Ekonomi Haberleri

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı: Zararına kesim yapıyoruz

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı: Zararına kesim yapıyoruz , ekonomi haberleri bölümümüzde Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı: Zararına kesim yapıyoruz başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı: Zararına kesim yapıyoruz  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı: Zararına kesim yapıyoruz

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı: Zararına kesim yapıyoruz

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Ahmet Hacıince, et fiyatına müdahale için ithalat söylemlerinden uzak durulması gerektiğine vurgu yaparken, yerli üreticiye her zaman ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Dünya Gazetesi’ne Hüseyin Gökçe’ye konuşan Hacıince, gelişmelerin 2018 senesinde yaşanan sıkıntılara çok benzediğini açıkladı.

“MALİYETİN ALTINDA SATIŞ YAPMAK ZORUNDA KALDIK”

2018’de arz fazlası sebebiyle piyasa fiyatının maliyetin altında kaldığını söyleyen Hacıince, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) müdahale alımlarıyla et stokuna başladığını hatırlattı. 2020 senesinde ise pandemi etkisiyle talep darlığı meydana geldiğinı söyleyen Hacıince, son üç senedir zarar eden besicilerin 2021 senesinde da tüm aylarda maliyetin altında satış yapmak zorunda kaldığını dile getirdi.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı: Zararına kesim yapıyoruz #1

“KUR DÜŞERKEN YANSITMIYORLAR”

Besi maliyetindeki artışın temel nedeninin yem fiyatı olduğuna değinen Hacıince, döviz artışını hemen fiyata görülmektediran yem sanayicilerinin, düşüşü ise yansıtmadığını anlattı.

TMO’nun yemlik arpa ve mısır satışının besicilere büyük destek sağladığını bildiren Hacıince, bunun devam etmesi gerektiğini açıkladı. Hacıince’nin verdiği bilgilere göre 2021 senesinde yem maliyeti 2 bin 40 liradan 4 bin 40 liraya çıkarken, 1 kg karkas et maliyeti 40.5 liradan, 67.2 liraya yükseldi. Buna karşılık piyasa alım fiyatı ise 37.37 liradan 62.24 liraya çıkmasına rağmen, satış fiyatı maliyetin altında kaldı.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı: Zararına kesim yapıyoruz #2

“GELECEK YIL ÜRETİMİ İÇİN RİSK OLUŞTU”

Besi maliyetini artıran bir diğer unsurun da besi materyali fiyatı olduğunun altını çizen Ahmet Hacıince, gelinen noktada işletmeye yeni hayvan girişinin hemen hemen imkansız duruma geldiğini dile getirdi. Özellikle son çeyrekte besi materyalinde yaşanan artışların kapasite kullanım oranlarını düşündüğünü söyleyen Hacıince, “Gelecek yıl üretimi için de oldukça önemli risk doğmuştur” diye konuştu.

Kırmızı et fiyatındaki artışın yalnızca üreticiden kaynaklandığı yönünde yanlış bir algı oluştuğunu söyleyen Ahmet Hacıince, “Her zaman yerli üreticiye ihtiyacımız yer alacağını düşünerek bu bağlamda piyasaya müdahale edici söylem ve planlardan uzak durarak, ithalatı özendirmeden içyapısal süreçlerimize tüm paydaşlarla birlikte odaklanmalıyız” dedi.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı: Zararına kesim yapıyoruz #3

“ENFLASYON BASKISI SÜRÜYOR”

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Ahmet Hacıince, devlet desteklerinin gerçekçi ve günün şartlarına uygun düzeyde belirlenmesi gerektiğini açıkladı. Maliyet artışında temel unsurun yem fiyat aralıkları olduğunun altını çizen Ahmet Hacıince, besiye alınan ithal hayvanların maliyetlerinin de çok yükseldiğini anlattı.

Et sektörü üzerinde enfl asyon baskısının devam ettiğine dikkat çeken Hacıince, “Her zaman yerli üreticiye ihtiyacımız yer alacağını düşünerek bu bağlamda piyasaya müdahale edici söylem ve planlardan uzak durarak, ithalatı özendirmeden iç yapısal süreçlerimize tüm paydaşlarla birlikte odaklanmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu