Kripto Haberleri

Usta İsim, Altın Piyasasını Yorumladı: Buralarda Fırsat Var!

Usta İsim, Altın Piyasasını Yorumladı: Buralarda Fırsat Var!, kripto para takipçileri için Usta İsim, Altın Piyasasını Yorumladı: Buralarda Fırsat Var! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Usta İsim, Altın Piyasasını Yorumladı: Buralarda Fırsat Var! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Usta İsim, Altın Piyasasını Yorumladı: Buralarda Fırsat Var!

Uzmanlara göre, dünya yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlara geçerken ve arz daralırken, bakır talebi mühim ölçüde artacak. Newmont CEO’su Tom Palmer, “Bakırın çok uzun ve iyi bir koşuya başlayacağı ve bundan organik olarak faydalanacağımız için çok heyecanlıyım” diyor. Bu yılın başlarında 100. yılını kutlayan Newmont, S&P 500’de listelenen tek altın madenciliği şirketi. Denver Gold Forum’da bir röportaj veren Tom Palmer’ın değerlendirmelerini Kriptosite.com olarak siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik.

“2030 yılına kadar yenilenebilir enerjiye doğru ilerliyor bulunacağız”

Metal uzman kişilerı, güneş, hidro yahut rüzgar çiftlikleri gibi yenilenebilir enerji sistemleri de dahil olmak üzere çoğu temiz teknolojinin şu anda yenilenemeyen enerji sistemlerimizde kullanılandan çok daha yüksek bakır gerektirdiğini dile getiriyor. Tom Palmer, Newmont’un bakır faaliyetlerini nasıl artırdığını anlatıyor:

Bir dizi bakır projesini içeren organik proje boru hattımızda bir portföy tasarladık. Organik proje boru hattımızı yatırım sistemimiz aracılığıyla ilerletmekten başka bir şey yapmadan ve bu on yılın ikinci yarısına, 2030’lara ve 2040’lara girerken, bakır faaliyetlerimizi artıracağız çünkü çok sayıda altın/ bakır projemiz var.

Bakır

Newmont bunun bunun yanında, British Columbia’da bir bakır/altın madeni olan Tatogga projesini de içeren GT Gold’u bu seneın başlarında satın aldı. Goldman Sachs aracılığıyla bu seneın başlarında yayına giren bir raporda bakırdan “yeni petrol” olarak bahsediliyor. Geçen Kasım ayında Newmont, sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 30 azaltmak ve 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmak için iddialı hedefler tespit etti. Tom Palmer, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Şu anda kullanılan sera gazı emisyon düzeylerini azaltabileceğimiz projeleri belirlemek için aktif olarak çalışıyoruz. 2030 yılına kadar, ister hidro, ister rüzgar yahut güneş enerjisi olsun, yenilenebilir enerjiye doğru ilerliyor bulunacağız. Bu durum, kamyonlarımızı sürmek için, elektrikli piller yahut hidrojen gibi farklı enerji şekillerine geçmemizi gerektirecek.

“Bizi altın endüstrisindeki rakiplerimizden ayıran şey, sermaye tahsis politikamız”

Altın fiyatı yıldan yıla hemen hemen %7 düşerken, Newmont’un hisse senedi fiyatı şimdiye kadar %9 ve Mayıs’taki zirvesinden %22 düştü. Tom Palmer, açıklamalarına şu biçimde sürdürmekte:

Altın fiyat aralıkları Mayıs ayından bu yana fazla hareket etmedi. Çok iyi bir alım yapıyoruz. İnsanlar uzun vadeli iyi bir yatırıma geçmek istiyorsa, altın hisse senetlerinin iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bizi altın endüstrisindeki rakiplerimizden ayıran şey, sermaye tahsis politikamızdır. Çok net bir temettü çerçevemiz var. Her çeyrekte hisse başına 55 sent temettü ödüyoruz. Bu, mevcut hisse fiyatımızla %4’lük bir getiriyi temsil ediyor.

Altın

Newmont CEO’su, Newmont’un bu nakdi hissedarlara iade etmesini sağlayan 1.200 dolarlık bir altın fiyatında sürdürülebilir bir temel temettü ödemesini nasıl tespit ettiğini şu biçimde açıklıyor:

1.200 dolar varan bir marj yaratan iş planları oluşturuyoruz. Ardından, 1.200 dolar altın fiyatından hisse başına 1 dolarlık sürdürülebilir bir temel temettü ödüyoruz. Bütün bu parçalar yerinde olduğunda, altın fiyatına kuvvetli bir biçimde kaldıraç uyguluyoruz . Altın fiyatında 1.200 doların üzerindeki her 100 dolarlık artış için, her sene 400 milyon dolarlık serbest nakit akışı yaratıyoruz. Mevcut altın fiyat aralıklarında, her sene bu taban düzeynin üzerinde serbest nakit akışıyla yarattığımız 2,4 milyar dolar.

Tom Palmer: Pandemi sebebiyle bi hayli iyi altın fiyat aralıklarından yararlandık

Newmont CEO’su, Newmont’un Tanami, Avustralya’daki mevcut projeleri ve Gana’daki Ahafo North projesinin üretim için mühim olduğunu dile getiriyor:

Tanami, ilk kez bir üretim kuyusunu batırdığımız dünya standartlarında bir varlıktır. Uzun seneler boyunca orada bulunan konumumuzu gerçekten tespit eden temel taşı bir varlıktır. Ahafo North, Ahafo madenimize yalnızca 30 kilometre uzaklıkta. Ahafo’nun birden fazla açık ocak ve bir yeraltı madeni ile gerçekten uzun bir ömrü var. Ahafo North, bu kompleksin bir parçası olarak, ömrü daha da uzatıyor ve Ahafo’nun üretimini artırıyor.

Altın

Tom Palmer, pandemi sırasında altı fiyat aralıklarındaki artış fırsatından ve altın endüstrisinin pandemide faaliyet göstermesinin ne kadar zor olduğundan bahsediyor:

Pandemi, özellikle Latin Amerika üzerinden, iş gücümüz ve topluluklarımız üzerinde çok mühim bir güce sahip olmaya sürdürmekte. Pandemi sebebiyle bi hayli iyi altın fiyat aralıklarından yararlandık, fakat yine de zor bir dönem oldu. Pandemiye acil müdahalemizden 18 aydır yönetmekte olduğumuz kronik bir sorun halini aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu