Kripto Haberleri

Türkiye’nin Bitcoin ve Altcoin Yasası Sızdı: İşte Maddeler!

Türkiye’nin Bitcoin ve Altcoin Yasası Sızdı: İşte Maddeler!, kripto para takipçileri için Türkiye’nin Bitcoin ve Altcoin Yasası Sızdı: İşte Maddeler! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Türkiye’nin Bitcoin ve Altcoin Yasası Sızdı: İşte Maddeler! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Türkiye’nin Bitcoin ve Altcoin Yasası Sızdı: İşte Maddeler!

Türkiye’de Bitcoin ve altcoin alanına yönelik atılacak adım, uzun süredir gündemdeydi. Geçen günlerde bu tasarının TBMM’ye sunulacağının haberi verildi. Yasaya yönelik çeşitli maddeler de ana akım medyada yer almaya başladı. Kriptosite.com olarak yeni maddeleri aktarıyoruz…

Bitcoin ve altcoin’lere yönelik yasa için çalışmalar hızlanıyor

Geçen günlerde de açıkladığimiz üzere Türkiye’de kripto para alanına yönelik bir yasa bekleniyordu. Türkiye’deki birden fazla uzman isim, gelecek düzenlemelere yönelik yorumlarını aktardı. Hatta, bir önceki günlerde yapılan bir Twitter sohbetine Ak Parti Meclis Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da katıldı ve uzman kişilerı bugün TBMM’ye çağırdı. Bu arada, ana akım medyada yasanın taslağı yaşandı. Buna göre izinsiz bir biçimde kripto para hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet yürütenlere 3 ila 5 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek. Kripto para alım satım alanında da yetkilendirilmemiş olan şirketlere minimum 20 bin liralık ceza verilecek. Ayrıca kripto para platformlarına izin verme ytesirinin Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) verildiği belirtiliyor.

Analist: Bu 2 Altcoin, Türkiye'de Bitcoin ile Rekabet Ediyor!

Taslağa göre Türkiye’de yalnızca yetkilendirilmiş kurumlar alım satım işlemlerini gerçekleştirme hususunda faaliyet gösterebilecek.  Ayrıca, kripto para alanında ortaya çıkabilen hack, siber saldırı hususunda yahut teknik arızalarda kripto para hizmet sağlayıcıları, kusurlarına göre sorumlu olabilecek. Kripto para platformlarının faaliyet izni almasının ardından faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin en az yüzde 10’u olmak üzere her sene kurum aracılığıyla belirlenecek bir oran, kurul bütçesine gelir olarak kaydedilecek. SPK, kuruluşların mali yapısının kötüye gittiğini tespit ederse, mali yapılarının güçlendirilmesini isteyebilecek. Ayrıca faaliyetlerini geçici olarak durdurmaya, yetkilerini sonlandırmaya yetkili olacak.

Müşterilerin zarara uğraması, zimmet suçu olarak kabul edilecek

Söz konusu taslağa göre faaliyet izni sonlandırılan bir sağlayıcının müşterileri zarara uğratması durumunda hapis ve para cezası verilecek. Buna göre kripto sağlayıcılarının ortaklarını yahut müşterilerini zarara uğratması, zimmet suçu olarak kabul edilecek ve 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istenebilecek. Bunun dışında, 20 bin güne kadar adli para cezası da istenebilecek.

Türkiye'de Kripto Para Patlaması: 11x Yaptı!

Bu yasa tasarısında ikincil düzenleme yürürlüğe girene kadar kripto para varlık platformları, kuruldan izin şartı olmaksızın faaliyetlerine devam edebilecek. İkincil düzenlemenin yürürlüğe girdiği ana kadar yeni platform kurulmayacak. Yurtdışında faaliyet gösteren kuruluşlarda hesapları bulunan, fakat Türkiye’de yerleşik olanlar hesaplarını ve kripto varlıklarını 6 ay içinde tasfiye edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu