Gündem

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil müjdeyi verdi! Milli Muharip Uçak 2023 yılında göklerde olacak

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil müjdeyi verdi! Milli Muharip Uçak 2023 senesinde göklerde olacak, gündemdeki haberler bölümümüzde TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil müjdeyi verdi! Milli Muharip Uçak 2023 senesinde göklerde olacak konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil müjdeyi verdi! Milli Muharip Uçak 2023 senesinde göklerde olacak ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil müjdeyi verdi! Milli Muharip Uçak 2023 senesinde göklerde olacak

Türk Havacılık-Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, CNN TÜRK’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk oldu. Temel Kotil, programda Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar ve Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı. Kotil yapımı süren  milli muharip uçak ile ilgili araştırma konusu olanları yanıtladı. 

Kotil sosyal platform hesabından Milli Muharip Uçak’ın bir parçasının fotoğrafınn paylaşılmasına ilişkin olarak, “Alt tarafında bomba kapağının olduğu yerdeki parçamız. Çok hassa milimetrik, mikron altı çalışmış bir parça.” dedi. 

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil müjdeyi verdi! Milli Muharip Uçak 2023 senesinde göklerde olacak

2023’DE MOTORUNU ÇALIŞTIRACAK

Uçağın biteceği tarih ile ilgili da bilgi veren Kotil,” Bu uçak 2023 18 Mart’ta motorunu çalıştıracak. Bu uçak 2022’de bitecek demektir.” dedi.

“BİN MÜHENDİS ÇALIŞIYOR”

4 binin üzerinde mühendisleri olduğunun bilgisini veren Kotil,” Bin tanesi çalışıyor şu anda. Sıkışırsak hepsini çalıştırırız.” diye konuştu. 

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil müjdeyi verdi! Milli Muharip Uçak 2023 senesinde göklerde olacak

MİLLİ MUHARİP UÇAĞIN F-16 İLE KARŞILAŞTIRILMASI

Milli muharip uçağının F-16’lar ile karşı karşıya geldiran Kotil şunları dile getirdi:

” F-16 tek motorlu, bu çift motorludur. Bombalar içinde saklı. Bu görünmez uçak. 1980 teknolojisi F-16. Bu 2020 teknoloji. F-35 tek motorlu. Bu ondan 1.5 kat daha kuvvetli motor gücü olarak. Bu F-22 ile F-35 içinde.”

SERİ ÜRETİM 2028’DE 

Uçağın seri üretimi ile ilgili da konuşan Kotil,” Önce düşük miktarda başlanır. yılda 5-6 tane yapılır. Seri üretime 2028’de başlanır. 2030’da da yılda 24 tane yaparız.” ifadelerini kullandı. 

Başa dön tuşu