Gündem

Uçakla seyahat ederken vücutta meydana gelen 9 değişim

Uçakla seyahat ederken vücutta yaşanan 9 değişim , ekonomi haberleri bölümümüzde Uçakla seyahat ederken vücutta yaşanan 9 değişim başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Uçakla seyahat ederken vücutta yaşanan 9 değişim  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Uçakla seyahat ederken vücutta yaşanan 9 değişim

Uçakla seyahat ederken vücutta meydana gelen 9 değişim

Uçakla seyahat etmek, başka bir ülkeye ulaşmanın en bi hayli hızlı yollarından biri olsa da, sizin ve vücudunuz için her zaman rahat olmayabilir. Ve bunun arkasında belirli nedenler mevcuttur. Yani ister camdan gökyüzünü seyrediyor olun, ister uçuş için hazırladığınız müzik listesini dinliyor olun, hava yolculuğunuz sırasında işitme duyunuz zayıflayabilir yahut ani bir diş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Seyahatlerinizde yaşayacağınız olumsuz etkileri öğrenerek önceden önlem almak ve semptomları hafifletmek istiyorsanız, siz değerli okurlarımız için hazırladığımız listeye bir göz atın!

Uçakla seyahat ederken vücutta yaşanan 9 değişim #1

1. BACAKLARINIZ ŞİŞEBİLİR

Uçaktayken özgürce yürüyemez ve bacaklarınızı uzatamazsınız. Ne yazık ki, hareket eksikliği bacaklarınızda kan durgunluğuna neden olmaktadır ve bu şişmeye ve hatta pıhtılaşmaya neden olabilir. Ayak şişmesi kısa bir süre devam ederse oldukça önemli problem değildir, fakat onu rahatlatmak istiyorsanız her saat başı kısa bir yürüyüş yapmayı deneyin.

2. İŞİTME DUYUNUZ ZAYIFLAYABİLİR

Baş dönmesine ek olarak, kulaklarınız hemen hemen kalıcı olarak tıkanacaktır. Soğuk algınlığı yahut sinüzitli bir uçağa binerseniz, mukus gittikçe artan basınçla durgunlaştığı için semptomlar kötüleşir. Bu nedenle, hastaysanız uzun bir uçuş yapmaktan kaçının.

Uzun uçuşlar şiddetli kulak ağrısına, işitme kaybına neden olabilir. Sağlıklıysanız, sakız çiğnemek yardımcı olabilir. Çiğneme kaslarının hareketi yükü azaltacaktır.

3. CİLT SORUNLARI YAŞABİLİRSİNİZ

Uçakla seyahat etmek, cildinizde bir dengesizliğe neden olabilir. Her şeyden önce, nem cildinizi kurutabilir, yaşadığınız stres kızarıklıkları ve sivilceleri artırabilir. Ayrıca fazla oturmak yalnızca ayak şişmesine değil, yüzde şişkinliğe de neden olabilir. Bundan dolayı nemli kalmaya çalışın ve yanınıza nemlendirici alın.

4. AĞIZ KOKUSU OLUŞABİLİR

Uçuş sırasında yaşayabileceğiniz bir diğer sorun da ağız kokusudur. Tükürük üretimi de dahil olmak üzere vücut sisteminiz, yolculuk ederken daha yavaş çalışır ve bu da bakterilerin yayılmasını sağlar. Dişlerinizde kalan yiyecek parçaları ağız kokusunu teşvik edebilir. Uçakta nefesinizin kokmaması için yanınızda diş fırçası ve diş macunu bulundurun.

5. SU KAYBI YAŞARSINIZ

Bir uçuşta karşılaşabileceğiniz en büyük sorunlardan bir diğeridehidrasyondur. Bu nedenle bir çok uçuş görevlisi genelde uçuş boyunca dolaşarak yolculara su sunar. 3 saatlik bir uçuş sırasında insanlar genelde 1,5 litre su kaybeder. Hatta araştırmacılar, uçuşta beklenebilecek hafif dehidrasyonun da ruh halinizi etkileyebileceğini söylüyorlar. Bundan dolayı yolculuk ederken daha fazla su içmeyi deneyin.

Uçakla seyahat ederken vücutta yaşanan 9 değişim #2

6. BAŞINIZ DÖNEBİLİR

Uçuş sırasında sersemlik hissedebilirsiniz. Kabindeki basınç dalgalanmaları başınızı döndürebilir yahut sizi hiç rahatsız etmeyebilir. Ayrıca, gördüğünüz statik resim hareket hissine karşılık gelmediği için uçuş sırasında mide bulantısı ve hatta kusma yaşayabilirsiniz.

7. YEMEK ZEVKİNİZ DEĞİŞEBİLİR

Bir uçaktaki yemeği lezzetli olarak tanımlama olasılığınız bi hayli düşüktür. Ve bunun nedeni uçak yemeklerinin tatsız olması değil, yalnızca kabin basıncındaki değişiklik, tat alma tomurcuklarının hassasiyetini azaltır. Tatlı ve tuzlu yiyecekleri tatma kabiliyetiniz ortalama yüzde 30 oranında azalır. Ama yine de, uygun hidrasyon ile uçakta yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

8. ANİ BİR DİŞ AĞRISI HİSSEDEBİLİRSİNİZ

Birçok hava yolcusu, uçuşlar sırasında dişlerinde ağrı olduğunu fark eder. Bunun nedeni basınç farkıdır; hava ufak deliklere girer ve dişlerinizi içeriden bastırır. Uçakta diş ağrısına genelde havanın bir dolguda sıkışması neden olmaktadır.

9. GERGİN OLABİLİRSİNİZ

Uçmaktan korkmayanlar bile yolculuk ederken tedirgin olabilir ve hatta sinirlenebilir. Nedeni basit: Güvenliğimizin kontrolü bizde değil ve bu bizi endişelendiriyor. Kaygıyı gidermek için nefesinize odaklanmak yahut bir film yahut kitapla dikkatinizi dağıtabilirsiniz.

Başa dön tuşu