Kripto Haberleri

Uzmanlar, Altın Fiyatının Geleceğini Yorumladı: İşte Tahminler!

Uzmanlar, Altın Fiyatının Geleceğini Yorumladı: İşte Tahminler!, kripto para takipçileri için Uzmanlar, Altın Fiyatının Geleceğini Yorumladı: İşte Tahminler! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Uzmanlar, Altın Fiyatının Geleceğini Yorumladı: İşte Tahminler! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Uzmanlar, Altın Fiyatının Geleceğini Yorumladı: İşte Tahminler!

Bitcoin, yeni altın mı? Dünyanın ileri gelen altın otoritelerinden ikisine göre olmasa da kripto para biriminin yükselişi, yardım edemedikleri, fakat bildikleri bir fenomen. Bitcoin, hemen hemen %133 artış kaydederken, sarı metal hemen hemen %4 düşüş gördü. Dolayısıyla kripto para, şimdiye kadar altını mühim ölçüde geride bıraktı. Kriptosite.com olarak, uzman kişilerın yanıt arayışlarını okuyucularımız için hazırladık.

“Altın ve kripto paralar piyasada mutlu bir biçimde birlikte bulunabilirler”

Uzmanlar, yatırımcıların git gide artan enflasyona karşı bir önlem olarak altın yerine Bitcoin’i seçip seçmediklerini sorguluyor. Lakin dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonunun arkasındaki stratejist farklı düşünüyor. State Street’in SPDR ETF’lerinin baş altın stratejisti George Milling-Stanley Pazartesi günü verdiği bir demeçte şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu iki varlığın piyasada bi hayli mutlu bir biçimde bir arada bulunmasının bi hayli olabilecek olduğunu düşünüyorum. Çünkü tamamen farklı işler yapıyorlar.

Altın

Dünyanın fiziksel altınla desteklenen en büyük ETF’si olan SPDR Gold Trust (GLD), halka açık piyasalardaki 17. yılına 18 Kasım’da girecek. 2021′de hemen hemen %4,5 düşüş ve 2004 lansmanından bu yana hemen hemen %281 arttı. George Milling-Stanley’in yorumu şu yönde:

Yatırımcılara altının tarihsel vaadi her zaman iki yönlü olmuştur: Birincisi, uzun soluklu zamanda (ve bunu vurguluyorum, uzun soluklu zamanda) altın getirilerinizi iyileştirebilir ve bunun yanı sıra oynaklığınızı azaltmaveya yardımcı olabilir.

George Milling-Stanley’e göre, altın çok iyi bir enflasyondan korunma aracı 

Stratejiste göre, altın, daha uzun süreler boyunca riske göre ayarlanmış getirileri iyileştirme hususunda bir geçmişe sahip olsa da “herhangi bir varlık tahsisatçısının kutsal kâsesi”dir. George Milling-Stanley, dijital paraların daha fazla risk taşıdığını, oynaklığı artırdığını ve getirileri genelde şiddetli kısa vadeli dalgalanmalarına tabi kıldığını belirtiyor. Bu nedenle stratejist, kalıcı enflasyonun altını büyük olasılıkla tekrar lehte çekeceğini dile getiriyor:

Altın, enflasyonun yılda %5′in üzerinde olduğu aylarca demek istediğim, sürekli olarak yüksek enflasyon dönemlerinde satın alma gücünün çok iyi bir koruyucusudur. En son 1970′lerde sürdüğinü gördüğümüz bu tür zamanlarda altın, yılda hemen hemen %16′ya eşdeğer yıllık sermaye değerlemesi yahut hemen hemen %11′lik bir reel getiri sağladı. Şu anda, herkes bize bunun geçici olduğunu, geçeceğini söylerken, belki üç yahut dört aydır %5 civarında bir enflasyon yaşıyoruz. Bundan dolayı altının halen bu enflasyon sayılarına yanıt vermemesine hiç şaşırmadım.

Will Rhind: İnsanların Bitcoin ve kripto para satın almasının nedeni bi hayli spekülatif

GraniteShares’in kurucusu ve CEO’su Will Rhind da vermiş olduğu röportajda, Bitcoin ve diğer dijital varlıkların altından bir miktar sermaye çekiyor olabileceğini, fakat bunun enflasyona karşı başarılı bir biçimde korunmalarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını söylemek için halen çok erken olduğunu dile getiriyor.

Altın

ETF Veritabanına göre, GraniteShares Gold Trust (BAR), yönetim altındaki varlıklar yönünden piyasadaki beşinci en büyük altın ETF’si ve bu sene da hemen hemen %4 oranında değer kaybetti. Will Rhind, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin piyasa değeri ile kesinlikle sermaye çekiyorlar. Yine de altın piyasasından sermayeyi ne ölçüde çekeceklerini bilmiyorum. İnsanların şu anda Bitcoin ve kripto para satın almasının nedeni bi hayli spekülatif. Bu tamamen riskli bir durum. Bana göre daha az koruma sağlıyor. İnsanların bu noktada altın almasının nedeni çok daha korunmaya yönelik. Enflasyon hikayesi etrafında. Bu, sermayenin yahut satın alma gücünün uzun vadeli muhafaza edilmesiyla alakalı.

Bunun yanı sıra altın fiyat aralıkları, Çalışma Bakanlığı’nın Ekim ayında üretici fiyat endeksinin yıllık bazda %8,6 artarak 10 yıldan fazla bir sürenin en yüksek yıllık oranı olduğunu bildirmesinin ardından Salı günü iki ayın en yüksek düzeylerine yakın seyretti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu