Gündem

Udi Hindi satışı yasak mı, yasaklandı mı?

Udi Hindi satışı yasak mı, yasaklandı mı?, gündemdeki haberler bölümümüzde Udi Hindi satışı yasak mı, yasaklandı mı? konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Udi Hindi satışı yasak mı, yasaklandı mı? ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Udi Hindi satışı yasak mı, yasaklandı mı?

Şişli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla alınan 27 Nisan 2021 tarihli  toplatma kararında CİMER’e yapılan Udi Hindi isimli bitkinin Türk Gıda Kodeksi – Bitki Pozitif listesinde bulunmadığı ve gıda olarak tüketilebilecek formlarda ( macun, çay, yağ, toz) satışa sunulduğu şikayeti yapıldığı belirtildi. Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla yapılan incelemede bu ürünün Bitki Pozitif listesine alınmasının uygun görülmediği belirtildi.

Ayrıca kararda ilçe müdürlüğüne ulaşan şikayette Hepsiburada internet sitesinde Udi Hindi bitkisi içeren ürünlerinin olduğu ve site üzerinde yapılan incelemede birden fazla satıcıya ait farklı gıda ürünlerinin olduğu tespiti yapılarak ürünlerin satışının durdurulması hususunda gereğinin yapılması istendi.

Bunun üzerine Udi Hindi satışı yasak mı, yasaklandı mı? sorularının yanıtı araştırılıyor. 

UDİ HİNDİ SATIŞI YASAK MI, YASAKLANDI MI?

Tarım ve Orman Bakanlığı, Udi Hindi’nin satışının yasaklanmasına ilişkin karar verildi. Lakin online alış veriş sitelerinde Ud-i Hindi satışı yapılmaya sürdürmekte. Bakanlığın önümüzdeki günlerde bu duruma karşı bir karar yahut aksiyon alması bekleniyor.

 

Başa dön tuşu