Gündem

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görev süresi uzadı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görev süresi uzadı , ekonomi haberleri bölümümüzde Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görev süresi uzadı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görev süresi uzadı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görev süresi uzadı

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun görev süresi uzadı

Bilim insanları ve astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu aracılığıyla senelerdır uzayda çeşitli deneyler ve araştırmalar gerçekleştiriyor.

1998 senesinde yapımına başlanan istasyon, astronot Bill Shepherd ve Rus kozmonotlar Sergei Krikalev ile Yuri Gidzenko’nun  2 Kasım 2000’de fırlatılmasıyla resmen vazifeye başlamıştı.

Başlangıçta ortalama 30 yıllık bir ömür biçilen uzay istasyonu için son tarih 2024 olarak açıklanmıştı.

NASA: GÖREV SÜRESİ 2030’A UZATILDI

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), istasyonun operasyonlarının 2030 yılına kadar uzatılacağını açıkladı ve uzay istasyonunun bilim deneylerine devam edeceğini açıkladı.

ISS

En son bu durumla alakalı NASA aracılığıyla yapılan açıklamalarda, operasyonların 2030’a kadar uzatılmasının ticari istasyonlara geçişi kolaylaştıracağı belirtildi.

Bildiğiniz gibi Blue Origin, Nanoracks ve Northrop Grunman gibi şirketler alçak Dünya yörüngesine kurulacak ticari uzay istasyonları üzerinde çalışıyor.

İSTASYONDAKİ HASARLAR ARTIYOR

Bunun yanı sıra, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun giderek hasar aldığını düşünen bir kesim de var.

Rus uzay şirketi RSC Energia, Rus kozmonotların istasyonda sürekli olarak yeni çatlaklar tespit ettiğini açıklamıştı.

Rus yetkililer, 23 senedir aktif olan istasyondaki ekipmanların eskidiğini ve 2025 itibariyle bir hurda yığını deposuna dönüşeceğini öne sürmüştü.

Uluslararası Uzay İstasyonu nun görev süresi uzadı #2

İSTASYONUN MALİYETİ 100 MİLYAR DOLARI AŞTI

Bugüne dek 3 binden fazla deneyin yapıldığı Uluslararası Uzay İstasyonu’nun maliyeti ise toplamda 100 milyar doları aştı. Ayrıca her sene yapılan rutin bakımlar, bu maliyeti daha da yukarılara çıkarıyor.

Bazı bilim insanları; yapılan deneylerle, harcanan milyarlarca doların karşılığının alındığını düşünüyor.

Diğer bir kesim ise, milyarlarca dolar harcamanın çok gereksiz olduğunu düşünüyor.

Başa dön tuşu