Kripto Haberleri

Web 3.0 Nedir? Web 3.0 Coin’leri Hangileri?

Web 3.0 Nedir? Web 3.0 Coin’leri Hangileri?, kripto para takipçileri için Web 3.0 Nedir? Web 3.0 Coin’leri Hangileri? ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Web 3.0 Nedir? Web 3.0 Coin’leri Hangileri? başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Web 3.0 Nedir? Web 3.0 Coin’leri Hangileri?

Facebook’un metaverse hamlesinin ardından ivme kazanan metaverse coin’lerinin ardından bu sefer ilgi, Web 3.0 ve Web 3.0 coin projelerine kaydı. Bu yazıda, “internetin demokratikleştirilmesi” olarak görülen Web 3.0 kavramı ve bu alana odaklanmış kripto para projelerini inceleyeceğiz.

Web 3.0 ve Web 3.0 coin nedir?

Web 3.0, internet için bir “paradigma değişimini” ifade eder. Beş yıl önce, internetin yeni neslinin Semantik Web bulunacağı düşünülüyordu. Berners-Lee, bu terimi, makinelerin içeriği insani bir biçimde işleyebileceği bir web’i tanımlamak için icat etti. Semantik Web birkaç sebepten dolayı gerçekleşmedi. Bunun nedenlerinden biri, RDF (kaynak tanımlama çerçevesi) olarak adlandırılan gerçek AI teknolojisinin uygulanmasının hemen hemen imkansız olmasıydı. Çünkü makine, bir kavramın içinde tanımlandığı bağlamı anlamadan sınıflandırma yapamıyordu.

Berners-Lee aracılığıyla tasavvur edilen Semantik Web gerçekleşemese de, Web 3.0’ın bir çok yönden orijinal web’e bir geri dönüş olduğu düşünülüyor. Birçoğuna göre dağıtık defterler ve Blockchain üzerinde depolama gibi teknolojilerin yükselişi, verilerin merkezden dağıtılmasına izin verecek; şeffaf ve güvenli bir ortam yaratarak Web 2.0’ın merkeziliğini, gözetimini ve reklamcılığını geride bırakacak. Ayrıca Web 2.0’da norm durumuna gelen kronik kesintiler ortadan kalkacaktır çünkü merkeziyetsizlik şeffaf, isteğe bağlı, eşler arası iletişimi olabilecek kılacaktır. Özetle, Web 3.0, bireyin egemen olmasını sağlayarak bize daha adil bir internet getirmenin hedeflendiğini ifade eder. Bu nedenle, daha “demokratik” olarak tanımlanır.

Web 3.0 coin projeleri hangileri?

Çoğu Web 3.0 tokenı, bu sene birden fazla tokendan daha iyi performans gösterse de, ana akımın ilgisini yakın bir zamanda yakaladı. Bu tokenların ve arkasındaki ağın değişik birden fazla işlevi yer alıyor. Misal verilecek olursa Filecoin ve The Graph, merkezi olmayan depolama hizmeti sunar. Helium, kapsama alanlarını tercih ederek veri aktarımı sağlar. Şimdi, piyasa değerine göre ilk 10’da bulunan Web 3.0 coin’lerinden söz edeceğiz.

  • Chainlink (LINK): Merkezi olmayan bir oracle ağı aracılığıyla Chainlink, Blockchain’lerin harici veri beslemeleri ve ödeme metotları ile güvenli bir biçimde etkileşime girmesine izin vererek, karmaşık akıllı anlaşmalerin ihtiyaç duyduğu kritik zincir dışı bilgileri sağlar.
  • Theta Network (THETA): Theta (THETA), video yayınları için özel olarak oluşturulmuş, Blockchain’le çalışan bir ağdır. Mart 2019’da başlatılan Theta ana ağı, kullanıcıların bant alanıni ve bilgi işlem kaynaklarını eşler arası (P2P) temelinde paylaşımı yaptığı merkezi olmayan bir ağ olarak çalışır.
Sosyal Medya Patlaması Yaşayan 9 Altcoin!
  • Filecoin (FIL): Filecoin, “insanlığın en mühim detaylarını depolamayı” amacında olan merkezi olmayan bir depolama sistemidir. Merkezileşme poblemlerina yatkın olan şirketlerin aksine, Filecoin, bir verinin konumunun bütünlüğünü korumak için merkezi olmayan yapısından yararlanır.
  • The Graph (GRT): The Graph, hem merkezi olmayan finans (DeFi) hem de daha kapsamlı Web 3.0 ekosistemindeki bir çok uygulamaya güç sağlayan, Ethereum ve IPFS gibi ağlar için veri sorgulamak maksadıyla oluşturulmuş bir indeksleme protokolüdür.
  • Helium (HNT): Helium (HNT), Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için oluşturulmuş, merkezi olmayan, Blockchain çalışan bir ağdır. Helium, kablosuz Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının iletişim kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlar.
3 Analist, SHIB, DOGE Tahmini ile Patlayacak 3 Metaverse Coin'i Paylaştı!
  • BitTorrent (BTT): BitTorrent, bir eşler arası (P2P) dosya paylaşımı ve torrent platformudur. 2000’lerin başında piyasaya sürülen BitTorrent, TRON’un 2018’de adım atması ile birlikte P2P dosya paylaşım platformu halini aldı.
  • Stacks (STX): Stacks, akıllı anlaşmaleri ve merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) Bitcoin’e (BTC) getirmek için dizayn edilmiş bir katman-1 Blockchain çözümüdür.
  • Arweave (AR): Arweave, verilerin süresiz olarak depolanması için bir platform sunmayı amacında olan merkezi olmayan bir depolama ağıdır.
Bitcoin, SHIB ve DOGE Çakıldı: Bu 8 Altcoin ise Uçtu Gitti!
  • Siacoin (SC): Sia, kullanıcıların kullanılmayan depolama alanlarına ulaşım kiralayabilecekleri bulut depolama için güvenilir bir pazar yeri görevi görür. Anlaşmalar ve işlemler akıllı anlaşmalerle uygulanır. Projenin ana hedefi “internetin asıl depolama katmanı” olmaktır.
  • Audius (AUDIO): Audius, dinleyiciler ve içerik oluşturucular içindeki doğrudan işlemleri kolaylaştıran bir yayın protokolüdür. Geçen aylarda, TikTok ile gerçekleştirilen ortaklığıyla gündeme gelmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu