Gündem

Yabancı uyrukluları hedef alan Tanju Özcan’ın ırkçı kararlarına mahkeme “dur” dedi!

Yabancı uyrukluları hedef alan Tanju Özcan’ın ırkçı kararlarına mahkeme “dur” dedi!, gündemdeki haberler bölümümüzde Yabancı uyrukluları hedef alan Tanju Özcan’ın ırkçı kararlarına mahkeme “dur” dedi! konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yabancı uyrukluları hedef alan Tanju Özcan’ın ırkçı kararlarına mahkeme “dur” dedi! ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Yabancı uyrukluları hedef alan Tanju Özcan’ın ırkçı kararlarına mahkeme “dur” dedi!

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik aldığı ayrımcı tavıra karşılık bir çok kişiden tepki gelmişti. Tepkilere kulak asmayan Tanju Özcan, ırkçı kararlarını sürdürerek yabancı uyruklu bireylere yönelik suyun metreküp fiyatının 2,5 dolara çıkarılması ve nikah fiyatlarınin 100 bin lira yapılması kararını vermişti. Mahkeme o kararlara yönelik yürütmeyi durdurma kararı aldı.

BELEDİYE HİZMETLERİNİN FİYATI ARTIRILMIŞTI

Özellikle Suriye uyruklu bireyleri hedef alan ve ayrımcı bir üslup takınmaktan çekinmeyen Tanju Özcan, belediye hizmetlerine zam yapma kararı alarak yabancı uyruklu bireylere baskı uygulamaya kalkmıştı. Kasım ayı belediye meclis toplantısı ikinci oturumunda oylama yapılmış ve  Türk vatandaşlarının metreküp fiyatı 2,5 TL’den aldıkları su fiyat aralıklarının yabancı uyruklu bireylere ise dolar kuru üzerinden uygulanması ve yabancıların birbirleriyle evlenme fiyatlarınin 100 bin lira gibi yüksek bir ücret olması oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Yabancı uyrukluları hedef alan Tanju Özcan'ın ırkçı kararlarına mahkeme dur dedi!

MAHKEME, YÜRÜTMEYİ DURDURDU

Bolu Belediye Meclisi aracılığıyla alınan bu karar ülke genelinde tepkilere neden olmaktadırken avukatlar Abdurrahim Çakır, Muhammed Emin Başbük ve Sümeyye Gökçe, kararın iptal edilmesi maksadıyla mahkemeye başvuruda bulundu.

Yapılan başvuru ardından dosyayı inceleyen  Bolu İdare Mahkemesi, her iki hususta da yürütmenin durdurulması kararını aldı.

EN ZARURİ İHTİYAÇLAR ARASINDA

Mahkemenin karar açıklamasında Bolu Belediyesi aracılığıyla alınan bu kararların, milletlerarası anlaşmalerle güvence altına alınan temel haklardan olan evlenme ve aile kurma hakkı ile bireylerin sağlıklı yaşam sürdürebilmesi yönünden en zaruri biyolojik ihtiyaçları içinde bulunan su tüketimiyle ilişkili olduğu altı çizildi.

Yabancı uyrukluları hedef alan Tanju Özcan'ın ırkçı kararlarına mahkeme dur dedi

UYGULAMADAN KALDIRILDI

Alınan bu kararla birlikte, bireylerin gösterilen hak ve ihtiyaca ulaşımlerinin olumsuz etkilenebileceğin altı çizildiği bilgilendirmede ise şu ifadelere yer verildi.

Davalı idare vekilince verilen dilekçede, davaya konu gelir tarifesinin yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2022 tarihinden bu yana ABD doları üzerinden yapılacak tahakkuklar ile ilgili sonradan yürütmenin durdurulması kararı verilmesi halinde belediye gelir hesaplarında istikrarsızlıkların hasıl bulunacağı, dava açan, açmayan ve meclis kararında gösterilen yabancıların ABD doları üzerinden yapılacak tahakkuklar kapsamı içinde ödeme yapmak durumunda kalacağı, bundan dolayı yürütmenin durdurulması talebi ile ilgili ivedilikle bir karar verilmesinin uygun bulunacağı beyan edilmekle dava konusu işlemin uygulanması ardından şayet yargı kararıyla hukuka aykırı bulunması durumunda yapılan uygulamaların geri dönüşünde telafisi güç durumların oluşacağının davalı idarece de gözetildiğinde, davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp veya savunma ve ara kararına yanıt verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

Yabancı uyrukluları hedef alan Tanju Özcan'ın ırkçı kararlarına mahkeme dur dedi!

Başa dön tuşu