Kripto Haberleri

Vergi Reformu Paketinden Kripto Paralar İçin Ne Çıktı?

Vergi Reformu Paketinden Kripto Paralar İçin Ne Çıktı?, kripto para takipçileri için Vergi Reformu Paketinden Kripto Paralar İçin Ne Çıktı? ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Vergi Reformu Paketinden Kripto Paralar İçin Ne Çıktı? başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Vergi Reformu Paketinden Kripto Paralar İçin Ne Çıktı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bir süredir Vergi Reformu Paketi ile uğraşıyordu. Şimdi ise, bu paket ile alakalı son düzenlemelerin gerçekleştirildiği bildirildi. Birçok kripto para yatırımcısı, bu vergi paketinin kripto para kazançlarını da kapsayacağından endişe duyuyordu. Peki, paketin içinden neler çıktı? Kripto paralar dair bir şey var mı? İşte detaylar…

Vergi Reformu Paketi’nde kripto paralar yer alıyor mu?

Nuray Babacan’ın açıkladıklerine göre vergi paketine ilişkin son düzenlemeler, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Başkanlığı’nda gerçekleşti. Vergi Reformu Paketi’nin önümüzdeki hafta TBMM’ye gönderilmesi amaçlanıyor. Kripto para yatırımcıları, bu paketin içinden kripto para vergisinin de çıkabileceğini düşünse de, kripto paralara ilişkin herhangi bir şey çıkmadı.  Bu paket, çoğunlukla YouTuber’lar başta olmak üzere sanal ortamlar üzerinden para kazananlardan vergi almaya odaklanıyor.

İşte Ünlü Analiste Göre, Bitcoin’in Bugün Test Edebileceği Seviyeler

Sanal ortamdan para kazananlardan yüzde 15 vergi kesilecek

Pakete ilişkin yaşanan bilgilere göre, odakta YouTube, Google gibi sanal platformlardan para kazananlardan yüzde 15 oranında vergi kesilecek. Ayrıca, defter tutma zorunluluğunun kaldırılacağı; söz konusu platformlarda ders verenlerin, yemek programı yapanların içinde belli bir seyirci kitlesine ulaşanların ele alınacağı  belirtiliyor. Bunun bunun yanında, “önceden yapılan düzenlemeyle  yayına giren reklamlar sebebiyle vergi mükellefi durumuna gelen bu bireyler bunun bunun yanında vergilendirilecek”.

Türkiye'de İlginç Altcoin Vakası Mahkemede: Borsa Delist Etti, Kazancım Gitti!

Vergi reform paketi kapsamı içinde, Türkiye Dijital Vergi Dairesi’nin uygulamaya geçirileceği de bildirildi. Bu dijital sistem, 7/24 hizmet verecek. Ayrıca “Dijital Vergi Asistanı” oluşturulacak. Bunun bunun yanında Dijital Vergi Denetimi Sistemi geliştirilecek, bununla vergi inceleme sürecinin kısaltılması amaçlanıyor. Denetim ve incelemelerin dijital ortamda yapılması düşünülüyor.

Kriptosite.com olarak da açıkladığimiz üzere ülkemizde, kripto para regülasyonuna yönelik çalışmalar sürüyor. Pek çok yatırımcı, bu bağlamda kriptolara vergi geleceği beklentisinde. Dünya çapında ise kripto paralardan vergi alan birden fazla ülke yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu