Kripto Haberleri

Yanlışlıkla cüzdanına 200 BTC geldi, içtihatlara konu oldu

Yanlışlıkla cüzdanına 200 BTC geldi, içtihatlara konu oldu, kripto para haberleri bölümümüzde Yanlışlıkla cüzdanına 200 BTC geldi, içtihatlara konu oldu başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Yanlışlıkla cüzdanına 200 BTC geldi, içtihatlara konu oldu ile alakalı tüm yanıtlar yazımızda..

Yanlışlıkla cüzdanına 200 BTC geldi, içtihatlara konu oldu

Cüzdanında bir anda beliren sayısız BTC yahut ETH miktarı yatırımcının hep hayali olmuştur. Bu hayali gerçekten yaşayanlar var ve iş Güney Kore’de yüksek mahkemenin içtihat kararı vermesine kadar gitti. 

200 BTC davası neticelendi

Kripto paraların ilk patlamasını yaptığı 2018 senesinde Güney Koreli bir aktif üyenin cüzdanında bir anda 200 BTC belirdi. Kaynağını pek de merak etmeyen kullanıcı bu miktarı diğer cüzdanlarına aktardı ve 3 BTC tutarını kendi ihtiyaçları için harcadı. 

O zamanda 1.25 milyon dolar olan, şimdi ise 9.8 milyon dolara denk gelen 200 BTC için farkında olmadan gönderen platform harekete geçerek dava açtı. Dava neticesinde kullanıcı zimmete para geçirme ve güveni kötüye kullanma suçlarından 18 ay hapse mahkum oldu. 

Karar temyize götürülürken bu hafta Yüksek Mahkeme kritik bir karar verdi. Mahkeme ülke yasalarının Bitcoin’i bir varlık olarak tanımadığına, bundan dolayı güveni kötüye kullanma ve zimmete para geçirme gibi suçlamalara konu olamayacağına hükmetti. Ayrıca gönderen ve alıcı içindeki ilişkinin yine zimmete para geçirme suçuna konu olacak kadar net olmadığını da not düştü.

Davacı avukatları ve yerel uzman kişiler kararın alelacele alındığını, karmaşık bir dosyanın ince elenip sık dokunması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca hesabına farkında olmadan dijital para gelen bireylerin bi hayli hızlı bir biçimde bunu harcamasını teşvik edebileceği düşünülüyor.

Güney Kore dijital para birimleri yönünden en büyük ülkelerden birisi fakat halen dijital varlıklar suç kanunlarında tam anlamıyla yer bulamadı. Bu da davalarda standart bir hükmün uygulanmasına engel oluyor. 
 

Eposta ile ın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.
:

Başa dön tuşu