Kripto Haberleri

Ünlü Altın Analisti: Bu Seviyeler İçin Yerimiz Var!

Ünlü Altın Analisti: Bu Seviyeler İçin Yerimiz Var!, kripto para takipçileri için Ünlü Altın Analisti: Bu Seviyeler İçin Yerimiz Var! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Ünlü Altın Analisti: Bu Seviyeler İçin Yerimiz Var! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Ünlü Altın Analisti: Bu Seviyeler İçin Yerimiz Var!

Tüketici fiyat baskılarının geçen ay beklenenden mühim ölçüde daha sıcak olması sebebiyle, altın piyasası yükseliş oynaklığı görüyor. Çarşamba günü, ABD Çalışma Bakanlığı ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin Eylül ayındaki %0,4’lük artışın ardından Ekim ayında %0,9 arttığını açıkladı. Ekonomistler %0,6’lık bir artış tahmin ederken, veriler konsensüs tahminlerini mühim ölçüde geride bıraktı.

“Altın piyasası, kritik bir direnç noktasından atlayarak keskin bir biçimde toparlandı”

Kriptosite.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, ABD Tüketici Fiyat Endeksi raporu, yıl için manşet enflasyonun %6,2 arttığını gösteriyor. Raporda, bunun Kasım 1990’dan bu yana manşet enflasyondaki en büyük yıllık artış olduğu belirtiliyor. Ayrıca raporda şu konuların altı çiziliyor:

Aylık tüm kalemlerdeki mevsimsellikten arındırılmış artış geniş tabanlıydı ve enerji, barınma, gıda, kullanılmış araba ve kamyonlar ve yeni araçlara ilişkin endekslerdeki artışlar daha büyük katkı sağlayanlar içindeydı.

Altın

Enerji endeksi geçen ay %4,8 artarken, benzin endeksi %6,1 arttı. Bunun yanı sıra, gıda ve enerji maliyetlerini çıkaran çekirdek TÜFE, Eylül’deki %0,2’lik artıştan Ekim’de %0,6’ya yükseldi. Ekonomistler yüzde 0,4 artış bekliyorlardı. Raporda, yıllık çekirdek TÜFE’nin %4,6 arttığı belirtiliyor. Bunun Ağustos 1991’den bu yana en büyük artış olduğunu belirtmek gerekiyor.

Enflasyon verilerine ilk tepki olarak altın fiyatı düştü. Lakin piyasa analisti Neils Christensen, piyasanın kritik bir direnç noktasından atlayarak keskin bir biçimde toparlandığını belirtiyor. Aralık altın vadeli işlemleri en son, gün için %1,04 artışla 1.867 dolardan işlem gördü. Analist John Reade, Twitter’dan şu paylaşımı yaptı:

ABD TÜFE’sinin ardından altında enteresan hareket. Birçoğunun tanımladığı gibi ‘enflasyonun sıcak gelmesine’ yönelik ilk tepki, daha yüksek reel getiri beklentisiyle altının düşmesiydi. Ama sonra altın çok yükseldi ve 1.838 dolar civarında kaldı.

Saxo Bank’dan Ole Hansen: Minimum 50 dolar yukarı yönlü yer var

CIBC’de kıdemli ekonomist olan Katherine Judge, en son TÜFE verilerini “kavurucu sıcak” olarak nitelendiriyor. Bunun Fed’i zor bir duruma sokabileceğini de kelimelerine ekliyor, çünkü şimdi faiz oranlarını yükseltmenin zamanı değil. Kıdemli ekonomist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu baskı, bu enflasyonun daha ne kadar sürmesine izin verecekleri hususunda Fed’in kafasında daha fazla şüphe bırakacak. 2022 ortasına kadar tedarik zinciri cephesinde bir miktar sakinleşme beklesek de, o zamana kadar işgücü piyasasındaki sıkılaşma, enflasyonu sürdürülebilir bir biçimde hedefin üzerinde tutacaktır.

Altın fiyat aralıklarının 1.835 dolardaki kilit direnci kırmasıyla birlikte, Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, minimum 50 dolar yukarı yönlü çalıştırmak için yer olduğunu dile getiriyor.

Altın

Capital Economics’te kıdemli ABD ekonomisti Andrew Hunter ise, arz sıkıntısı tüketici fiyat aralıklarını etkilemeye devam ederken, enflasyonu alışılmadık derecede yüksek tutacak git gide artan döngüsel baskılar olduğunu belirtiyor:

Fed için en büyük endişe, daha uzun süreli döngüsel enflasyon baskılarının hızla artmaya sürdüğine dair işaretler olmalı, birincil konut TÜFE kirası ve sahiplerinin eşdeğer kiralarının her ikisi de %0,4 m/m’lik kuvvetli kazançlar kaydediyor. Sonuç olarak, çeşitli “geçici” etkenlerin enflasyonu ne kadar yahut ne kadar süreyle artıracağını tahmin etmek zor olsa da, enflasyonist baskıların genişlediğine dair git gide artan ispatlar var ve bu da enflasyonun olduğundan çok daha uzun süre yüksek kalacağının önemini vurguluyor. Fed yetkilileri bekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu