem hacminde dünya çapında 5. sırada. Artık insanlar aracı kurumlarla uğraşmak istemiyor, bütün işlemlerini bu yolla yapmak istiyorlar. O nedenle en bi hayli hızlı biçimde bu düzenlemeyi hayata geçirmemiz lazım. Kripto para, Türkiye’yi dünya çapında çok değişik ve iddialı bir seviyeye taşıyacak.”

Kripto para yasa taslağı ve vergilendirme ile alakalı neler bilinmekte, TBMM’deki kripto para toplantısında neler konuşuldu? Youtube kanalımızda:

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu